Цього тижня в Криму стався різкий стрибок захворюваності коронавірусом. Офіційна статистика майже подвоїлася в порівнянні з показниками попередніх тижнів. Це призвело до обмеження руху на адмінкордоні Криму з Херсонською областю та посилення заходів із боротьби з вірусом у Ялті. Проте на півострові проводять масові акції без захисних засобів і готуються до трьох великих російських фестивалів. Детальніше про динаміку коронавірусу і події в Криму на тлі пандемії розповідає наш матеріал.
Перша офіційна тисяча хворих коронавірусом у Криму формувалася протягом чотирьох місяців із початку пандемії. Однак на п'ятому місяці статистика стрімко рухається до другої тисячі за лічені тижні. На цей час на півострові офіційно 1,6 тисячі інфікованих.
Вірус. офіційно
Показники захворюваності коронавірусом від російської влади Криму не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Однак вони системні та дозволяють хоча б приблизно стежити за динамікою поширення захворювання. Цього тижня вона була такою:
Цього тижня в Криму офіційно виявили приблизно 200 хворих. Це майже вдвічі більше, ніж раніше. Ще тисяча осіб – під підозрою на захворювання.
Практично щодня цього тижня виявляли по чотири десятки нових випадків коронавірусу. А 10 серпня їх було майже 50. Це абсолютний антирекорд за весь час.
(Уже 15 серпня у Криму зафіксували новий антирекорд – 51 випадок інфікування коронавірусною інфекцією за добу – КР)
У Кримській правозахисній групі стверджують, що ця статистика суттєво занижена, оскільки не відображає даних про інфікування в рядах російської армії та правоохоронних органів, а також не враховує пацієнтів із негоспітальною пневмонією.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Без дистанції та з туалетом у морі: пляжі Ялти під час пандеміїПо вірусу – масовими акціями
Причини спалаху коронавірусу в Криму підконтрольна Росії влада не називає. Водночас кореспонденти Крим.Реалії вже кілька тижнів поспіль фіксують на пляжах півострова велике скупчення відпочивальників, які масово ігнорують рекомендації Роспотребнадзору щодо захисту від вірусу.
Про порушення на пляжах заявляють і кримські чиновники.
Попри це, російський глава Криму Сергій Аксенов цього тижня змінив свій указ про «режим підвищеної готовності» через пандемію, яким серед іншого забороняються масові акції на півострові.
Цими змінами Сергій Аксенов, попри на погіршення статистики захворюваності коронавірусом, дозволив провести в Криму три великих російських фестивалі – Koktebel Jazz Party і Rap Koktebel в серпні та «Таврида-АРТ» – у вересні.
Сам російський глава Криму стверджує, що щодня тестується на коронавірус, щоб не зірвати роботу кримського уряду.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Сезон-2020 в Криму: «Отримати прибуток будь-якими способами»Ялта посилює правила
Голова підконтрольної Росії адміністрації Ялти Іван Імгрунт цього тижня підписав постанову про додаткові заходи «щодо профілактики коронавірусної інфекції» в місті.
Згідно з документом, у Ялті підсилюють режим дезінфекції приміщень, обладнання, інвентарю та посуду в громадських закладах. Крім того, для працівників курортної сфери, за словами Івана Імгрунта, повертають масковий режим.
«У зв'язку із зростанням кількості хворих коронавірусною інфекцією жорсткі вимоги, зокрема, висунуті до сфери обслуговування: обов'язкове носіння масок персоналу ресторанів, який працює з клієнтами, у кафе, готелях, магазинах, повинні бути в наявності санітайзери», – заявив він.
Російська влада Ялти розраховує на продовження курортного сезону до кінця року при дотриманні протиепідемічних заходів.
Кордон на замку
Через спалах коронавірусу в Криму українська влада з 9 серпня посилила правила в'їзду і виїзду через пропускні пункти на адмінкордоні з Кримом до 30 серпня. Через це можливість виїзду на материкову частину України втратили більшість кримчан, які живуть на півострові.
Дозволити їм в'їзд, згідно з роз'ясненням Представництва президента України в АРК, можуть лише в шести випадках із необхідністю дотримання двотижневої самоізоляції з мобільним додатком «Дій вдома».
Помічник начальника Херсонського прикордонного загону Держприкордонслужби України Іван Шевцов пояснив Крим.Реалії, що фактично адмінкордон повернувся до весняного режиму карантину, що діяв до послаблення обмежувальних заходів влітку.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим: коронавірус, адмінкордон і курортний сезонПісля втручання правозахисників заборону на переміщення скасували для кримчан – абітурієнтів українських ВНЗ із негативним ПЛР-тестом на коронавірус.
Ці норми активно застосовують на практиці, стверджує українська влада. З моменту дії обмежень адмінкордон із Кримом перетнули в обидва напрямки, за їхніми даними, 2,6 тисячі осіб.
Севастополь без масок
У Севастополі цього тижня – майже три десятки офіційних хворих. І для нього це теж антирекорд, оскільки останнім часом статистика там була в межах двох десятків хворих за тиждень.
Найбільшу кількість хворих зафіксували 12 серпня – вісім осіб.
Ще пів сотні – під наглядом у зв'язку з можливим інфікуванням.
(15 серпня в Севастополі зафіксували чотири нових випадки коронавірусу – КР)
Поява нових випадків коронавірусу не є приводом для скасування в місті масових заходів. Вони там проходять, починаючи з червня. Причому учасники часто нехтують рекомендаціями Роспотребнадзору щодо дотримання соціальної дистанції та носіння масок.
Цього тижня в місті масово відзначили День фізкультурника.
Його учасники робили спільну загальноміську зарядку і брали участь у майстер-класах із десяти видів спорту. На учасниках свята, судячи з фото, не було захисних засобів. Як і на глядачах, які, до того ж, не дотримувалися соціальної дистанції.
12 серпня в місті покладали вінки на воду в пам'ять про 20-у річницю трагедії на російському підводному човні «Курск». Учасники акції теж ігнорували заходи безпеки у зв'язку із загрозою коронавірусу.
В. о. голови російського уряду Севастополя Михайло Развожаєв сходив на ювілей до літнього ветерана Другої світової війни Бориса Крулька теж без маски. На фото між ними також немає і соціальної дистанції, хоча ветеран через свій вік входить до групи ризику із захворюваності коронавірусом.
Дебати навколо вакцини
Учені «Кримського федерального університету», створеного в 2014 році на базі Таврійського національного університету імені Вернадського, раніше заявляли, що розраховують отримувати російський грант, щоб зайнятися розробкою вакцини проти коронавірусу.
Тим часом російська влада вже заявила про реєстрацію першої у світі такої вакцини. Президент Росії Володимир Путін стверджує, що вакцину випробувала його дочка.
Однак низка експертів і в Росії, і на Заході стверджують, що в такі стислі терміни препарат не міг пройти повний цикл необхідних перевірок.
Не готові застосовувати цю вакцину на собі понад половина російських лікарів, опитаних російським онлайн-сервісом «Справочник врача».
Самі розробники вакцини не заперечують, що третього фінального етапу її досліджень ще не було, але запевняють, що препарат безпечний, а недовіра до нього викликана, на їхню думку, тим, що «західні корпорації хвилюються, що виглядатимуть погано в порівнянні з російськими розробниками, що росіяни їх перегнали».
Чому навколо вакцини так багато сумнівів, читайте тут.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Російська вакцина від COVID-19. Чому щодо неї так багато сумнівів?Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.