Доступність посилання

ТОП новини

Два роки скандалів: чим «прославилися» кримські депутати Держдуми


Два роки тому депутатами Державної думи Росії вперше стали вісім політиків, обраних в анексованому Криму. Вони отримали мандати, бюджетні квартири та зарплати в обмін на обов'язок бути представниками жителів півострова в російському парламенті. Але будні кримських депутатів не завжди минають безхмарно ‒ вони щоразу стають об'єктами критики та скандалів.

У скандальні історії кримські депутати потрапляють із перших днів роботи в російській Держдумі. Ми вже писали про скандали першого року діяльності кримських парламентаріїв. А ось яким для них був другий депутатський рік ‒ розповідаємо нині.

Поклонська: сварки з однопартійцями й таємне заміжжя

Рекордсменкою серед кримських депутатів щодо участі в скандалах залишається Наталія Поклонська. У перший рік депутатської каденції вона плуталася в цитатах Грибоєдова, воювала з фільмом «Матильда» та його творцями, демонструвала любов до італійського бренду Fendi, «мироточила» бюст Миколи II в Сімферополі та зізнавалася, що обманювала громадськість заявами про наявність чоловіка, коли його раптом не виявили в депутатській декларації про доходи.

Поклонська й цього року залишається в центрі уваги журналістів. Нинішнє літо виявилося для неї «врожайним» на скандали.

У червні, наприклад, вона посварилася з нащадками Миколи II ‒ онукою його двоюрідного брата Кирила Володимировича Марією Романовою та її сином Георгієм. Поклонська назвала їх самопроголошеними «государинею» та «цесаревичем». У «російському імператорському домі» назвали її слова проявом безумства й побажали якнайшвидшого одужання.

У липні Наталія Поклонська не послухалася партійного керівництва і ‒ єдина у фракції «Единая Россия» ‒ проголосувала проти пенсійної реформи. Лідер фракції, віце-спікер Держдуми Росії Сергій Неверов тоді наголосив, що партія з'ясує, чому депутат так голосувала, і, можливо, вона буде покарана. Тоді повідомлялося, що Поклонська може залишити посаду голови комісії з контролю за достовірністю відомостей про доходи та майно депутатів. Однопартійці домагалися її відходу з поста, бойкотуючи засідання під її керівництвом і публічно звинувачуючи в «зарозумілості та лицемірстві».

Наталія Поклонська
Наталія Поклонська

Поклонська ж у відповідь критикує однопартійців. У серпні в інтерв'ю передачі «Вести Крым» вона повідомила, що знайшла в депутата з «Единой России» іноземні активи ‒ підприємство, зареєстроване за межами країни. У зв'язку з цим вона пообіцяла ініціювати питання позбавлення однопартійця депутатського мандата.

Поки Поклонська залишається на своїй посаді, хоча спроби усунути її тривають. 11 вересня в ЗМІ знову з'явилася інформація про наміри фракції «єдиноросів» вирішити долю колеги на найближчому засіданні.

Цього року також стало відомо про заміжжя Поклонської. Нинішнього літа вона стала дружиною керівника апарату уповноваженого з прав людини Івана Соловйова. Весілля відбулося таємно від журналістів. Підтвердити інформацію про шлюб вдалося тільки після того, як Поклонська з чоловіком вперше з'явилися на публіці в Криму.

Бальбек: боротьба за «Кримську розу» та турецький конфуз

Періодично фігурує в скандалах ще один кримський депутат Держдуми Росії Руслан Бальбек. Торік про нього писали в кримських ЗМІ після нападу на будинок активіста, лідера організації «Міллі Фірка» Васві Абдураїмова, який бореться із забудовою мікрорайону «Кримська роза» в Сімферополі. За словами активіста, саме Бальбек підтримував акції протесту й гарантував кримській та федеральній владі, «розрулити їх за дві секунди». Сам Бальбек на ці звинувачення не відреагував.

Руслан Бальбек
Руслан Бальбек

Цьогоріч через продовження історії з «Кримською розою» депутат знову опинився в центрі скандалу ‒ він назвав «постановчою сценою» самопідпал кримськотатарського активіста Ватана Карабаша в центрі Сімферополя. Протестуючи проти знесення житлових будинків кримських татар у мікрорайоні, чоловік облив себе бензином і підпалив біля будівлі адміністрації Сімферополя. Активіст постраждав, але його вдалося врятувати. «Під вивіскою кримськотатарських протестів представники заборонених у Росії екстремістських організацій влаштовують постановчі сцени в найкращих голлівудських традиціях, розраховані на зовнішнього споживача», ‒ наголосив Руслан Бальбек.

