У Чорному морі знищили російську «глушилку» систем супутникової навігації. Що про це відомо?

Бурова установка «Петро Годованець» ДАТ «Чорноморнафтогаз» на шельфі Чорного моря. 2012 рік

На газовидобувній вежі в Чорному морі знищено російський комплекс радіоелектронної боротьби, за допомогою якого порушувалася супутникова навігація для суден. Що про це відомо, а також як Росія глушить GPS-сигнали в анексованому Криму та морській акваторії, розбиралися Крим.Реалії.

Українські військові атакували одну із захоплених РФ вишок у морі, повідомив речник ВМС України Дмитро Плетенчук. Операцію, за його словами, провели у партнерстві із Головним управлінням розвідки Міноборони України. Коли саме було завдано удару – не повідомляється.

«Окупанти використовували цю локацію для GPS-спуфінгу (англ. spoofing attack – випадок, коли особа або програма маскується під іншу за допомогою фальсифікації даних, і тим самим отримує незаконну перевагу – КР) з метою зробити небезпечним цивільне судноплавство. Допустити це ми не можемо», – пояснив Плетенчук в етері каналу ICTV.

За словами офіцера, за пів доби до ураження росіяни перекинули туди особовий склад із відповідним обладнанням. Водночас він зауважив, що на платформі не було цивільного персоналу. Персонал був виключно військовий.

Український волонтер Сергій Стерненко, який одним із перших опублікував відео, заявив, що удару було завдано в ніч на 10 серпня.

«Цієї ночі вони (Військово-морські сили України – КР) завдали удару по одній із газових вишок в акваторії, де ворог розмістив технічне розвідувальне обладнання та тримав до 40 осіб особового складу», – написав Стерненко.

OSINT-група «Кіберборошно» ідентифікувала місце ураження. Воно знаходиться на захід від півострова Тарханкут.

Супутникові дані NASA із зазначеного району вказують, що там відбулася пожежа.

Що таке спуфінг і навіщо його застосовують?

У липні 2013 року студентам з університету Остіна в Техасі вдалося відхилити від курсу 213-футову яхту за допомогою методу GPS-спуфінгу. Це і є його основна суть – обдурити приймач GPS-сигналів, змушуючи його зчитувати хибне місце. Ще раніше, у грудні 2011-го, у північно-східному Ірані було захоплено американський беспілотник Lockheed RQ 170. Вважають, що це перший відомий результат атаки методом GPS-спуфінгу.

Демонстрація американського дрону RQ-170 Sentinel, який зазнав аварії. Іран, 8 грудня 2011 року

В англійській мові spoofing означає підміну. В цьому, власне, і полягає суть GPS-спуфінгу. Приймач обманюють, передаючи трохи потужніший помилковий сигнал, ніж отриманий від супутників GPS. За допомогою спуфінгу зловмисники можуть завести свою жертву хибним маршрутом у потрібну їм точку.

У листопаді 2016 року з'явилася інформація про те, що Федеральна служба охорони РФ використовує обладнання, яке імітує сигнали супутника GPS на частоті L1. Реальна локація підміняється координатами аеропорту «Внуково», що, ймовірно, пов'язане з побоюваннями використання цивільних дронів поблизу урядових будівель.

Цікаво, що в тому ж 2016 прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков поскаржився на навігатор, що збивається у Кремля.

«Я теж нещодавно, у вихідні, їхав сам за кермом і в мене в телефоні «Яндекс» справді перекинувся кудись у зовсім інший район. Я не звернув уваги, просто здивувався», – пояснив Пєсков.

Пізніше цей принцип спуфінгу був використаний в анексованому Росією Криму.

Задовго до початку повномасштабного військового вторгнення російської армії в Україну ключові російські військові об'єкти на півострові були захищені за допомогою підміни реальних координат згенерованими. Навігатори в автомобілях та смартфонах переставали правильно працювати при наближенні до таких об'єктів. У Сімферополі, наприклад, помилковим місцем для користувачів навігаторів був вказаний аеропорт.

Аеропорт «Сімферополь». Ілюстративне фото

У квітні 2019 року американська неурядова організація C4ADS опублікувала звіт, в якому йшлося про те, що Росія активно використовує технології дезорієнтації системи супутникової навігації GPS в анексованому Криму та у Чорному морі.

Технології дезорієнтації системи супутникової навігації GPS/GNSS були використані російським обладнанням електронної війни загалом близько 10 тисяч разів, починаючи з лютого 2016 року до моменту публікації.

«Я служив у регуляційному органі морської навігації США і роками чув різні повідомлення про дивні речі, які відбувалися в російських водах з GPS (йдеться також про води навколо анексованого Росією українського Криму, які Москва вважає «російськими» – ред.). Але у нас не було надійних даних до 2017 року, коли капітан торгового судна в Чорному морі надіслав нам докази – фото екрана свого комп'ютера та радара, де його GPS вказував, що він – не в морі, а за сорок кілометрів у місцевому аеропорту», – розповів «Голосу Америки» Дана Говард, президент Фонда устойчивой навигации и измерения времени.

Дана Говард

«Загалом наше дослідження виявило понад 9000 інцидентів, коли кораблі, що проходили у водах Росії або поблизу них, бачили своє місце розташування в аеропорту сусіднього регіону, де вони знаходилися. Випадки дезорієнтації GPS траплялися у Чорному морі, а також у Тихому океані у Владивостока, Мурманська на півночі Росії, у Санкт-Петербурга, а також у Москві», – наголосив дослідник C4ADS Томас Юінг, коментуючи результати дослідження.

Томас Юінг

Спотворюючи сигнали GPS, Росія однозначно порушує міжнародні норми, переконаний Говард, зокрема правила Міжнародного союзу зв'язку, в яких йдеться про те, що країни-учасники не будуть відправляти невірні сигнали навмисно.

«Очевидно, тут йдеться про навмисне відправлення невірного сигналу», – каже Говард.

«Основна небезпека, коли йдеться про підробку навігаційних чи тимчасових даних – у тому, що можна прийняти рішення на основі інформації, яка не відповідає дійсності. Може статися багато: наприклад, два кораблі можуть вважати, що між ними більша відстань, і зіткнутися або [корабель може] порушити певний режим територіальних вод», – зазначає Юїнг.

Аналогічно Росія діє і після початку війни. Установка на газовидобувній вежі передавачів помилкового сигналу GPS – лише один із елементів масштабного спуфінгу. З цієї точки зору російські військові могли б серйозно вплинути на судноплавство в дуже великому радіусі, зокрема, на судна, що пересуваються так званим «зерновим коридором».

До речі, із суботи, 10 серпня, у Сімферополі та Севастополі перестали масштабно глушити сигнал GPS. Про це повідомив із посиланням на підписників Telegram-канал «Крымский ветер». Наголошується, що проблеми з навігацією є лише біля російських військових об'єктів, а також будівель російських органів влади. Чи пов'язані ці зміни з атакою ЗСУ на російський комплекс РЕБ на вежі в Чорному морі, невідомо.

Довідка

У світі існує кілька систем глобального позиціювання:

GPS (Global Positioning System) – американська система глобального позиціювання, супутникова система навігації, яка дозволяє визначати поточне місцезнаходження практично в будь-якій точці земної кулі. Вона є найвідомішою.

Galileo – спільний проект супутникової системи навігації ЄС.

ГЛОНАСС (глобальная навигационная спутниковая система) – російська супутникова навігаційна система.

Beidou – китайська глобальна супутникова система навігації.

Також існують японські (QZSS) та індійські (IRNSS) системи, проте поки що вони присутні лише на локальних ринках.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.