Доступність посилання

ТОП новини

«Ми живемо в одній сім'ї». Всекримський жалобний мітинг 18 травня скасовується


Сімферополь, 18 травня 2014 року
Сімферополь, 18 травня 2014 року

Сімферополь – Сімферопольська влада відмовила Меджлісу кримськотатарського народу в проведенні всекримського жалобного мітингу з нагоди Дня пам'яті жертв депортації. Тепер, як очікується, з ініціативи представницького органу в різних районах Криму відбудуться локальні мітинги. У свою чергу, провладні кримськотатарські організації також відмовились від намірів провести масовий мітинг 18 травня, про що поінформували голову республіки Сергія Аксьонова.

Минулого тижня міська адміністрація Сімферополя офіційно відмовила Меджлісу в проведенні жалобного мітингу 18 травня, приуроченого до річниці депортації кримськотатарського народу.

Нагадаємо, раніше заявку на проведення відповідного заходу подав перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял як фізична особа. Планувалося, що мітинг, на який збереться 5000 осіб, відбудеться на відрізку від Кримського республіканського Палацу культури профспілок пішохідною зоною уздовж вулиці Київської до річки Салгир. Згідно з повідомленням, при проведенні жалобного мітингу передбачалось використання тільки кримськотатарської національної символіки.

«У разі неможливості з об'єктивних причин проведення жалобного мітингу в зазначеному місці, буде розглянута обґрунтована пропозиція місцевої влади про зміну місця проведення запланованого заходу», – йшлось у заявці.

У відповіді адміністрації міста, яку отримав Джелял, вказали, що на ту ж дату і час нібито раніше вже подала повідомлення, узгоджене в установленому порядку, про заплановані заходи інша кримськотатарська організація.

Влада Сімферополя відмовилась запропонувати інше місце для проведення мітингу

При цьому влада Сімферополя у своїй відповіді відмовилась запропонувати інше місце для проведення мітингу, пославшись на відсутність затверджених постановою російської Ради міністрів Криму вільних місць для проведення публічних заходів на території Сімферополя.

До цього голова адміністрації Сімферополя Геннадій Бахарев у коментарі ЗМІ говорив, що влада кримської столиці не дасть дозволу на проведення жалобного мітингу в центрі міста. За його словами, на площі Леніна не передбачено проведення масштабних акцій, «крім заходів з нагоди державних свят». Бахарев додав, що площу невдовзі огородять, адже готується другий етап її реконструкції.

Бальбек: Провокатори хочуть дестабілізувати ситуацію

Втім, іншими заявами кримська влада продемонструвала своє негативне ставлення до проведення мітингу 18 травня. Віце-прем'єр Руслан Бальбек у коментарі РИА «Новости» сказав, що напередодні річниці депортації кримських татар влада та правоохоронні органи Криму отримують інформацію про підготовлювані масові провокації в республіці. За його словами, за підготовкою провокацій стоять нібито українські політики, лідери Меджлісу Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров.

Провокаторам поставлене завдання посіяти міжнаціональну ворожнечу і недовіру серед кримчан
Руслан Бальбек

«До нас надходить достовірна інформація про підготовку провокацій на всій території Криму. Головна мета – дестабілізація ситуації в республіці напередодні Дня жалоби 18 травня. Провокаторам поставлене завдання посіяти міжнаціональну ворожнечу і недовіру серед кримчан», – підкреслив віце-прем'єр.

Бальбек також повідомив, що правоохоронці вже затримали групу українських націоналістів, яка намагалась зірвати кримськотатарське національне свято «Хидирлез» і організувала напередодні підпал мечетей і розкрадання пожертв віруючих. «Правоохоронці Криму тримають руку на пульсі. Я впевнений, що ми не допустимо, щоб подібні інциденти порушили міжнаціональну згоду в Криму», – наголосив Бальбек.

Втім, керівництво Меджлісу скептично поставилося до таких заяв опонентів. Чубаров вважає, що це лише привід відмовити Меджлісу в проведенні мітингу. «Я вже думаю, що це початок відповіді на проведення жалобних мітингів», – сказав голова Меджлісу в ефірі 5 каналу.

Відмова влади не збентежила Меджліс

Після офіційної відповіді з адміністрації Сімферополя у Меджлісі повідомили, що тепер всекримський жалобний мітинг представницькому органу провести не вдасться. Однак там розглядають альтернативний варіант у вигляді локальних заходів. «Меджліс не планує проводити несанкціонованих масових заходів. Проте відмова влади нас аніскільки не бентежить, тому ми працюємо над тим, щоб тим чи іншим способом вшанувати пам'ять жертв депортації», – повідомив у коментарі для Крим.Реалії 1-й заступник голови Меджлісу Наріман Джелял.

За його словами, більшість регіональних меджлісів подали заявки на проведення мітингів у районних центрах, але поки офіційні відповіді ніхто не отримав.

«Достеменно відомо, що є попередня згода в Кіровському районі, в Червоногвардійському, Жовтневому. Ми все одно хочемо, аби кримські татари мали можливість вшанувати пам'ять жертв депортації», – зазначив Джелял.

Також, за його словами, планується, що 18 травня в обідній намаз всі кримські татари і мусульмани попрямують до мечетей: «Одночасно з намазом вони проведуть молебні в пам'ять про жертв депортації».

У той же час в тих місцях, де не заплановані мітинги в силу різних причин, Меджліс закликатиме співвітчизників покладати квіти до пам'ятних каменів, присвячених депортації кримських татар. «Ми сподіваємося, що у найбільших і значущих з них будуть проведені своєрідні мітинги», – зазначив перший заступник голови Меджлісу, підкресливши, що жоден район без пам'ятних заходів не залишиться.

За словами Джеляла, у представницькому органі також працюють над тим, щоб 17 травня для літніх людей підготувати літературний вечір-реквієм. «Але тут немає достовірної інформації. Ми визначаємося з місцем і партнерами», – додав він.

Крім того, в Меджлісі готуються до традиційного сходження на Чатир-Даг 16 травня, хоча остаточного узгодження в цьому питанні від відповідних служб, за словами Джеляла, поки немає.

На запитання, яка саме кримськотатарська організація могла подати заявку на проведення заходів на тому місці, де планував організувати всекримський траурний мітинг Меджліс, Джелял відповів: «Я можу тільки припускати, що цей рух «Кирим» (його лідер – віце-спікер Держради Криму Ремзі Ільясов, – авт.), який подав заявку на проведення заходів в Сімферополі в тих місцях, де це передбачене законом. Я не знаю, може бути, це якийсь момент змагання не дати іншим проводити що-небудь або це просто спроба хоч де-небудь домогтися проведення?».

Джелял також зазначив, що, за його інформацією, «можуть відмовити всім у проведенні всекримського траурного мітингу». «Стверджувати не буду, тому що кримська влада в таких питаннях буває непослідовною, минулий рік це чітко показав».

«Новий сенс»

У понеділок, 12 травня, до вечора стало відомо, що в Раді міністрів відбулась робоча нарада під керівництвом голови республіки Сергія Аксьонова про проведення жалобних заходів 18 травня. За підсумками зустрічі ухвалили рішення відмовитись від всекримського жалобного мітингу.

«Ми маємо провести цей день відповідно з квітневим указом нашого президента, вашими пропозиціями та так, аби заходи відбулись на високому рівні. Відповідний указ буде підготовлений Русланом Ісмаїловичем Бальбеком і найближчим часом мною підписаний», – сказав Аксьонов на нараді, повідомляє Крыминформ із посиланням на прес-службу голови республіки.

За його словами, участь у жалобних заходах у день скорботи і пам'яті візьмуть всі органи державної влади республіки. «При цьому ми хочемо, аби цей день, ця дата отримала новий сенс. Ми маємо думати про майбутнє, думати, як збудувати якісно нове життя кримськотатарського народу вже в багатонаціональній сім'ї кримчан, – зауважив голова республіки. – І від того, на якому рівні органи влади будуть взаємодіяти з представниками кримськотатарських громадських організацій, залежатиме і сам день».

Ремзі Ільясов
Ремзі Ільясов

У відповідь заступник голови Держради Криму Ремзі Ільясов акцентував увагу на тому, що 18 травня – пам'ятна дата, і вона залишається знаковою для кримських татар, вірменів, болгар, греків і німців, які були депортовані за національною ознакою. Він також озвучив побажання щодо проведення заходів у цей день і погоджений графік щодо деяких із них.

«По-перше, ми б хотіли, щоб у старших класах усіх шкіл республіки були проведені уроки історії про трагедію, щоби ще раз дати зрозуміти, якої трагедії зазнали люди, яких депортували за національною ознакою. Також провести виставки художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, експонатів музею культурної спадщини кримських татар та інших, літературні читання», – сказав Ільясов.

За його словами, напередодні дня жалоби відбудеться щорічна акція «Запали в своєму серці вогник», а безпосередньо 18 травня відбудеться покладання квітів до трьох пам'ятників у Сімферополі, після чого об 11:00 відбудеться спільний молебень у всіх мечетях Криму. «Також ми вважаємо, що варто звернутися, щоб цей молебень відбувся в усіх мечетях Росії», – підкреслив Ільясов.

Він додав, що 18 травня запланований виїзд в Бахчисарайський район на залізничну станцію «Сірень», звідки була депортована велика кількість людей різних національностей. «Там є меморіальна дошка, і на її місці закласти капсулу майбутнього меморіального комплексу, присвяченого всім депортованим народам, що важливо для сучасної історії, бо подібного пам'ятника в Криму ще немає. На території меморіалу буде знаходитися церква, мечеть і музей, присвячений цій даті в історії», – розповів Ільясов.

Вечір-реквієм за жертвами депортації відбудеться цього ж дня в Державному академічному музичному театрі Республіки Крим. Жалобні заходи рекомендується провести у всіх містах і районах.

