В уряді Росії планують поповнювати запаси води в Криму в основному за рахунок буріння нових свердловин і очищення води з річки Салгир, що тече через Сімферополь.
Згідно з документом, опублікованим на сайті російського уряду, нові підземні родовища і переспямування стоків річки Салгир у Міжгірне водоймище забезпечать 130 тис. кубометрів на добу.
«Геологічне вивчення надр з метою виявлення нових родовищ питних підземних вод на території Республіки Крим та Севастополя – 70 тис. кубометрів. Перекидання частини стоку річки Салгир у Міжгірський гідровузол – 60 тис. Кубометрів», – зазначено в документі.
Загалом у документі передбачено 14 заходів щодо вирішення водного дефіциту в Криму, на які планується витратити 48 млрд рублів.
Напередодні повідомлялося, що уряд Росії підготував «план надійного водопостачання Криму», на нього буде виділено 50 мільярдів рублів. Будівництво нових мереж для міського водосховища Севастополя і завершення будівництва очисних споруд на півдні міста стануть найдорожчими проєктами цього плану.
Раніше підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що зараз вивчається питання щодо очищення води в річці Салгир для її подальшого використання «в побутових потребах».
До цього Аксенов повідомив, що рівень забруднення річки Салгир у межах Сімферополя в тисячу разів перевищує норму. А причина цього – каналізаційні стоки.
Вчені Академії будівництва й архітектури «Кримського федерального університету імені Вернадського» впевнені, що сучасні методи очищення води можуть впоратися з очищенням води з річки Салгир, зробивши її придатною для пиття.
У Сімферополі, Бахчисараї та Сімферопольському районах через посуху й обміління водойм запровадили третій, найжорсткіший етап обмежень подачі води. У жовтні запровадили графік подачі води в Білогірську.
У російському уряді Криму зазначали, що готуються до «найгіршого сценарію» з водопостачанням півострова. Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов раніше повідомляв, що не виключає того, що Росія визнає надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.