Голова всеукраїнського громадського руху «Сила права», ексдепутат Верховної Ради України Андрій Сенченко назвав «агонією» заяву підконтрольної Росії влади Криму про намір подати судовий позов проти нього, в тому числі в міжнародний суд, через перекриття Північно-Кримського каналу.
Про це він сказав у коментарі Крим.Реалії.
«Що стосується потуг окупантів подавати в суд – ну це просто агонія. Справа в тому, що проблема води не може бути вирішена Кремлем. Їм потрібно просто перестати фінансувати російську армію і всі гроші направити на проблему водопостачання Криму. Вони цього ніколи не зроблять, саме тому вони намагаються піти різними шляхами – тиснути на українську владу, на українське суспільство, звертатися в суди, в ООН. Але у них немає на це права», – вважає Сенченко.
Він підкреслив, що ці питання «регулюються Женевською конвенцією 1949 року, що чітко визначає обов'язки держави-окупанта, і в ці обов'язки входить забезпечення життєдіяльності окупованої території».
«Тут нема що обговорювати. Вони можуть просто захлинутися своєю злобою, але воду вони не отримають», – заявив Сенченко.
Він підкреслив, що досі «абсолютно впевнений», що перекриття Північно-Кримського каналу було «правильним кроком».
«Досі, ось вже восьмий рік йде війна, це були найефективніші заходи гібридного впливу на державу-агресора. Нашою метою і тоді, і зараз було неускладнити життя кримчанам. У Криму для жителів АРК достатньо власних водних ресурсів. Недостатньо для промисловості і сільського господарства. Але ми і не збираємося дозволяти окупантам заробляти на українському Криму», – додав Сенченко.
Нагадаємо, 28 березня перший заступник голови підконтрольного Кремлю парламенту Криму Юхим Фікс заявив, що позовні вимоги щодо «водної блокади» півострова будуть висунуті трьом громадянам України, які, як вважає російська влада Криму, ухвалювали рішення про перекриття Північно-Кримського каналу – це Андрій Сенченко , який на той момент був т.в.о. заступника голови адміністрації президента України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і депутат Верховної Ради України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Раніше повідомлялося, що підконтрольна Кремлю влада Криму готується подати проти України позов «через шкоду, заподіяну півострову водною блокадою» після перекриття Північно-Кримського каналу. Як заявляв голова підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов, перш ніж звертатися до міжнародних інстанцій, підуть позови в російські суди. На це відреагував Рефат Чубаров.
Юхим Фікс заявляв, що сума позову до України за перекриття Північно-Кримського каналу і «водну блокаду» півострова складатиме до 10-20 трлн рублів. Константинов повідомив, що водний позов проти України планується направити в суд до кінця першого півріччя і назвав суму збитку в 1 трлн рублів.
У Мінреінтеграції України назвали «смішною» загрозу влади Криму судитися за воду.
Your browser doesn’t support HTML5
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Радіо Свобода заявляв, що відновлення подачі дніпровської води в Крим через канал можливе тільки після його деокупації.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.