Доступність посилання

ТОП новини

Крим – місце «перепрошивки» українських дітей. Як в оздоровчих таборах «вчать любити» Росію


Владислав Руденко з Херсона. На тлі: українські діти в окупації з прапором РФ та зброєю. Колаж
Владислав Руденко з Херсона. На тлі: українські діти в окупації з прапором РФ та зброєю. Колаж

За даними представника України в ОБСЄ, Росія викрала 19 546 українських дітей. Повернути вдалося 1227 неповнолітніх, з яких понад половину вивезли волонтери Save Ukraine. За інформацією засновника організації Миколи Кулеби, починаючи з окупації Криму в 2014 році, Україна втратила половину дитячого населення на окупованій території.

«О 9 ранку 7 жовтня 2022 року [пролунав] такий гуркіт у двері – я не знаю, хочуть винести їх. Я прокидаюся, йду до дверей, питаю: «Хто там?» Мені кажуть: «Відчиняй двері». Я сам удома, сонний, відчиняю двері, а там стоять три військові з пістолетом у руках, заходять до мене в квартиру і кажуть, що я маю зібрати речі, у мене є 30 хвилин і я повинен поїхати з ними. Я в ступорі, розгубився, не знав, що робити. У мене не було телефону, я не подумав залишити мамі записку. І я зібрав деякі речі, і ми поїхали у невідомому мені напрямку з цими трьома військовими», – згадує херсонець Владислав Руденко.

Херсонець Владислав Руденко. Київ, березень 2025 року
Херсонець Владислав Руденко. Київ, березень 2025 року

Так почалася його історія «перепрошивки» та знайомства з «русскім міром». 16-річного хлопця з багатодітної родини буквально викрали російські військові та разом із сотнями інших курсантів херсонського Морського коледжу відправили до анексованого Криму. Влад потрапив до оздоровчого табору «Дружба» в Євпаторії.

У мене на той час був маленький прапорець, але я його не віддав
Владислав Руденко

«По-перше, нам сказали дістати все українське, щоб не було зовсім нічого українського, бо будуть проблеми. У мене на той час був маленький прапорець, але я його не віддав», – розповідає Владислав.

Тільки через місяць після викрадення він зумів роздобути телефон, зателефонувати матері та розповісти про себе. На той момент ЗСУ звільнили Херсон. Але Влад залишався у таборі в Криму, під контролем РФ.

Я пішов, зняв російський прапор і повісив свою спідню білизну. Після чого мене шукали три дні
Владислав Руденко

«По-перше, ми прокидалися під гімн Росії. По-друге, ми підіймали російський прапор. Потім ми мали зарядку. Після сніданку – виховна година: що сталося за цей вечір у Росії, новини Росії. І потім ми йшли – у нас кінотеатр був – і ми там дивилися російські фільми», – каже Влад про систему перевиховання у Криму.

У такому режимі Влада надовго не вистачило.

«Я пішов, зняв російський прапор і повісив свою спідню білизну. Після чого мене шукали три дні. У нас був начальник безпеки Астахов, і він знайшов мене. Прийшов до мене і сказав: «Збирай речі, ми підемо з тобою, оформимо тебе в ізолятор», – каже Владислав.

За словами Влада, він потрапив у справжній карцер площею 2 на 3 метри, з туалетом та заґратованим вікном. Хлопець влаштував протест, йому давали пігулки, які він не пив, возили на обстеження до лікарні, казали, що він небезпечний для суспільства та погрожували відправити до психлікарні. У результаті херсонця перевели до іншого кримського табору в Лучистому, неподалік Алушти.

Микола Кулеба, засновник організації Save Ukraine, у минулому Уповноважений президента України з прав дітей
Микола Кулеба, засновник організації Save Ukraine, у минулому Уповноважений президента України з прав дітей
Крим, особливо для дітей із нових окупованих територій, був місцем рекреації, такої «перепрошивки», де багато таборів
Микола Кулеба

«Це технологія, яку використовує російська імперія для того, щоб після завоювання нових територій швидко асимілювати населення, зробити його слухняним режиму. Тому Крим, особливо для дітей із нових окупованих територій, був місцем рекреації, такої «перепрошивки», де багато таборів. Дехто розповідав, що їх навіть завозили до таборів, які вже не працювали довго. Із щурами, тарганами, без їжі, але головне було – заселити і починати «перевиховання». Тобто дивитися, що треба зробити, щоб якнайшвидше з цих дітей отримати слухняних режиму, які готові жити в РФ і далі відправляти в сім'ї, інтернати», – пояснює у минулому Уповноважений президента України з прав дітей Микола Кулеба.

Після Криму Влада відправили на «посилене перевиховання» в окуповану частину Херсонщини.

Там був третій курс, а ми були першими. І вони під тиском, зрозуміло, когось завербували. Це дуже велика проросійська машина, і дуже важко було. У мене було таке, що коли мама вже була на під'їзді до Лазурного, я хотів сказати мамі, що не треба їхати – все, я залишаюся вже», – згадує Владислав Руденко.

Загалом таке «оздоровлення» Влада «русскім міром» у санаторіях анексованого Криму та окупованої Херсонщини тривало 9 місяців. Поки його мамі не вдалося забрати сина з Лазурного, а потім за допомогою організації Save Ukraine вивезти на підконтрольну Україні територію. Тут Влад може займатися боксом, яким захоплюється з 12 років, та навчатися. Планує закінчити коледж фізпідготовки, навчати дітей боксу.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG