Доступність посилання

ТОП новини

«Поїхали від хімії, приїхали в номери з тарганами»: де кримська влада розмістила дітей із Армянська


Армянськ
Армянськ

За розпорядженням глави уряду Криму Сергія Аксенова (Аксьонова) близько 3 тисяч дітей Армянська відправили з міста в санаторії та пансіонати. Там вони проведуть два тижні, поки чиновники вирішуватимуть проблему з кислотними викидами в промисловому регіоні. Але виявилося, що на нових місцях немає умов для тривалого перебування, а в багатьох здравницях неможливо перебувати через антисанітарію та відсутність ремонту.

Вивозити дітей із Армянська до кримських санаторіїв почали 4 вересня. У місті тоді зафіксували «перевищення допустимої концентрації сірчаного ангідриду». Сергій Аксенов оголосив про двотижневі канікули в місцевих школах і доручив вивезти дітей із міста. Він пообіцяв забезпечити всі витрати за кошти бюджету.

«Ухвалене рішення оголосити канікули на два тижні для шкіл і дитячих садів Армянська й всіх дітей міста шкільного віку та дошкільного віку ‒ з мамами, ‒ відправити відпочивати в наші кримські санаторії. Все буде за кошти держави: перевезення, харчування тощо ‒ за кошти республіканського бюджету», ‒ заявив Аксенов.

Дітей та їхніх батьків розмістили в санаторіях об'єднання «Сонячна Таврика», яке під час «націоналізації» 2014 року отримало майно українських державних і комунальних здравниць. Але виявилося, що багато санаторіїв не готові забезпечити дітям і їхнім батькам нормальні умови перебування. Номери в них не ремонтували з радянських часів, гаряча вода подається з перебоями, а десь навіть зустрічаються таргани, розповідають жителі Армянська, яким довелося там побувати.

«До приїзду дітей готувалися за кілька годин»

За інформацією міністра освіти, науки та молоді Криму Наталі Гончарової, за три дні з Армянська виїхали близько 3 тисяч дітей від 3 до 17 років, а також 980 дорослих ‒ батьки дошкільнят і першокласників та вчителі. Перших 906 дітей і 85 педагогів розмістили в Євпаторії, повідомила директор об'єднання «Сонячна Таврика» Людмила Єрмакова. Ще 600 дітей направили до села Піщане Бахчисарайського району, а інших розселили у здравницях Сакського та Чорноморського районів.

За словами Єрмакової, до 1 вересня дитячі санаторії та пансіонати вже закрилися після курортного сезону, тому до приїзду школярів із Армянська «готувалися буквально за кілька годин».

Однак на сайті «Сонячної Таврики» до кінця вересня оголошені знижки на розміщення з дітьми. Серед здравниць, у яких діє акція, зазначені дві, в яких поселили дітей із Армянська ‒ це євпаторійські санаторії «Дружба» та «Мрія». Тобто на момент приїзду постояльців із північного Криму вони не могли бути закриті після курортного сезону, оскільки досі чекають на туристів.

Кримські чиновники вже відзвітували про успішне поселення дітей. «Діти з Армянська розміщені в досить хороших умовах, за можливості для дітей організують екскурсії. Хочу подякувати всім небайдужим, хто знайшов можливість надати посильну допомогу в розміщенні, транспортуванні та створенні побутових умов для наших кримських дітей», ‒ сказала Наталія Гончарова.

5 вересня голова кримського парламенту Володимир Константинов відвідав оздоровчо-спортивний комплекс «Дельфін» у Бахчисарайському районі, в якому розмістили 800 школярів із Армянська. «Тут усе добре організували. Весь персонал мобілізований. Діти чудово почуваються, виглядають здоровими та веселими! Подивився, чим їх годують. Переконався, що якість харчування пристойна», ‒ написав він у Facebook.

На фотографіях, опублікованих Константиновим, показані тільки кадри з їдальні, а ось фото з номерів немає. Ми знайшли їх на сайті «Сонячної Таврики». З радянських часів тут мало що змінилося, тому виправдовувати перебування тут дітей можна хіба що відсутністю в повітрі сірчаного ангідриду.

Номери в санаторії «Дельфін»
Номери в санаторії «Дельфін»

«Тут сумку страшно на підлогу покласти, не кажучи вже про дитину»

Багато «переселенців» із Армянська не поділяють райдужних висновків чиновників. Умови на нових місцях додали їм випробувань.

«Табір імені Гагаріна, Євпаторія! Тут сумку страшно на підлогу покласти, не кажучи вже про дитину, якій 1,9 року! Харчування розраховане на дітей від 7 до 16 років! Напрошується питання: що тут робити дітям нашого віку?! Ми поїхали від хімії, а приїхали в номери з тарганами, пилом, брудом, сміттям, запльованими стінами, не кажучи вже про постільну білизну, стан меблів і кімнат у цілому! Невже ми заслуговуємо такого ставлення до себе!» ‒ пишуть жителі Армянська в соцмережі «Вконтакте».

Табір імені Гагаріна
Табір імені Гагаріна

Розмістити в цьому дитячому таборі півсотні людей із північного Криму запропонував голова адміністрації Євпаторії Андрій Філонов. Після того, як фото номерів табору «облетіли» соцмережі та ЗМІ, Філонов пояснив, що частину дітей «через метушню» заселили до старих корпусів, що не пристосовані для проживання дітей.

«Деякі були незадоволені умовами розміщення в старому корпусі табору «Гагарін». Ми запропонували їм переїхати до «Бригантини». З 80 осіб погодилися на переїзд 26. Порівнявши запропоновані умови, половина матусь залишилася в «Бригантині», а половина повернулася в «Гагарін», вирішивши, що там їм усе-таки буде краще», ‒ сказав Філонов.

Мер Євпаторії оприлюднив відео переїзду жителів Армянська з «Гагаріна» в «Бригантину».

У євпаторійському санаторії «Здравниця», розташованому недалеко від озера Мойнакі, також складні умови. На туристичних сайтах Криму номери цього санаторію продають від 4 тисяч рублів на добу. Жителька Армянська Єлизавета Захарчук стверджує, що їй та іншим «переселенцям» тут доводиться нелегко. «Не думайте їхати до Євпаторії, в санаторій «Здравниця». Умови жахливі!!! Поселили в одній кімнаті по дві-три сім'ї, однієї шафи не вистачає, душ один на весь коридор, холодильник, туалет!!!» ‒ пише вона у «Вконтакте».

«Води немає, балкони забиті цвяхами»

Не кращою виявилася ситуація і в сакському санаторії для батьків із дітьми «Блакитна хвиля». «Я вдячна за можливість виїхати з міста, що й зробила! Але те, куди нас привезли, жах просто (місто Саки, «Блакитна хвиля»). Номери жахливі, розетки не працюють, вода гаряча ‒ раз на добу ‒ з 8:00 до 10:00. Балкони, як у концтаборах, ‒ забиті цвяхами. Їду назад до міста, і я не одна така», ‒ говорить жителька Армянська Аліна Єлізарова.

Її слова підтверджують інші переселенці: «Це жесть! Поселили сюди з маленькими дітками. Бруд та антисанітарія. Дихати нічим, спека й смердить. Хто теж обурений цією ситуацією з санаторієм «Блакитна хвиля», ходімо до адміністрації».

Після появи скарг голова адміністрації Сак Андрій Івкін відвідав санаторій і пообіцяв розв'язати проблемні питання.

«Андрій Івкін зустрівся з жителями Армянська. Батьки окреслили низку проблемних питань, які потребують негайного вирішення: покращення якості харчування, збільшення кількості молочної продукції, фруктів і овочів, наявність дитячих ліжок для дітей грудного віку, зміна графіку подачі гарячої води», ‒ повідомили в прес-службі адміністрації.

Івкін пообіцяв забезпечити постачання в санаторій продуктів місцевих виробників ‒ Сакських молокозаводу та хлібозаводу, цілодобову роботу в здравниці медичного кабінету, п'ятиразове харчування, аніматорів для дітей та інші «необхідні заходи для комфортного перебування жителів Армянська».

Про гарячу воду за графіком, харчування, не розраховане на маленьких дітей, і погані умови проживання говорять також інші переселенці з Армянська. В історії з порятунком жителів північного Криму від кислотних викидів, безумовно, є й історії успіху, вдячні відгуки від тих, кому довелося рятуватися від «хімічної атаки». Але наведені вище розповіді та фото підтверджують, що обіцянки кримської та російської влади розвивати «націоналізовані» санаторії та зробити їх сучасними не виконані. Через що кримчани, які зі своїх податків оплачують утримання цих здравниць, виявилися заручниками ситуації, що виникла не з їхньої вини.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG