У кримському сегменті соціальних мереж жителі Сімферополя продовжують скаржитися на якість водогінної води. Люди відзначають, що це починає негативно позначатися на стані їх здоров'я. Деякі активісти пропонують подавати колективні позови до суду з цього приводу.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокЗа словами активістки з Сімферополя Тетяни Сергєєвої, багато городян пов'язують погіршення стану зубів з неякісною питною водою в кримській столиці.
Ситуація з водою жахливаТетяна Сергєєва
«Ситуація з водою жахлива. Незважаючи на видимість усунення проблеми з нестачею питної води, її якість, на мій погляд, не відповідає параметрам питної. Фільтрів ледве вистачає на тиждень, з крана йде вода жовтого кольору ‒ періодами з брудом, і це на тлі підвищення тарифу на воду. Від знайомих масово чую про різке погіршення стану зубів, навіть у дітей. Окрім якості питної води, іншої причини знайти не можу», ‒ розповіла в коментарі Крим.Реалії активістка.
Тетяна Сергєєва відзначає, що при активній забудові кримської столиці ситуація з водою буде лише погіршуватися.
«Місто забудовують, кількість населення зростає з величезною швидкістю на тих же ресурсах, які вважалися недостатніми вже у 2010 році. Нових водосховищ ніхто не будував і не будує, опріснювачі ‒ це не вирішення для питної води, тим більше з урахуванням можливої вартості й потрібних обсягів енергії. У дослідженнях ресурсів води для Криму немає приводу не довіряти радянським вченим, вони були масштабними, і з усіх варіантів було обране будівництво каналу (Північно-Кримського каналу ‒ КР). При відсутності ресурсу води сьогодні за будь-яких варіантів та пошуках рішень вести такі масові будівництва, тим більше житла ‒ це злочин. Масова нарізка ділянок під приватну забудову ‒ це хаотично, часто безконтрольно, масово ‒ свердловини. Нові багатоповерхівки ‒ теж нові свердловини. Висловлювання екологів про це вже однозначні ‒ небезпечно. Спочатку має бути реальний ресурс, а не порожні багаторічні обіцянки, мінливі, як погода в Криму», ‒ зазначила активістка.
Кримський громадський активіст з Сімферополя Сергій Акімов також стурбований якістю води й наслідками, які вона може принести здоров'ю городян.
Про яку якість водогінної води можна говорити після всіх цих систематичних вимкненьСергій Акімов
«Про яку якість водогінної води можна говорити після всіх цих систематичних вимкнень. Усі комунікації й так на ладан дихали, а тут ще після кожного вимкнення та вмикання води весь бруд вимивався з водогінних труб. З 2014 року нова влада зайнялася грандіозними будівництвами, будівництвом аеропорту й траси «Таврида», щоб показати всьому світу, як вони піклуються про населення Криму. На ці будівництва виділялися просто астрономічні суми, якими можна було вирішити не тільки проблему всіх комунікацій у всьому Криму, але ще багато вирішити інших проблемних для кримчан питань. Для світу, може, влада й зробила показуху, а про жителів Криму, як завжди, забули. Це зараз ми бачимо наочно, коли користуємося водогінною водою, якість якої день при дні стає все гіршою й гіршою. Але й це не найголовніше, жителі Криму це зрозуміють пізніше, коли в них почнуть загострюватися хвороби та почнуть хворіти їхні діти від цієї неякісної води. І за це, як завжди, ніхто не відповість, а спишуть усі проблеми за звичкою на Україну», ‒ розповів Крим.Реалії громадський активіст.
Активістка з Сімферополя Ірина Рогачко підтвердила в коментарі Крим.Реалії, що якість води в міському водогоні викликає занепокоєння щодо здоров'я.
Фільтри швидко стають коричневого кольору. Боюся за своє здоров'яІрина Рогачко
«Якість води залишає бажати кращого, це дуже м'яко сказано... Фільтри швидко стають коричневого кольору, на чайнику на стінках ‒ крейда, тобто дуже багато вапна у воді. Боюся за своє здоров'я і здоров'я своєї сім'ї, якщо вода постоїть у банці ‒ спостерігається осад у вигляді піску», ‒ повідомила активістка.
Активістка Анна Кокліна розповіла Крим.Реалії, що якість води в кримській столиці знизилася, а городяни скаржаться на алергічні реакції.
«Подача за графіком скасована, але якість дуже сильно впала. Часто йде вода темно-жовтого кольору. У грудні 2020 року змінювали тен у бойлері, у червні 2021-го тен вийшов з ладу знову. Дуже багато окалини. Фільтри для води міняємо частіше. Багато хто скаржиться на алергічні реакції шкіри», ‒ розповіла вона.
Відео Анни Кокліної. Тен бойлера після пів року експлуатації в Сімферополі:
Мешканка Севастополя Ольга Ковальова повідомляє, що подібна ситуація з водою спостерігається і в її місті.
«У нас у Севастополі не краще. Заходжу в душ зі страхом. Після миття голови волосся ніби не моє... Не рятують ніякі кондиціонери. Тіло сушить. Думала, це зі мною щось відбувається. Приїхала на відпочинок в іншу країну. Купаюся, мою голову й не можу натішитися комфортом», ‒ прокоментувала ситуацію мешканка Севастополя.
У Криму з початку року почастішали скарги на низьку якість води в міських мережах. Про її неприємний запах і «дивний колір» почали повідомляти жителі Сімферополя.
У російській адміністрації Сімферополя у відповіді на запит про якість води в міськмережі, який є в розпорядженні Крим.Реалії, повідомили, що за результатами хіміко-мікробіологічних досліджень питна вода відповідає санітарним нормам. Однак у відомстві зазначили, що вода дійсно може мати змінені колір і запах.
«У період безперебійної подачі води мережі водопостачання були постійно наповнені. При подачі води за графіком відбувається періодичне наповнення та спорожнення системи, що веде до потрапляння повітря у мережі та збільшення швидкості корозії внутрішньої поверхні труб, у зв'язку з чим періодично може спостерігатися зміна кольору води в результаті потрапляння в неї продуктів корозії, а також зміна запаху через хлорування води», ‒ повідомили в адміністрації Сімферополя.
Роспотребнадзор повідомляє, що за перше півріччя 2021 року частка населення, забезпеченого якісною питною водою в Криму, склала 71,9%, що на 1,3% менше, ніж у 2020 році. Все населення міст Красноперекопськ, Євпаторія, Саки, Красноперекопського району забезпечене неякісною питною водою, яка не відповідає гігієнічним нормативам за показниками загальної жорсткості, загальної мінералізації, хлоридів.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.