Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов запропонував президенту Росії Володимиру Путіну вивести війська з території України, бо поки триває анексія Криму, постачання води російських військових баз, що там розташовані, проводитися не буде.
Про це він заявив на Київському безпековому форумі в п'ятницю, 23 жовтня.
«Путін бере свої війська, свої танки, забирає їх і йде на свою територію. Є кордон України, ми не приходили до Росії. Ця позиція є дуже чіткою і зрозумілою для Росії ... Ми не можемо давати воду окупанту, щоб він збільшував свій військовий потенціал і отримав можливість нападати на Україну», – повідомив Олексій Данілов.
Також він нагадав, що саме Росія зараз відповідальна за водопостачання півострова.
«Окупант несе повну відповідальність за території, які він окупував, і постачання води до Криму є проблемою Росії в цей час. Не може український народ забезпечувати водою війська Російської Федерації, це просто нонсенс», – додав Данілов.
У Криму потреби населення у воді можуть забезпечуватися власними силами півострова, а тому Київ не має наміру постачати воду до його деокупації. Переговори з цього приводу не ведуться ні на одному з рівнів. Про це сказав віцепрем'єр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
З 7 вересня в Сімферополі, Бахчисараї та Сімферопольському районі через посуху й обміління водоймищ запровадили третій, найжорсткіший етап обмежень подачі води. З 14 жовтня в Білогірську знижують тиск при подачі води. Також повідомили про обмеження водопостачання через дефіцит. Білогірський район переводять на подачу води за графіком.
У російському уряді Криму раніше зазначали, що готуються до «найгіршого сценарію» з водопостачанням півострова. Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов раніше повідомляв, що не виключає того, що Росія визнає надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Раніше прессекретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що Росія здатна самостійно забезпечити анексувати Крим водопостачанням, без участі України.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова, «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.