Дамба на 107 кілометрі Північно-Кримського каналу готова на 90% і може бути введена в експлуатацію. Про це повідомила міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук під час робочого візиту на Херсонщину, повідомляє телеканал «Дом».
Вона наголосила, що Київ не подаватиме воду на територію анексованого Росією Криму до його повної деокупації.
Це заборонено законом, це заборонено всіма можливими регуляторними актами, це неможливо. Ми говоримо лише про те, що було вкладено державні гроші (у будівництво дамби на Північно-Кримському каналі, – ред.), 90% уже збудовано і ми маємо довести справу до кінця. І ті служби, які мають утримувати ці дамби, мають робити це ефективно. У жодному разі не йдеться про подачу води», – запевнила міністр.
За словами Верещук, введення дамби в експлуатацію дозволить гарантувати, «щоб не було навіть шансів, аби вода з'явилася» в Криму.
У липні Генеральна прокуратура Росії звернулася до Європейського суду з прав людини зі скаргою на Україну, зокрема за «водну блокаду» Криму. Пізніше стало відомо, що ЄСПЛ відхилив запит Росії щодо застосування тимчасових заходів у рамках міждержавної скарги на Україну щодо вимоги припинити блокування надходження прісної води в Криму та обмеження прав національних і мовних меншин.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Радіо Свобода заявляв, що відновлення подачі дніпровської води в Крим через канал можливе лише після його деокупації.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з огляду на анексію Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.