Депутата розкритикували в Меджлісі кримськотатарського народу та у соцмережах. У Криму відбулася акція на підтримку Карабаша.

«Скільки ще потрібно жертв?» – активіст Акімов вийшов на одиночний пікет у Сімферополі (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00
Завантажити на комп'ютер

Історія закінчилася тим, що сам Ватан Карабаш прийшов до прес-центру, підконтрольного кримській владі, і заявив, що заздалегідь спланував свій самопідпал, попросивши активістів загасити його. Ці слова суперечать тому, що Карабаш сказав Крим.Реалії відразу ж після акції протесту. Що змусило його змінити позицію, невідомо.

Незабаром після цього стався ще один інцидент: у серпні Бальбека не пустили на з'їзд правлячої в Туреччині Партії справедливості та розвитку, засновником якої є президент країни Реджеп Тайїп Ердоган. За словами голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, Бальбек перебував у складі запрошеної на з'їзд російської делегації, очолюваної головою Держдуми Росії В'ячеславом Володіним. «Оскільки турецька сторона не давала попередньої згоди на внесення його (Руслана Бальбека ‒ КР) до складу делегації Росії, небажаний «гість» не був допущений на з'їзд. Замість урочистої зали, де відбувався з'їзд, прислужника російських окупантів перепровадили в посольство Росії, де він зможе дочекатися часу відльоту делегації Держдуми в Москву», ‒ розповів Чубаров.

Бальбек цю історію публічно не прокоментував. Але й заперечувати сказаного Чубаровим не став.

Козенко: борг і скандал з базою відпочинку

Депутат від Криму Андрій Козенко минулого року закликав відмовитися від швейцарських брендових годинників і турецьких готелів та нарощував зв'язки з керівництвом угруповань «ДНР» і «ЛНР». Але деякі гріхи йому пригадали й у Криму.

Андрій Козенко, архівне фото
Андрій Козенко, архівне фото

У травні стало відомо, що Андрій Козенко заборгував своєму колишньому помічнику Юрію Шепетилі 140 тисяч доларів. А коли той подав на нього до суду, депутат намагався довести, що в написаній ним розписці про отримання коштів йдеться не про тисячі доларів, а про 140 доларів. У результаті Козенко всі суди програв і уклав з колишнім колегою мирову угоду.

До того ж, у кримських ЗМІ з'явилася інформація про зв'язок Козенка зі скандалом навколо ТОВ «Морська паралель», що володіє базою відпочинку «Якір» у Феодосії. Управління Слідкому Росії в Криму порушило кримінальну справу за фактом фальсифікації рішення загальних зборів учасників ТОВ «Морська паралель» (частина 1 статті 185.5 Кримінального кодексу Росії). Постраждалою у цій справі є колишня співвласниця підприємства Світлана Харитонова з Москви. За інформацією слідства, невстановлені особи внесли в протокол загальних зборів учасників «Морської паралелі» неправдиві відомості від імені Харитонової, щоб захопити компанію. Для цього вони ухвалювали незаконні рішення про зміну статуту фірми, про зміну директора та збільшення статутного капіталу. Харитонова наголошує, що в цій схемі брали участь Андрій Козенко, його дружина та довірені особи, які нібито регулярно відпочивають на цій базі відпочинку. Про це також говорить депутат Судацької міськради, екс-помічник Козенка Денис Волков.

Сам Козенко з цього приводу мовчить. Кримські журналісти надіслали йому інформаційний запит, але він на нього не відповів.

Савченко: фестиваль замість Армянська

На початку вересня об'єктом критики стала депутат Держдуми з Криму Світлана Савченко. Хоча серед округів, які вона представляє в російському парламенті, значиться Армянськ, Савченко так і не відвідала його після кислотних викидів. У дні евакуації з міста дітей вона перебувала в Ялті на фестивалі «Палаци Криму-Палаци Санкт-Петербурга» та публікувала в соцмережах звідти відео.

Уже після того, як громадські активісти розкритикували Савченко, вона повідомила про свій візит до Євпаторії, під час якого перевірила умови розміщення дітей із Армянська в санаторіях. Нарікань у неї, на відміну від батьків дітей-переселенців, не виникло.

У цілому ж депутат рідко фігурує в скандалах, демонструє прихильність до православної віри та намагається підтримувати позицію російської влади.

Депутатські мандати кримських депутатів, обраних до Держдуми Росії в Криму, не визнають українська влада та влада Євросоюзу. Їхні прізвища внесені до санкційних списків країн Європи та Заходу. Їх відмовляються приймати на міжнародних заходах. Проте, кримські депутати Держдуми наголошують, що вважають одним із головних своїх завдань домогтися визнання «російського статусу» Криму міжнародним товариством.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG