Доступність посилання

ТОП новини

«Зона бойових дій – не місце для відпочинку». Як Росія прикриває дітьми свої військові об'єкти у Криму


Діти у Міжнародному дитячому центрі «Артек». Ілюстративне фото
Діти у Міжнародному дитячому центрі «Артек». Ілюстративне фото

З наближенням чергового «курортного сезону» в анексованому сусідньою Росією Криму, названому російською владою «прифронтовим», особливо ретельно готують місця для «відпочинку дітей». Згідно із заявою російської міністерки освіти , науки та молоді Криму Валентини Лаврик, «на півострові робиться все для гарантованої безпеки дитячого відпочинку». Вона також повідомила , що «жоден дитячий табір у Криму не постраждав через розлив мазуту в Чорному морі».

У 2025 році працюватимуть 36 заміських і 345 таборів із денним перебуванням, у яких зможуть відпочити 190 тисяч дітей. Про це повідомив призначений Москвою глава Криму Сергій Аксьонов (за документами Аксенов). Він стверджує, що «у Криму немає ризиків для туристів у «курортному сезоні 2025».

При цьому одним із ключових нововведень є затвердження Федеральної програми виховної роботи для всіх організацій, запровадження єдиної системи навчання вожатих. До роботи з патріотичного виховання активно підключаються учасники «СВО» («спеціальна військова операція» – так у Росії називають повномасштабну агресію в Україні, що триває з лютого 2022 року – КР), які повернулися з фронту, вони проводять зустрічі та лекції.

Діти у Криму: реальний відпочинок чи спеціальний військовий інструмент, а також «живий щит» для «прикриття» півострова та конкретних військових об'єктів Росії? Як міжнародне право кваліфікує дії щодо використання цивільного населення для свідомого «прикриття» військових об'єктів? Відповіді на ці та інші питання Крим.Реалії спробували знайти у розмові з експертами.

До Міжнародного дитячого центру «Артек» прибули діти з Якутії. Архівне фото
До Міжнародного дитячого центру «Артек» прибули діти з Якутії. Архівне фото

Росія перетворила Крим на величезну військову базу – законну ціль ЗСУ

Відповідаючи на запитання журналіста Крим.Реалії, керівник програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія XXI» (Київ) Павло Лакійчук та колишній перший заступник міністра з питань окупованих територій України (2016-2019) Юсуф Куркчі особливо вказали на те, що використання російською владою Криму як військової бази є першопричиною для підпорядкування військовим принципам усіх інших аспектів життя на анексованому півострові.

Юсуф Куркчі
Юсуф Куркчі
Згадайте, як зенітна ракета російського «Панциря» вибухнула над пляжем в Учкуївці під час відбиття повітряної атаки
Павло Лакійчук

«За одинадцять років окупації росіяни перетворили Крим на одну величезну військову базу, тиловий район військ їхнього Південного військового округу, який продовжує агресію на півдні України. Чи розумно влаштовувати літній відпочинок у зоні бойових дій? Нехай із «бюджетними відпочивальниками з Воркути»: «Ваньку» «на м'ясо» під Запоріжжя, «Машку» – на море в Саки – це їхній особистий вибір. А діти? Крим – окупована територія, законна військова ціль для ЗСУ, тут немає межі між «районом ураження» та «зоною відпочинку». Згадайте, як зенітна ракета російського «Панциря» вибухнула над пляжем в Учкуївці під час відбиття повітряної атаки на аеродром «Бельбек» у червні 2024 року. Чим це закінчилося!? А могло бути й страшніше! «Мамочко, треба звалювати звідси!» – закликала приїжджа «відпочивальниця» на пляжі в Саках ще у серпні 2022 року, коли під українськими ударами вибухали військові літаки з боєзапасом на аеродромі в Новофедорівці. Ну, тоді «валіть», а краще не приїжджайте відпочивати до Криму! Зона бойових дій – не місце для відпочинку», – наголосив Павло Лакійчук.

Президент Росії Володимир Путін позує з дітьми під час візиту до дитячого табору відпочинку «Артек». Гурзуф, Крим, 24 червня 2017 року. Архівне фото
Президент Росії Володимир Путін позує з дітьми під час візиту до дитячого табору відпочинку «Артек». Гурзуф, Крим, 24 червня 2017 року. Архівне фото

На думку Юсуфа Куркчі, заяви російської влади щодо безпеки дитячого відпочинку в Криму різко контрастують із військово-політичною реальністю.

Численні повідомлення свідчать про часті атаки безпілотників і ракет по військових об'єктах, інфраструктурі й навіть по курортних зонах Криму
Юсуф Куркчі

«Півострів, перетворений Росією на величезну військову базу, є легітимною ціллю ЗСУ, він регулярно зазнає ударів. Численні повідомлення свідчать про часті атаки безпілотників і ракет по військових об'єктах, інфраструктурі й навіть по курортних зонах Криму протягом 2024 і 2025 років. Наприклад, лише 9 серпня 2024 року Міноборони РФ звітувало про знищення 75 дронів над Росією, включаючи Крим та Чорне море: райони Євпаторії, Сак, Керчі, Феодосії, що часто супроводжувалося перекриттям Керченського мосту. … Ключовим моментом, який підриває офіційний наратив про безпеку, є заява директора департаменту державної політики у сфері виховання, додаткової освіти та дитячого відпочинку Міносвіти РФ Ганни Тимофєєвої. Вона відкрито визнала, що станом на квітень 2025 року міністерство не може надати батькам гарантії безпеки купання в Чорному морі біля дитячих таборів», – зазначив експерт

Діти на пляжі під Балаклавою. Архівне фото
Діти на пляжі під Балаклавою. Архівне фото

Юсуф Куркчі додав, що небезпеку підтверджують і рекомендації, які надають туристам, що планують відвідати Крим. Їм радять обирати місця відпочинку подалі від військових об'єктів, портів і стратегічних підприємств; завжди мати при собі документи; користуватися лише офіційними таксі; повідомляти близьких про пересування; завантажувати офлайн-мапи через можливі перебої зі зв'язком; мати запас готівки; дотримуватися інструкцій у разі сирен; не підбирати незнайомі предмети (особливо у прибережних зонах). І незважаючи на те, що деякі джерела стверджують про «відносну безпеку Південного узбережжя Криму порівняно із західним узбережжям чи районом Керченського мосту», експерт стверджує, що ризики зберігаються повсюдно.

Пропаганда відпочинку дітей у Криму – брехня РФ для внутрішнього та зовнішнього споживання

Фасад мирного відпочинку покликаний замаскувати реальну ситуацію в регіоні
Юсуф Куркчі

2025 року в Криму планується задіяти «понад 400 об'єктів» для дитячого відпочинку та оздоровлення. У Криму готові прийняти «близько 190 тисяч дітей» і «близько 200 тисяч дітей» з усієї Росії.

«Цифри повторюють подібні заяви, які лунали і раніше, наприклад, у контексті з 2015 року. Ці заяви, широко тиражовані російськими державними ЗМІ, такими як «РИА Новости», є частиною інформаційної кампанії, спрямованої на створення ілюзії нормальності, стабільності та повного контролю над анексованим півостровом. ...Такий фасад мирного відпочинку покликаний замаскувати реальну ситуацію в регіоні», – каже Куркчі.

Зустріч вихованців дитячого центру «Артек» з учасниками повномасштабного вторгнення Росії в Україну, весна 2024 року
Зустріч вихованців дитячого центру «Артек» з учасниками повномасштабного вторгнення Росії в Україну, весна 2024 року

Юсуф Куркчі вважає, що російська влада Криму активно просуває наратив про півострів як привабливе і безпечне місце для дитячого відпочинку, незважаючи на повномасштабну війну. «Створення окупаційною владою та державними російськими ЗМІ наративу про нормальність і безпеку є очевидною спробою ввести в оману як внутрішню російську аудиторію, так і міжнародну спільноту. Заяви про сотні таборів і тисячі дітей поряд із запевненнями в безпеці різко контрастують із регулярними повідомленнями про вибухи й атаки, офіційним визнанням неможливості гарантувати безпеку і трагічними випадками загибелі цивільних у курортних зонах», – констатував співрозмовник Крим.Реалії.

Російська і кримська влада продовжують реалізовувати програму масового завезення дітей, особливо вразливих категорій
Юсуф Куркчі

На його думку, невідповідність вказує на цілеспрямовану пропагандистську кампанію з метою легітимізувати окупацію, стимулювати економічну активність у туристичній сфері та приховати реальні небезпеки, які, у свою чергу, використовуються як привід для інших дій, наприклад, переміщення дітей під виглядом «безпечного відпочинку». «Продовження функціонування та просування дитячих таборів в умовах очевидних ризиків свідчить про свідоме ухвалення окупаційною владою можливості жертв серед цивільного населення, включаючи дітей. Незважаючи на поінформованість про небезпеку, підтверджену заявою чиновників, і інцидентами, що вже мали місце, російська і кримська влада продовжують реалізовувати програму масового завезення дітей, особливо вразливих категорій з окупованих територій і прифронтових зон РФ. ...Такий підхід підкріплює гіпотези про використання таборів для мілітаризації, ідеологічної обробки та потенційно як елемента стратегії «живого щита», – наголосив Юсуф Куркчі.

Діти – «живий щит» для прикриття військових об'єктів РФ в анексованому Криму

Путін та його генерали продовжують злочинну тактику, прикриваючи свої війська цивільною популяцією. Це таке російське «військове мистецтво»
Павло Лакійчук

«У мене немає однозначної відповіді, чи є організація «відпочинку» дітей поряд із військовими об'єктами в Криму просто потуранням Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) та спробою його «жадібної банди злодіїв нажитися на війні», чи свідомою «військовою хитрістю» московитського військового командування, яке у такий цинічний спосіб намагається прикрити «живим щитом» власне господарство. І те, й інше – цілком можливо. А може бути і те, й інше одночасно. Пам'ятаєте «путінське»: «І нехай хтось із українських військових спробує стріляти у своїх людей. Російські військові стоятимуть за людьми, не попереду, а позаду…». Це – 2014 рік. Щось змінилося? Ні, Володимир Путін та його генерали продовжують злочинну тактику, прикриваючи свої війська цивільною популяцією. Це таке російське «військове мистецтво». Це – і воєнний злочин!» – стверджує Павло Лакійчук.

