Російська влада Криму оголосила, що майбутній навчальний рік на півострові відбудеться в форматі очної освіти, як було до пандемії коронавірусу. Кримським школярам пообіцяли організувати максимально безпечні умови навчання з урахуванням епідеміологічної ситуації. Щоб почати прийом дітей, профільним чиновникам та адміністраціям шкіл менше ніж за місяць належить виконати низку вимог. Що чекає кримські школи з 1 вересня, розповідають Крим.Реалії.
Цьогоріч через коронавірус кримським школам, як іншим відомствам, довелося завершувати навчальний рік дистанційно. З кінця березня, коли в Криму почали боротьбу з інфекцією, вони перейшли на онлайн-навчання. Однак у процесі з'ясувалося, що багато навчальних закладів і учнів не готові до такої форми навчання.
У понад тисячі кримських учнів не виявилося комп'ютерів і гаджетів з інтернетом, щоб навчатися з дому. Особливо гостро ця проблема постала для багатодітних сімей. Окрім того, чимало батьків школярів скаржилися на якість дистанційного навчання та неготовність вчителів повноцінно донести навчальну програму до дітей у такому форматі.
У новому навчальному році російська влада Криму вирішила повернути учнів за шкільні парти.
Пів тисячі шкіл для 200 тисяч учнів
На початку липня, після того як у Криму скасували низку обмежувальних заходів, запроваджених у зв'язку з загрозою коронавірусу, російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що в разі «прямого розпорядження федерального центру» новий навчальний рік на півострові проходитиме в форматі очного навчання.
Аксенов 4 серпня остаточно оголосив: із 1 вересня кримські учні повернуться до шкіл.
Навчальний рік буде розпочатий у нормальному штатному режиміСергій Аксенов
«Як уже було озвучено раніше, а також з урахуванням позиції федерального міністерства (Міністерства освіти Росії ‒ КР), навчання з 1 вересня у нас проходитиме в очному форматі. Навчальний рік буде розпочатий у нормальному штатному режимі», ‒ наголосив Сергій Аксенов на засіданні російського уряду Криму.
За інформацією російського міністра освіти, науки та молоді Криму Валентини Лаврик, із 1 вересня 547 навчальних закладів півострова зустрінуть понад 214 тисяч учнів, з них 24 тисячі – першокласники. Однак правила у школах зміняться з урахуванням епідеміологічної ситуації.
До 1 вересня школи, за словами міністра, планують забезпечити запасом антисептичних та дезінфекційних засобів та обладнанням для створення безпечних умов для учнів.
Лінійки на дистанції
Обов'язковою умовою повернення кримських учнів до шкіл стане забезпечення для них соціальної дистанції, починаючи з 1 вересня. Урочисті лінійки на День знань мають відбутися за умови організації відстані між школярами у 1,5 метра, сказала 4 серпня Валентина Лаврик.
Лінійку плануємо провести на відкритому повітрі з дотриманням соціальної дистанціїВалентина Лаврик
«День Знань відбудеться 1 вересня. Для учнів 1 та 11 класів буде проведена святкова лінійка, перший дзвінок. Лінійку плануємо провести на відкритому повітрі з дотриманням соціальної дистанції», ‒ сказала вона.
Кримським школам рекомендують організувати навчальний процес так, щоб школярі під час перерв при гарній погоді виходили на вулицю. Наскільки регулярним може бути такий захід, залежить від кримської погоди.
Залежно від розвитку епідеміологічної ситуації у школах можуть запровадити й обов'язковий масковий режим.
Термометрія
Ще однією умовою відвідування шкіл стане обов'язкова термометрія учнів при вході до навчальних закладів. Наразі кримська влада вирішує питання забезпечення шкіл електронними термометрами. Для цього в Міносвіти Криму мають намір попросити термометри для тимчасового користування в інших відомств.
Для забезпечення термометрії у школах Сергій Аксенов доручив зібрати електронні термометри у виборчих комісій півострова. «Якщо навіть зараз немає потрібної кількості термометрів, доб'ємося, я вирішу», ‒ пообіцяв він.
Термометрію в умовах пандемії коронавірусу проводять у багатьох установах півострова, а також на пунктах в'їзду до Криму. Однак цей метод контролю захворюваності дозволяє виявляти хворобу тільки при явних ознаках ‒ підвищеній температурі.
Безпечне повітря
Нововведенням у кримських школах стане процес знезараження повітря у класах. Для шкіл планують купити понад шість тисяч рециркуляторів повітря. Наразі змогли купити тільки 2,4 тисячі приладів. При їхньому використанні у школах необхідно дотримуватися спеціальних правил.
«Обов'язковими вимогами є наявність сертифікатів на рециркулятор, графік прибирання приміщень, провітрювання, закріплення відповідальних співробітників для контролю використання обладнання для знезараження повітря», ‒ пояснила Валентина Лаврик.
Віцепрем'єр російського уряду Криму Олена Романовська зі свого боку повідомила, що усі рециркулятори повітря будуть поставлені на півострів до 1 вересня.
«Ми проговорили з Роспотребнадзором: враховуючи, що рециркулятори повітря пересувні, немає потреби, щоб це обладнання постійно стояло в одному кабінеті. Один рециркулятор працюватиме по кілька годин у кожному кабінеті», ‒ сказала вона.
Обмеження пересувань школою
Адміністраціям кримських шкіл рекомендують у новому навчальному році обмежити пересування школярів навчальними закладами. Відповідно до рекомендацій Роспотребнадзору, кожен клас розмістять в окремому кабінеті, де діти перебуватимуть цілий день. Винятком стануть лише спецкабінети, без яких вивчення навчального матеріалу буде неможливим. Їх відвідуватимуть за спеціальним графіком, пояснила Олена Романовська.
«Діти перебуватимуть за рекомендаціями Роспотребнадзору в одному кабінеті, щоб вони не пересувалися усією школою. Однак буде розроблений графік відвідування ними спеціалізованих кабінетів ‒ таких, як кабінети фізики та хімії, де неможливо буде перенести лабораторне обладнання. Там рециркулятори працюватимуть набагато більше, щоб знезаражувати ці кабінети», ‒ сказала вона.
Чи враховуватиме цей розклад необхідність санобробки обладнання в цих кабінетах, чиновники не уточнили.
Посилена дезінфекція
Ще однією вимогою для організації очного навчання у школах є посилена дезінфекція їхніх приміщень.
«Технічний персонал буде додатково проінструктований щодо кількості необхідної дезінфекції та миття всіх класів і коридорів», ‒ сказала Олена Романовська.
За словами віцепрем'єра, у російському уряді Криму зараз готують документи, щоб передати кримським школам засоби дезінфекції від виборчкому Криму, які використовувалися на голосуванні щодо правок до Конституції Росії.
Вакцинація
У новому навчальному році адміністраціям шкіл, місцевій владі та представникам медичних закладів Криму належить виконати ще одне завдання ‒ забезпечити процес масової вакцинації школярів і решти населення півострова від грипу.
Таке рішення у кримському уряді ухвалили, враховуючи, що сезон масової захворюваності грипом цього року накладеться на пандемію коронавірусу, від якого вакцини поки немає.
Вакцинувати від грипу, у першу чергу, хочуть школярів і представників старшого покоління, які входять до групи ризику захворювання.
Дітки мають прийти до школи з умовою, що вони вакцинуватимуться від грипуОлена Романовська
«З огляду на те, що ситуація з коронавірусом накладатиметься на сезон грипу, ми до нього вже готуємося. Зараз для всіх муніципальних утворень і установ охорони здоров'я особливе завдання ‒ розробка графіка вакцинації. Стоїть завдання ‒ не менше 70% населення Криму має бути вакциновано, з них до 90% дітей і старшого покоління ‒ в обов'язковому порядку. Дітки мають прийти до школи з умовою, що вони вакцинуватимуться від грипу. Це зниження ризику захворювання в осінньо-зимовий період, якщо ми хочемо продовжувати навчатися в очному режимі», ‒ зазначила Олена Романовська.
Також шкільним медикам обіцяють провести додатковий інструктаж із виявлення можливого погіршення стану здоров'я учнів і дій у таких випадках.
Водночас, за інформацією російського міністерства освіти, науки та молоді Криму, на півострові не вистачає медичного обладнання у 238 медичних кабінетах шкіл та 148 медкабінетах дошкільних установ. На їхнє забезпечення, за інформацією міністерства, необхідно 129,4 мільйона рублів.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.