Водогони нові – проблеми старі: чому воду в Сімферополі знову дають за графіком

Ілюстраційний колаж

Сімферополь, на водопостачання якого російська влада Криму кинула основні сили та засоби у 2021 році, знову живе за графіками подачі води. Влада пояснює це підключенням міста до нових водогонів. Сімферопольці скаржаться, що води в їхніх кранах немає кілька днів, навіть у свята.

Сімферополь найбільше постраждав від вододефіциту торік. Вирішити цю проблему російська влада намагалася протягом усього року, зокрема, забираючи воду з водойм сусідніх регіонів.

Наразі у Сімферополі перепідключають абонентів до нових водогонів, які мають вирішити проблему з водою в цьому місті. Цей процес передбачає тимчасові відключення водопостачання у будинках містян. У Міністерстві ЖКГ російського уряду Криму обіцяли завершити роботи ще до середини жовтня минулого року. Потім цей термін було перенесено до середини грудня 2021 року. Але за графіками жителі Сімферополя продовжують жити досі.

Водні перипетії Сімферополя

Регулярні відключення води у Сімферополі тривають кілька місяців. Водопостачання обмежують через підключення міста до нових водогонів, а також поривів на мережах, що супроводжують ці роботи.

У ГУП «Вода Криму» постійно попереджають жителів і гостей Сімферополя про відключення води. Судячи з повідомлень у соцмережах, багатьом сімферопольцям довелося зустрічати без води новорічні свята. На початку січня мешканці вулиці Київської скаржилися у ГУП «Вода Криму», що залишилися без води на три дні.

ГУП «Вода Криму» попереджає про відключення води у Сімферополі

Близько двох десятків вулиць міста і найближчі до нього селища були без води 7 січня. Комунальники пояснили це заводським браком, через який вийшла з ладу ділянка трубопроводу мереж водопостачання на вулиці Київській.

10 січня про відключення води попередили жителів десятка вулиць Сімферополя та прилеглих провулків.

ГУП «Вода Криму» попереджає про відключення води у Сімферополі

Колишній депутат російської міськради Сімферополя, підприємець Степан Кіскін каже, що у місті регулярно відбуваються віялові відключення води у цілих районах і вважає це «наслідком безгосподарності».

«Ця проблема з водою триває вже кілька місяців. У нас віялові відключення відбуваються: то в одному районі відключать, то в іншому, то в третьому. Влада постійно каже то про ремонти на мережах, то про підключення, то про ще щось. Вся їхня робота – це «бойові зведення» з фронту про відключення води. Насправді, це наслідок безгосподарності та відсутності грамотного керівника «Води Криму», який розібрався б і навів порядок. Так, як вони підключають місто, через пень-колоду, не можна працювати. Це свавілля», – сказав він Крим.Реалії.

Колишній депутат російської міськради Сімферополя, підприємець Степан Кіскін

30 кілометрів нових мереж

Тимчасові відключення та обмеження водопостачання у Сімферополі пов'язані з ремонтом мереж водопостачання, заявляють у російському Міністерстві ЖГК Криму. Процес перепідключення абонентів на нові водогони мав бути завершений у середині грудня 2021 року, обіцяв заступник міністра ЖКГ Криму Роман Восколупов.

За його словами, у 2021 році у місті реалізовано перший етап масштабних ремонтів на мережах водопостачання, під час якого мали відремонтувати близько 30 кілометрів водопроводів із 1,2 тисячі кілометрів мереж водопостачання Сімферополя.

«Один з етапів вирішення цього питання – перебудова системи водопостачання Сімферополя, а саме – заміна старих мереж. Йдеться про труби діаметром від 300 до 600 міліметрів. Ми вже замінили понад 30 кілометрів мереж водопостачання цього року (2021 – КР). Наразі роботи з перебудови водогонів виконані та залишилися лише два перепідключення: це роблять у районі вулиці Мате Залки та залишиться провести ці роботи на вулиці Воровського. Я думаю, що наступного тижня всі роботи завершимо», – заявляв він у середині грудня 2021 року.

Під час перекладки водогонів у місті використовують технологію похило-горизонтального буріння: щоб не рити траншеї та не порушувати цілісність нещодавно відремонтованого дорожнього покриття водоводи тягнуть через локальні котловани.

Підключення нових водогонів у Сімферополі

За розрахунками чиновників, після завершення всіх робіт місто перестане втрачати через «діряві» мережі близько 16 тисяч кубометрів води на добу.

Надія на лютий

Налагодити водопостачання в Сімферополі російська влада Криму обіцяє у лютому. На той час вони сподіваються запустити повноцінну роботу Бештерек-Зуйського водозабору.

Труби Бештерек-Зуйського водогону

Цей об'єкт був побудований спеціально для забезпечення водою Сімферополя коштом Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку півострова. Воду для Сімферополя за допомогою цього водозабору викачують із річки Бештерек (притоку річки Зуя), що тече через Сімферопольський і Білогірський райони.

Труби Бештерек-Зуйського водогону

Водозабір вартістю 1,7 мільярда рублів запустили на початку 2021 року. Але виявилося, що він так і не почав повноцінно працювати досі. Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) зізнався, що проблеми виникли через міжнародні санкції, запроваджені у зв'язку з російською анексією півострова – через них довго не могли купити потрібні фільтри.

«Затягування (відставання термінів – КР) було виключно пов'язане з тим, що вода містила тверді частки і була висока каламутність. Докуповували спеціальні фільтри, зокрема частину імпортного виробництва. Системи очищення мають бути повністю налагоджені у лютому (2022 року – КР). Воду потрібної якості вже подаватимуть у систему водопостачання Сімферополя», – заявив російський глава Криму на пресконференції за підсумками 2021 року.

Пресконференція російського глави Криму Сергія Аксьонова, 28 грудня 2021 року

За підрахунками кримської влади, після повного запуску Бештерек-Зуйського водозабору до Сімферополя почне надходити не менше 25 тисяч кубометрів води на добу, що дозволить забезпечити питною водою не менше ніж 100 тисяч сімферопольців.

Додаткові свердловини для забезпечення Сімферополя чиновники бурять на Вілінському водозаборі Бахчисарайського району. Звідти розраховують спрямовувати до міста ще 15 тисяч кубометрів води на добу.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

Водопостачання Севастополя

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму та Севастополя в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням у Севастополі стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

Наприкінці серпня російська влада Севастополя повідомила, що в Чорноріченському водосховищі, яке забезпечує місто водою, залишилося 22 млн 500 тисяч кубометрів води, що становить приблизно третю частину від загального обсягу.

У жовтні влада оголосила режим підвищеної готовності через дефіцит води, а голова уряду Севастополя Михайло Развожаєв повідомив, що води місту вистачить ще на три місяці. Щоб вирішити проблему вододефіциту, влада планує побудувати трубопровід для перекидання води з Кадиковського кар'єра, з озера біля гори Гасфорта і звести водозабір на річці Бельбек. Уряд Росії вже виділив на ці проєкти кілька мільярдів рублів.