З 18 квітня в систему водопостачання Сімферополя почне надходити вода з Бештерек-Зуйського водозабору, стверджує підконтрольний Кремлю міністр будівництва і архітектури Криму Михайло Храмов. Про це він заявив в ефірі провладного кримського телеканалу «Миллет».
«Ми зараз активно будуємо водовід від Бештерек-Зуйського водозабору до Сімферополя. Плануємо робочий пуск води 18 квітня наступного року. Протяжність цього водоводу 21 кілометр, діаметр – 500 мм, у дві нитки. Також в цей об'єкт входить помпова станція та облаштування самого водозабору», – цитують Храмова в провладному кримському виданні «Крыминформ».
За його словами, «Кримгеологія» бурить п'ять додаткових свердловин на цьому водозаборі в плюс до трьох уже наявних.
«Після завершення робіт «Кримгеології» всього буде на цьому водозаборі вісім свердловин, які нам необхідно буде обв'язати, побудувати резервуари чистої води й за допомогою помпової станції доставити цю воду в Сімферополь», – уточнив Михайло Храмов.
У листопаді повідомлялося, що в Криму почали укладання труб Бештерек-Зуйського водоводу для потреб Сімферополя.
Наприкінці жовтня влада Криму повідомляла, що в Білогірському районі проводяться підготовчі роботи для будівництва Бештерек-Зуйського водозабору і водоводу до помпової станції Біла. Повідомлялося, що з цього водозабору почнуть качати воду в квітні 2021 році.
Віцепрем'єр Росії Марат Хуснуллін, який призначений Кремлем «куратором» з Криму повідомив, що «Росгеологія» планує до кінця року пробурити на півострові 30 свердловин. При цьому 22 із них, як стверджує Хуснуллін, вже почнуть подавати воду в мережі водопостачання. Він повідомив, що за прогнозом Росгідромету на анексованому півострові в четвертому кварталі 2020 року водність річок варіюватиметься від 10 до 60% від норми.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.