Президент України Володимир Зеленський записав відеозвернення до українців, у якому повідомив про результати своєї першої бесіди з американським президентом Джо Байденом. Зокрема, він підтвердив, що сторони «детально обговорили» ситуацію на Донбасі, а також поговорили про участь США у «Кримській платформі» та майбутній приїзд Байдена в Україну.
«Президент Байден запевнив мене, що Україна ніколи не залишиться сам на сам проти агресії Росії... Було відзначено і підтримано втілення і продовження реформ в Україні, зокрема антикорупційної, судової та реформи Конституційного суду. За словами президента Байдена, в питаннях боротьби з корупцією США і Україна – брати по зброї», – сказав Зеленський.
За його словами, американський президент наголосив, що загрозу демократії «становить значна кількість олігархів, які зацікавлені в дестабілізації та ослабленні державних інститутів».
Раніше в Білому домі офіційно підтвердили факт телефонної розмови між президентами Джо Байденом і Володимиром Зеленським та повідомили, що американський глава підтвердив незмінну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України «перед лицем тривалої агресії Росії на Донбасі та в Криму».
Раніше цього тижня вже відбулися розмови державного секретаря Ентоні Блінкена, начальника Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі та міністра оборони Ллойда Остіна з їхніми українськими колегами. В усіх цих розмовах ішлося про ескалацію збройного протистояння на Донбасі та концентрацію російських військ на українському кордоні.
Раніше цього тижня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак повідомив, що Росія додатково перекинула до східного кордону країни приблизно чотири тисячі військових. Ідеться про батальйонні тактичні групи, які, за даними штабу ЗСУ, приведені до стану бойової готовності.
26 березня поблизу населеного пункту Шуми Донецької області в результаті мінометного обстрілу з боку російських гібридних сил загинули четверо українських військовослужбовців, ще двоє зазнали поранень. Українська влада звинуватила Росію в ескалації конфлікту.
Міжнародний майданчик з деокупації Криму
Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади зі створення переговорної платформи для координації дій України та міжнародних партнерів щодо захисту прав кримчан і деокупацію анексованого півострова.
На 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці приєднатися до створення платформи.
Інавгураційний саміт з «Кримської платформі» відбувся в Києві 23 серпня 2021 року – до 30-річної річниці Незалежності України. Він був покликаний офіційно запустити міжнародний формат з питання деокупації Криму.
43 країни – учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну Декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму і Севастополя».
Вони також підтвердили свої наміри за допомогою політичних, дипломатичних та обмежувальних методів тиснути на Росію для відновлення контролю України над територією АРК та Севастополя. Учасники закликали Росію приєднатися до «Кримської платформі» і розділити її цілі.
На саміті засудили порушення прав і свобод людини на півострові, мілітаризацію Криму, перешкоджання вільному судноплавству в Керченській протоці та Азовському морі, переселення російських громадян до Криму.
Росія висловлювала протест проти проведення саміту. У Москві захід називали «шабашем», «недружнім стосовно Росії» заходом і погрожували його учасникам наслідками. 24 серпня в МЗС Росії заявили, що участь країн і міжнародних організацій в «Кримській платформі» є «посяганням на територіальну цілісність Росії».
Незадовго до початку форуму російська влада запровадила персональні санкції проти глави МЗС України Дмитра Кулеби та секретаря РНБО Олексія Данілова.