Депутати підконтрольного Росії кримського парламенту 27 травня повернулися до сесійної зали після того, як вимушено перейшли на віддалену роботу через загрозу коронавірусу. На першому засіданні вони встигли розглянути понад пів сотні питань, зокрема й кадрових. Серед призначень ‒ повернення у кримську владу Віктора Плакиди ‒ експрем'єра Криму та колишнього голови «Крименерго», який залишив цю посаду після скандалу з порушеннями на підприємстві.
Упродовж місяця кримські депутати вперше в історії голосували заочно, через електронну пошту. Повернувшись до сесійної зали, більшість депутатів продовжують дотримуватися дистанції, носять маски та рукавички. Однак спікер Володимир Константинов вважав за краще працювати без засобів індивідуального захисту.
При цьому Константинов повідомив, що в очікуванні вакцини проти коронавірусу, яка «дозволить гарантовано повернутися до нормального життя», кримська влада сподівається на «власну організованість, дисципліну та професіоналізм медпрацівників».
«З 6 квітня ми працювали в дистанційному режимі. Зараз ми зібралися знову, але в умовах обмежувальних заходів, оголошених главою Криму Сергієм Аксеновим. Було б глибокою помилкою вважати, що перемога вже здобута. Тим більше попереду літні місяці. Порядок денний нашого пленарного засідання виглядає буденно для нашої роботи. Зміст порядку денного ‒ це теж сигнал, який свідчить про те, що життя поступово повертається в нормальне русло», ‒ сказав він.
У «повсякденному порядку денному» виявилося чимало майнових і кадрових питань.
Список на продаж
Депутати практично одноголосно дали згоду на приватизацію з подальшим відчуженням десятка об'єктів «націоналізованого» у 2014 році держмайна.
Серед них виробничо-аграрне об'єднання «Массандра» ‒ найстаріший виробник марочних вин Криму, заснований князем Левом Голіциним, чиї винні підвали досі є пам'яткою Південного узбережжя Криму. Статутний капітал «Масандри» наразі ‒ 627,4 мільйона рублів.
Також із молотка цього року може піти АТ «Племзавод «Кримський» ‒ великий кримський виробник сільгосппродукції та насіння. Його статутний капітал на цей момент становить 21 мільйон рублів.
На продаж цього року кримська влада також виставить кілька десятків об'єктів нерухомості в Сімферопольському та Бахчисарайському районах, а також у Ялті. Серед них ‒ квартири в ялтинському житловому комплексі, який входить в активи групи «Приват» українського бізнесмена Ігоря Коломойського, які не можуть продати з 2017 року.
До того ж, російська влада Криму має намір виставити на продаж п'ять суден, які перебувають на балансі ДУП «Кримські морські порти», щоб заощадити кошти на їхньому утриманні та охороні.
Такий крок, на думку кримської влади, дозволить частково відшкодувати збитки, завдані бюджету пандемією коронавірусу.
Компенсувати втрати вони також розраховують коштом додаткових федеральних дотацій. Депутати звернулися з цього приводу до прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна з проханням доповнити перелік галузей, які постраждали під час пандемії. До них попросили внести сфери виробництва меблів, торгівлі, діяльності морського пасажирського транспорту, прокату та оренди предметів і майна, медицини та інші.
Повернення Віктора Плакиди. Та його дружини
У межах кадрових питань 27 травня кримські депутати погодили призначення аудитором Рахункової палати Криму Віктора Плакиди ‒ відомого кримського політика часів режиму української Партії регіонів.
До 2014 року він обіймав посади прем'єра Криму та кримського постпреда президента України Віктора Януковича, а після російської анексії півострова керував «націоналізованим» підприємством «Крименерго».
Кандидатуру Віктора Плакиди подав на розгляд депутатам голова Рахункової палати Криму Анатолій Заїченко, йдеться в документах. Він призначений на цю посаду на п'ять років замість аудитора відомства Інни Осадчої, яка подала у відставку за власним бажанням.
