Доступність посилання

ТОП новини

«Отримати прибуток будь-якими способами»: кримський курортний сезон на тлі пандемії


Пляж в Оленівці, ілюстраційне фото
Пляж в Оленівці, ілюстраційне фото

В анексованому Криму з 1 до 31 липня відпочили понад 1,4 мільйона туристів із сусідньої Росії, ‒ такі відомості навів на своїй сторінці «ВКонтакте» підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов. За його словами, середнє завантаження туристичних об'єктів розміщення у липні склало 80%, а деяких об'єктів ‒ до 95%.

Тим часом з 1 серпня у Криму має початися остаточний етап виходу з карантинних обмежень, пов'язаних з епідемією коронавірусної інфекції. Поки на півострові продовжують діяти санітарно-епідеміологічні вимоги Росспоживнагляду, зокрема щодо готелів, хостелів та інших об'єктів, які працюють. Про те, як проходить курортний серпень Криму на тлі тривалої пандемії, в ефірі Радіо Крим.Реалії розмірковують голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов та туристичний експерт з Криму Сергій Вікарчук.

‒ Пане Олександре, чи можна, на вашу думку, сказати, що Крим вдало проминув другу стадію скасування карантинних обмежень? Що ви спостерігаєте?

Бурдонов: Так, другу стадію пройшли. Що стосується завантаження в 1,4 мільйона, таке було у Криму усі 1990-і й до 2009 року. Для цього потрібно заповнити всі засоби розміщення у всіх регіонах півострова, включаючи приватний сектор. Після кризи 2008 року таких піків вже не було. Зараз я не можу сказати за весь Крим, але те, що я бачив в Алушті, Ялті, Феодосії, Саках, Новофедорівці ‒ якраз близьке до повного завантаження. Там реально складно знайти місце, навіть за вісім тисяч номери не здають. Зрозуміло, адже 20 мільйонам російських туристів закрили виїзд за кордон, ось вони і поїхали.

Завантаження в 1,4 мільйона було у Криму усі 1990-і й до 2009

‒ Як довго для Криму протримається такий стан справ?

Бурдонов: Цього року ‒ не знаю. Якщо погода буде хороша, то, може, навіть до листопада. Людям же треба десь відпочивати! Але якщо Крим грамотно налагодить роботу, то зможе завантажуватися так само, під зав'язку щороку.

‒ Ми зателефонували в один з хостелів Ялти і спробували забронювати номер. Ось що нам відповіли:

«У нас 800 рублів з людини зараз, тому що свята ‒ день міста, і ми підвищили ціну. Всі хостели підвищили, навіть деякі до 1000 рублів. Те, що в одну кімнату декільком гостям не можна селитися, це маячня. У нас зараз все переповнене, ніяких вимог немає, нічого. Вони були, але ніхто нічого не дотримується. У нас навіть маски ніхто в місті не одягає, але й епідемії у нас не спостерігається. Тяжкої форми інфекції ні у кого немає, захворює десь по 20 осіб на весь Крим на день. Кажуть, чотири дні полежати з температурою, а потім все нормально».

‒ Ми зателефонували ще в декілька хостелів і малих готелів в інших містах Криму, і скрізь можна заселитися без проблем у будь-яку кімнату, навіть спільну. Як пояснили деякі готельєри на умовах анонімності, зараз багато хто працює, порушуючи правила, практично «в чорну», тому що немає іншого виходу: або об'єкт розміщення збанкрутує через карантинні обмеження, або через неочікувану перевірку. При цьому, на їхню думку, пережити цей сезон практично немає шансів у тих мініготелів і хостелів, які працюють в орендованих приміщеннях ‒ на відміну від тих, у кого є своя нерухомість. Олександре, чи дійсно у Криму так масово ігнорують вимоги Росспоживнагляду?

Бурдонов: В тому, щоб провітрювати приміщення і вимірювати температуру гостям, нічого складного немає. Найдорожче з усього списку ‒ обов'язкові аналізи для персоналу, які треба здавати регулярно. При ціні в 1300 рублів щомісяця – це забагато. Що стосується всього іншого, в Мінкурортів почали моніторити дотримання всіх цих вимог і, мабуть, намоніторили так, що пішов шквал, і їм сказали: «Не чіпайте нікого, нехай заробляють». З іншого боку, а яка різниця: у хостелі 15 осіб в одному номері сидять чи в маршрутці стільки ж? А в літаку? Там ще ближче усі перебувають. А що, готельєри у нас якісь особливі стали? Чи в транспорті інший коронавірус? До речі, некоректно говорити, що у нас хтось працює «в чорну» ‒ є просто різні форми курортного бізнесу. Одні працюють як юридична особа ‒ індивідуальний підприємець, потрапляючи під законодавство про контроль, а інші ‒ в приватному секторі, як фізичні особи, і вони не підлягають контролю з боку державних органів. І ті, й інші підприємці працюють легально.

Їм сказали: «Не чіпайте нікого, нехай заробляють»

‒ Спасибі. Ваша думка про ситуацію, Сергію?

Вікарчук: Сезон дуже важкий, розполовинений, і для малого і середнього бізнесу ‒ хостелів, апартаментів ‒ діють обтяжливі приписи Росспоживнагляду та інших органів. Все це дуже негативно. Навпаки, потрібно створювати всілякі умови, щоб малий і середній бізнес розвивався. Так чи інакше, люди будуть шукати будь-які способи отримати прибуток, щоб відпрацювати сезон і не опинитися в збитку. Я говорю зокрема і про нелегальні способи ‒ це природно.

Сергій Вікарчук
Сергій Вікарчук

‒ А що тим часом відбувається в закордонному туризмі навколо України?

Вікарчук: У кожної країни світу є свій список відкритих кордонів з іншими. Зараз у самому тренді для України Туреччина, особливо з огляду на те, що туди не їдуть росіяни, та й європейцям ще не можна. Туреччина ‒ найстабільніша країна, яка є в зеленій зоні, і у нас, куди можна приїхати практично без тестів та інших протоколів безпеки. Далі у нас йде Єгипет, хоча зараз там спекотно. На Балканах ситуація складніша: єдина в регіоні країна Євросоюзу Хорватія спочатку приймала українців без тестів, але Євросоюз у результаті зобов'язав їх робити за 48 годин. І Албанія, і Чорногорія, і Болгарія приймають без тестів. Але проблема ще в тому, що ситуація дуже швидко змінюється, країни ‒ як світлофори, переходять з червоного на зелений, з зеленого на червоний. Це відлякує туристів, тому що країна може раптово опинитися в червоній зоні й доведеться витратитися на тести.

‒ Що з цінами? Вони підвищилися так само, як у Криму, на тлі ажіотажного попиту? Ось в Ялті зараз розкид цін від 11-12 тисяч рублів за бюджетну кімнату ‒ це десь 130 євро ‒ до 230 тисяч рублів за номер-делюкс ‒ це понад 2600 євро.

Вікарчук: Якщо ринок більш-менш цивілізований, грамотно влаштований і вже давно сформовані попит і пропозицію, то на тлі пандемії багато готелів навіть опускають ціни. Ось у Хорватії завжди був повний аншлаг, у них відпочивало пів Європи, але зараз ціни знизилися, і є дуже хороші пропозиції. В середньому чек за пристойний готель 4-5 зірок ‒ від 380 до 450 євро на людину. Є й дешевші, але скромніші. У Туреччині те ж саме ‒ готелі спустили ціни, оскільки багато збанкрутували і закрилися, а інші працюють не на повну потужність. Словом, усі переглянули свої позиції.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG