У Криму станом на 1 лютого наповненість водою в трьох водосховищах близька до позначки «мертвий об'єм», повідомляє пресслужба підконтрольного Росії Міністерства ЖКГ Криму.
Згідно з опублікованою міністерством інформацією, найбільш близькі зараз до «мертвому об'єму» – Балановське, Тайганське і Партизанське водосховища. При цьому Сімферопольське і Загірське водосховища вказані в інфографіці, як такі, що вже пройшли позначку «мертвий об'єм».
1 лютого голова підприємства «Вода Криму» Володимир Баженов повідомив, що за два місяці зими припливу води в кримські водосховища немає, а Сімферопольське водосховище практично повністю вичерпалося. За його інформацією, запаси Балановського водосховища в Білогірському районі «катастрофічно» знижуються.
У листопаді 2020 року в Києві презентували результати моніторингу водних ресурсів Криму за даними супутникової зйомки, згідно з якими «площа водного дзеркала» півострова в 2020 році порівняно з 2015 роком у середньому скоротилася на 32%.
У січні 2021 року Український Національний центр управління та випробувань космічних засобів також провів супутниковий моніторинг змін площі водних дзеркал водосховищ Криму. Згідно з даними моніторингу, площа кримських водосховищ за останній рік «істотно зменшилася».
Міністерство житлово-комунального господарства Криму в грудні минулого року також публікувало статистичні дані про наповнення водосховищ у Криму. Згідно з тими даними, щонайменше п'ять водосховищ півострова були близькі до позначки «мертвий об'єм».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.