Примітно, що залишив «Крименерго» Віктор Плакіда у 2017 році після того, як Рахункова палата Криму виявила численні порушення на цьому підприємстві. Серед них була названа затримка техприєднань на одному з важливих об'єктів регіону ‒ споруджуваному аеровокзальному комплексі міжнародного аеропорту «Сімферополь». «Також на підприємстві виявлений низький відсоток виконання інвестиційної програми», ‒ говорив тоді Анатолій Заїченко.
Володимир Константинов і підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов озвучували тоді різні версії відставки Віктора Плакиди: перший стверджував, що він пішов через «пенсійний вік», а другий звинувачував його у «провалах у роботі». Водночас кримські ЗМІ писали, що відставка Віктора Плакиди була пов'язана з інтересами федеральної влади.
Після звільнення Віктор Плакіда зник із публічного простору. Однак відомо, що з 2018 року він був радником кримського спікера. Тепер Віктор Плакіда сам виявлятиме порушення в Криму на посаді аудитора Рахункової палати.
Ми намагалися зв'язатися з ним, але телефон, номер якого є в розпорядженні редакції, виявився вимкненим.
Цього ж дня, 27 травня, призначення очікувало також дружину Віктора Плакиди Олену Плакиду. Її затвердили членом Громадської палати Криму за квотою парламенту. За неї проголосували 59 депутатів із 66 зареєстрованих у залі.
У Громадську палату вона увійшла вдруге. Кандидатуру Олени Плакиди висунули від «Федерації тенісу Криму», з якою співпрацює її чоловік. Як і він, Олена Плакіда стала відомою в Криму за часів режиму Партії регіонів. Вона очолювала кримське представництво Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва. Потім була призначена міністром у справах сім'ї, молоді та спорту АРК, а в березні 2014 року була міністром культури в кримському уряді Анатолія Могильова, який кримські депутати відправили у відставку в захопленій російськими військовими будівлі парламенту. Відтоді вона займається громадською діяльністю.
Разом з Оленою Плакидою депутати призначили ще 11 членів Громадської палати, які представлятимуть у цьому органі парламент. Більшість із них – перейшли в неї з колишнього складу.
«Пошарпана кадрова колода»
Віктору Плакиді у зв'язку з новим призначенням пригадали його українську кар'єру в Криму. «Вітаю Плакиду Віктора Тарасовича, експредставника президента України в Криму, ексголову Ради міністрів АР Крим, ексчлена Партії регіонів, екскерівника «Крименерго», звільненого Аксеновим за низьку ефективність, ексрадника Константинова, з призначенням на посаду аудитора Рахункової палати Криму з зарплатою 200 000+ (рублів на місяць ‒ КР). Найближчі п'ять років Віктор Тарасович проведе добре», ‒ зазначив кримський активіст Олександр Таліпов.
Кримський політолог Євгенія Горюнова називає «сімейні призначення» відмінною рисою нинішньої кримської влади. «У владу йдуть сім'ями. Приклад подає глава Криму, який працевлаштував близьких і далеких родичів. А загалом кадрова політика у Криму ‒ це дефіцит професійних, а не лояльних до Аксенова чи Константинова кадрів, тому що чесно і професійно працювати в таких умовах неможливо. Тому окупаційному керівництву Криму доводиться ретельно тасувати вже неабияк пошарпану кадрову колоду, дістаючи з неї старі кадри», ‒ сказала Крим.Реалії політолог.
Повернення Віктора Плакиди до влади за сприяння парламенту Криму Євгенія Горюнова розцінює як черговий приклад протистояння Володимира Константинова та Сергія Аксенова в боротьбі за вплив.
«Кадрова політика в Криму нерозривно пов'язана з перетягуванням каната між Аксеновим і Константиновим на різних рівнях ‒ від центрального до місцевого. І повернення Плакиди в коридори влади свідчить, що це протистояння триває», ‒ говорить Євгенія Горюнова.
Про приховану боротьбу за владу, яка почалася між Сергієм Аксеновим і Володимиром Константиновим ще у 2014 році, давно говорять багато експертів і активістів. Самі ж керівники Криму публічно запевняють, що у них «повне порозуміння».