Павло Лакійчук
Павло Лакійчук

У свою чергу, Юсуф Куркчі стверджує, що російські дитячі табори в Криму функціонують як інструменти ідеологічної обробки, мілітаризації та сприяють примусовому переміщенню чи депортації українських дітей, що може кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності.

Зафіксовано розміщення російських військових об'єктів, зокрема систем ППО, безпосередньо у курортних зонах або поблизу них, у тому числі на узбережжі
Юсуф Куркчі

«Тривожні докази вказують на можливе використання дітей як «живий щит» для прикриття військових об'єктів. ...Зафіксовано розміщення російських військових об'єктів, зокрема систем ППО, безпосередньо у курортних зонах або поблизу них, у тому числі на узбережжі. Незважаючи на очевидні військові загрози та регулярні атаки, окупаційна влада не тільки не обмежує доступ до цих зон, а й активно заохочує туризм і роботу дитячих таборів. Це різко контрастує із практикою евакуації цивільного населення із прифронтових зон у самій Росії, наприклад, у Бєлгородській області. Водночас, немає свідчень про настільки ж масові організовані переміщення дітей із центральних регіонів Росії… А експерти, зокрема з Асоціації реінтеграції Криму та американського Інституту вивчення війни (ISW), прямо вказують, що такі дії можуть розцінюватися як свідоме використання цивільного населення, включаючи дітей у таборах і туристів на пляжах, як «живий щит» для захисту військових цілей, що є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права», – наголосив журналісту Крим.Реалії Юсуф Куркчі.

Діти в «Артеку» привітали Путіна з днем народження. Крим, 7 жовтня 2017 року. Архівне фото
Діти в «Артеку» привітали Путіна з днем народження. Крим, 7 жовтня 2017 року. Архівне фото

Також він повідомив, що основний потік дітей до кримських таборів прямує з тимчасово окупованих територій України та прикордонних регіонів РФ (Бєлгородська, Курська, Брянська області). Особлива увага приділяється вивезенню дітей саме з окупованих територій України та прикордонних регіонів РФ, що відповідає цілям русифікації та демографічних маніпуляцій. Хоча немає переконливих доказів значної участі в цьому країн СНД, крім Білорусі, потенційна інфраструктура для їх залучення існує.

«Правозахисні організації та експерти зазначають, що табори на ТОТ (тимчасово окупована територія – ред.) Криму є інструментом для інтеграції українських дітей у російський освітній і виховний простір, нав'язування їм російської ідентичності та лояльності до РФ та її агресії проти України. Яскравим прикладом є діяльність міжнародного дитячого центру «Артек», який потрапив під санкції ЄС, Великої Британії та США за свою роль у цих процесах», – зазначив експерт.

Міжнародний дитячий центр «Артек» у Криму
Міжнародний дитячий центр «Артек» у Криму
Діти, які пройшли через систему цих таборів, зазнають глибокої психологічної травми
Юсуф Куркчі

На думку Юсуфа Куркчі, кримські дитячі табори є важливим інструментом у ширшій стратегії РФ, спрямованій на зміцнення контролю над окупованими територіями, знищення української національної ідентичності та формування лояльного до Москви майбутнього покоління.

«Дії Росії матимуть руйнівні довгострокові наслідки. Діти, які пройшли через систему цих таборів, зазнають глибокої психологічної травми, пов'язаної з відривом від сімей, насильницькою зміною ідентичності, ідеологічним тиском і мілітаристською пропагандою. Це створює серйозні перешкоди для майбутнього процесу примирення, реінтеграції окупованих територій та відновлення нормального життя. Демографічні маніпуляції та спроби асиміляції змінять соціальний ландшафт регіону на довгі роки», – наголосив він.

Учасники повномасштабного вторгнення Росії в Україну виступають перед вихованцями дитячого центру «Артек», весна 2024 року
Учасники повномасштабного вторгнення Росії в Україну виступають перед вихованцями дитячого центру «Артек», весна 2024 року

Павло Лакійчук також зазначив, що використання цивільного населення для захисту військових позицій від атак противника закріплено як склад воєнного злочину у статті 26 «Конвенції про захист цивільного населення» (12 серпня 1949 року), статтях 12(4) та 51(7) «Додаткового протоколу до Женевських конвенцій» 1977), статті 8(2) b(ххііі) «Римського статуту Міжнародного кримінального суду». «І нехай злочинці не тішать себе надією, що Росія завбачливо відкликала свій підпис під Римським статутом – від покарання вони не втечуть. Їх судитимуть. Однозначно!» – підсумував співрозмовник Крим.Реалії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG