У Білому домі офіційно підтвердили факт телефонної розмови між президентами Джо Байденом і Володимиром Зеленським та повідомили, що американський глава підтвердив незмінну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України «перед лицем тривалої агресії Росії на Донбасі і в Криму».
«Він наголосив на прихильності своєї адміністрації активізації нашого стратегічного партнерства на підтримку плану президента Зеленського з боротьби з корупцією та реалізації програми реформ, заснованої на наших спільних демократичних цінностях, які забезпечують справедливість, безпеку і процвітання народу України», – йдеться в повідомленні.
Як уточнюється, лідери погодилися, що ці реформи «є центральними» для євроатлантичних прагнень України. Вони також обговорили важливість тісної співпраці США і України для стримування пандемії COVID-19 і зміцнення демократії в регіоні.
Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден і його український колега Володимир Зеленський провели першу телефонну розмову. Вона тривала приблизно 30-40 хвилин, основною темою стала концентрація російських військ на Донбасі. Зеленський на своїй сторінці в Twitter повідомив, що був «радий поговорити» з американським колегою і цінує підтримку США на різних рівнях.
«Ми стоїмо пліч-о-пліч, коли йдеться про збереження наших демократій. Моє прагнення трансформувати Україну, поліпшити прозорість і досягти миру сильне. Американське партнерство має вирішальне значення для українців», – написав він.
Розмова двох лідерів тривалий час відкладалася.
Раніше цього тижня вже відбулися розмови державного секретаря Ентоні Блінкена, начальника Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі та міністра оборони Ллойда Остіна з їхніми українськими колегами. В усіх цих розмовах ішлося про ескалацію збройного протистояння на Донбасі та концентрацію російських військ на українському кордоні.
Раніше цього тижня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак повідомив, що Росія додатково перекинула до східного кордону країни приблизно чотири тисячі військових. Ідеться про батальйонні тактичні групи, які, за даними штабу ЗСУ, приведені до стану бойової готовності.
26 березня поблизу населеного пункту Шуми Донецької області в результаті мінометного обстрілу з боку російських гібридних сил загинули четверо українських військовослужбовців, ще двоє зазнали поранень. Українська влада звинуватила Росію в ескалації конфлікту.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.