Еміралі Аблаєв: Не політизувати 18 травня

Згідно з повідомленням прес-служби, присутній на зустрічі муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв підтримав ідею проведення єдиного молебню за тих, хто постраждав під час депортації, і попросив «не політизувати цей день, як раніше – шляхом мітингів та стояння на площах».

Руслан Бальбек
Руслан Бальбек

На думку віце-прем'єра Криму Руслана Бальбека, після 23 років використання скорботної дати як політичного інструменту для тиску на владу зараз реалізуються зовсім нові якісні підходи до трагічної сторінки історії депортованих народів.

«Еміралі Аблаєв закликає всіх мусульман Криму повернутись до того формату цього дня, який передбачає день пам'яті і скорботи, і провести колективну молитву в усіх мечетях Криму. На основі пропозиції Духовного лідера мусульман Криму Еміралі Аблаєва народилася концепція, яку озвучив Ремзі Ільясович. Якщо це підтримають усі кримчани, якщо це підтримає Міжконфесійна рада, то ми покажемо, що кримчани єдині і в радісні дні, і в трагічні дні історії Криму», – зазначив Бальбек.

Аксьонов: Ми живемо в одній кримській сім'ї

Аксьонов вважає, що про міжнаціональні та міжконфесійні протистояння в Криму можна забути з моменту «Кримської весни». «Сьогодні ми живемо в одній великій кримській сім'ї, і впевнений, що всі кримчани поділяють біль кримськотатарського народу. Упевнений, що всі підтримають проведення подібних заходів, і кримчани інших національностей візьмуть участь у жалобних заходах», – сказав голова республіки.

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

Ільясов також сказав про необхідність приспустити державні прапори 18 травня, заборонити масові розважальні заходи в цей день і рекомендувати всім підприємствам і установам надати працюючим мусульманам вихідний день. У відповідь Аксьонов обіцяв надати вихідний кримським татарам – держслужбовцям із рекомендацією надати вихідний співробітникам приватних підприємств.

Указ про проведення траурних заходів 18 травня голова республіки пообіцяв підписати 13 травня.

Відзначимо, що раніше представники руху «Кирим» виступали за проведення 18 травня мітингу на площі Леніна. Член цієї організації, голова Бахчисарайської райради Рефат Дердаров не так давно в коментарі для Крим.Реалії заявив наступне: «Моя особиста позиція: треба провести жалобний мітинг на попередньому місці – на площі Леніна в Сімферополі, підняти кримськотатарські прапори».

Свій мітинг у «Кирим бірлігі»

Сейтумер Німетуллаєв
Сейтумер Німетуллаєв

Керівник проросійського кримськотатарського руху «Кирим бірлігі» Сейтумер Німетуллаєв в коментарі Крим.Реалії повідомив, що очолювана ним організація планує провести траурний мітинг 18 травня в Сімферополі, проте де саме він відбудеться, Німетуллаєв відповісти не зміг: «Звісно, ми збираємось проводити жалобний мітинг, аби вшанувати пам'ять жертв депортації, але ще не знаємо, де саме, бо на площі Леніна не можна. Поки вирішуємо», – зазначив Німетуллаєв.

При цьому він додав, що подібні мітинги заплановані також у деяких містах Криму: Ялті, Алушті, Джанкої, Євпаторії та інших місцях.

Німетуллаєв підкреслив, що «Кирим бірлігі» свої заходи буде проводити окремо від Меджлісу і руху «Кирим».

Нагадаємо, в квітні поточного року «Кирим бірлігі» навіть надіслала відеозвернення на «пряму лінію» Володимиру Путіну. Кримськотатарські громадські діячі, зокрема, попросили президента Росії дозволити провести жалобний мітинг 18 травня з нагоди дня жертв депортації на площі Леніна в Сімферополі. Але це прохання, як показав час, залишилось непоміченим.

Як відомо, упродовж останніх двадцяти років день пам'яті жертв депортації у Криму традиційно відзначали 17-18 травня. У ці дні в Сімферополі покладали квіти до пам'ятників жертв депортації 1944 року, в Кримському Українському музичному театрі проводили концерт-реквієм, а ввечері 17 травня на площі Леніна – акцію «Запали вогник у своєму серці». 18 травня на головній площі кримської столиці за ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу відбувався всекримський жалобний мітинг, на який у різні роки збиралися від 10 до 30 тисяч осіб з міст і районів півострова.

Сімферополь, 18 травня 2014 року
Сімферополь, 18 травня 2014 року

Винятком став минулий рік, коли прем'єр Криму, а нині голова республіки Сергій Аксьонов своїм указом заборонив проводити жалобний мітинг на головній площі міста. Це викликало обурення серед кримськотатарської громадськості. В результаті довгих переговорів влада республіки погодилася, щоб мітинг відбувся на околицях Сімферополя – в селищі компактного проживання кримських татар Ак-Мечеть. У той день біля місцевої мечеті під кримськотатарськими прапорами зібралися близько 10 тисяч осіб. При цьому над мітингувальниками упродовж усього заходу баражували вертольоти.

Текст містить термінологію, що офіційно використовується на Кримському півострові

XS
SM
MD
LG