В умовах гострого вододефіциту все більше регіонів Криму переводять на подачу води за графіком. Жителі майже трьох десятків населених пунктів отримують її по дві-три години вранці та ввечері, іноді з перебоями. Географія «зневоднених» міст і селищ поступово розширюється. Ми вирішили нагадати, де в Криму найбільша нестача води.
Тривала посуха, через яку обміліли основні водосховища, стає проблемою для все більшої кількості регіонів Криму. Першими від вододефіциту постраждали жителі Сімферополя й найближчих населених пунктів. Однак з вересня, коли на півострові запровадили перші графіки подачі води, радіус проблемних регіонів став розширюватися. Якщо у вересні погодинне водопостачання було в Сімферополі та Сімферопольському районі, то тепер російська влада Криму повідомляє про майже три десятки населених пунктів, які залишилися без води.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Дефіцит води в Криму: «Влада кидається з боку в бік»Життя по годинах
Першими в Криму на графіки подачі води з початку вересня перевели жителів Сімферополя та Сімферопольського району. Тоді ж до них приєдналися Бахчисарай і Бахчисарайський район. Місцевим подають воду по три години вранці та ввечері.
Нестачу води покривають шляхом буріння нових підземних свердловин і розробки водозаборів. Щоб забезпечити потреби Сімферополя, місцева влада за допомогою російських військових викачує воду з водосховищ і річок у Білогірському районі.
У результаті з 14 жовтня графіки подачі води запровадили в Білогірську «у зв'язку зі значним зниженням дебіту джерела водопостачання регіону ‒ водозабору «Виток». Згідно з повідомленням ДУП «Вода Криму», там воду подають три з половиною години вранці та шість годин увечері.
З листопада графіки подачі води запровадили вже у 29-ти населених пунктах півострова.
За інформацією російської влади Криму, за останній тиждень вони отримали понад тисячу скарг на якість водопостачання від кримчан. Вони пов'язані з недотриманням графіків, низьким тиском води у квартирах на верхніх поверхах, каламутними домішками у воді та її виливами через аварійні ситуації.
Сімферопольців тим часом попереджають, що «максимальної кількості неякісної води» в кранах треба очікувати 26 листопада. Це пов'язане з планами промивки труб у зв'язку з підвищеною каламутністю води.
Від Алушти до Феодосії
Регіони Криму переводять на «режимне водопостачання» або підвезення води «у зв'язку з припиненням роботи свердловин», повідомляє гендиректор ДУП «Вода Криму» Володимир Баженов.
Дефіцит води наразі спостерігається в центральних, східних і південних регіонах півострова. Які саме населені пункти живуть без води, російська влада Криму не називає, а лише перераховує регіони. Ми позначили їх на мапі.
За інформацією Володимира Баженова, воду подають за графіками в Алушті та 11-ти найближчих до неї селах.
«Алушта з 23 вересня переведена на графік ‒ з 17:00 до 23:00 без нічної подачі. Занижений тиск», ‒ пояснив він на нараді з питання водопостачання в російському уряді Криму 23 листопада.
Так наприкінці жовтня виглядало Ізобільненське водосховище, що живить Велику Алушту.
У селі Скалисте Бахчисарайського району, за словами Володимира Баженова, зараз найскладніша ситуація. Там воду подають лиша на пів години на день.
«Там було два каптажі (пристрої для виведення підземних вод ‒ КР), вода впала до 100 кубометрів на добу, що дозволяє нам подавати воду лише на 15 хвилин ‒ з 6:00 до 6:15 години ранку та з 11:00 до 11:15 години вдень. Весь інший час село ‒ на підвезенні води», ‒ каже він.
У Білогірському районі, за словами гендиректора ДУП «Вода Криму», дефіцит води відчувають шість населених пунктів, у Феодосії ‒ чотири, в Ленінському районі та Судаку ‒ по одному.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримчан напоять дешевою водою з моря?Євпаторії та Ялті приготуватися?
Перші проблеми вододефіциту відчули на собі й жителі Євпаторії. З середини листопада містянам знизили тиск води в системі в нічний час. А тепер російська влада Криму оголосила про вимкнення в курортному місті гарячої води з 26 листопада до кінця грудня «з метою економії водного ресурсу».
Відновити подачу гарячої води обіцяють після введення в експлуатацію Вілінського водозабору №2. Російський глава Криму Сергій Аксенов запевнив, що це станеться до кінця року.
«Вибачаємося перед євпаторійцями за вимушені заходи. Інших рішень з точки зору того, щоб промити систему, позбутися каламутності в Сімферополі немає. І джерел інших води немає. Тому без гарячої води просимо потерпіти євпаторійців упродовж буквально тридцяти днів. До 31 грудня гаряча вода в Євпаторії буде», ‒ сказав він.
Про скорочення запасів води повідомляє і російська влада Ялти.
«У водосховищах Щасливенське та Загірське, з яких Ялта отримує воду, спостерігається значне зниження запасів води. Станом на сьогодні у водосховищах обмежений обсяг води. З огляду на повну відсутність опадів і, як результат, відсутність притоку, просимо вас економно витрачати воду», ‒ повідомили в адміністрації міста 20 листопада.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Спочатку військові частини і заводи, потім люди: російський проєкт вододефіцитної економіки Криму«Є гарантія дожити до федеральних програм»
Таким чином, ситуація з водою в Криму продовжує ускладнюватися. Згідно з моніторингом водних ресурсів півострова на основі супутникових зйомок, оприлюднених у Києві Кримськотатарським ресурсним центром, «площа водного дзеркала» у Криму цього року в середньому скоротилася на 32% порівняно з 2015 роком. Площа кримських водосховищ, за результатами моніторингу, зменшилася на 43%, а озер ‒ на 25%.
Осіннім опадам наповнити кримські водойми поки не вдалося. «Загалом в останній місяць вода продовжує відступати від берегів, що особливо помітно у великих водосховищах», ‒ сказав Крим.Реалії фахівець з геоінформаційних систем Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон.
Водночас Володимир Баженов стверджує, що «є практично повна гарантія» дожити в нинішньому режимі до реалізації заходів, які виконуються в межах російських федеральних програм.
Сергій Аксенов підтримує цю заяву і зазначає, що це можливо завдяки внутрішнім джерелам. «Навіть у разі незначних опадів цієї зими чинний режим подачі води вдасться зберегти аж до запуску опріснювальних установок», ‒ запевнив він 23 листопада.
Раніше Сергій Аксенов говорив, що графіки подачі води збережуться в Криму ще мінімум рік.
Згідно із планом заходів російського уряду щодо забезпечення водопостачання Криму, перші опріснювальні установки мають з'явитися на півострові до 2022 року. Однак погляди кримської та російської влади на перспективу цього питання розійшлися.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.