«Как близкого моря соленое эхо,/ Прибой пешеходный шумит, не смолкая./ Цветами, листвою, улыбками, смехом,/ Огнями струится Большая Морская» ‒ ці рядки з вірша «Велика Морська» присвятив одній із центральних вулиць Севастополя у 1981 році російський поет, морський офіцер запасу Володимир Гуд. Автор описує вулицю як одну з відомих, красивих і незабутніх, порівнює її унікальність із Хрещатиком у Києві та Невським проспектом у Санкт-Петербурзі.
Велика Морська ‒ друга вулиця, яка з'явилася в Севастополі після заснування міста в 1786 році. Активно забудовувати вулицю почали у 30-і роки 19-го століття. Серед унікальних будівель, розташованих на Великій Морській, ‒ православний Покровський собор, зведений у 1905 році за проєктом архітектора Валентина Фельдмана, а також Севастопольська кенаса караїмів, що межує з ним та збудована у 1908 році архітектором Олександром Вейзеном. У 1952 році вулиця Велика Морська отримала звання найкрасивішої вулиці міста та премії на радянському республіканському конкурсі завершених житлових ансамблів.
Великій Морській судилося декілька разів бути зруйнованою й заново відбудованою, змінювати назву й перебувати на реконструкції. Зміни відбулися на вулиці Великій Морській і восени 2019 року ‒ будівельники почали реконструкцію за московським проєктом.
«Дуже красиво, але це вже не Севастополь»
«Ви перебуваєте у себе вдома й до вас приходить людина і каже: «Олегу Аркадійовичу, вам потрібно зробити ремонт у квартирі». Ви говорите: «Так, у принципі, непогано було б!». Потім вас відсувають у бік, виходять плиточник, маляр і штукатур і кажуть: «Так, ось ці шпалери ми змінимо, ось цю плитку зіб'ємо, поставимо іншу, ось цей комод ваш винесемо». Ви говорите: «Стоп, хлопці, це комод моєї бабусі, фамільна реліквія!» А вам кажуть: «Ні, Олегу Аркадійовичу, ми замість цінного комода вашого поставимо домашній кінотеатр і будьте щасливі!». Ось що сталося в місті!» ‒ так описує враження від реконструкції Великої Морської депутат підконтрольних Кремлю Законодавчих зборів Севастополя В'ячеслав Горєлов.
Буде гарно, буде інше місто, але не Севастополь і без севастопольцівВіктор Кисельов
Громадськість Севастополя пів року обговорює ремонт центральної вулиці міста. Найбільша претензія місцевих жителів ‒ до відсутності автентичності реконструкції. Незважаючи на оновлення дорожнього покриття та фасадів будинків на Великій Морській після реконструкції містяни не пізнають центр міста. Співзасновник руху «Севастопольська Альтернатива» Віктор Кисельов вважає, що вулиця радикально змінила свій вигляд.
«Сьогодні провіз дружину Великою Морською. Подивилася на все і сказала: «Дуже красиво, але це вже не Севастополь». Так і буде. Буде гарно, буде інше місто, але не Севастополь і без севастопольців», ‒ написав у своєму Facebook громадський активіст.
Від самого початку архітектурно-художню раду міста від процесу реконструкції усунули. Фінансування проєкту на суму два мільярди рублів прийшло з Москви. Торік у березні колишній російський губернатор Севастополя Дмитро Овсянников анонсував декілька реконструкцій і нових проєктів у місті ‒ створення парку в Учкуєвці, реконструкцію Артбухти, набережної Корнілова та вулиці Великої Морської. Фінансує проєкти Москва в межах угоди між урядом російської столиці та анексованого Севастополя. Уряд Москви зобов'язався упродовж трьох років виділити Севастополю 22 мільярди рублів на розвиток міських просторів.
Реконструкцію вулиці Великої Морської розпочали у жовтні 2019 року. Проєкт московського архітектурного бюро «WowHaus» передбачав комплексне облаштування Великої Морської та двох прилеглих площ ‒ Лазарева та Ушакова, а також ремонт водогінних мереж та інших комунікацій.
«Реконструкція Великої Морської ‒ навчальний полігон для будівельників»
Від самого початку процес реконструкції пішов не так, як планували московські проєктувальники. Труби на цій вулиці не замінювали і не проводили капітальний ремонт із моменту їхнього прокладання у 1954 році. Спочатку проєктувальники планували вирішити питання з комунікаціями сучасними технологіями ‒ «безтраншейним» способом, практично не розкриваючи асфальт. Однак пізніше від цієї ідеї відмовилися через місцеві особливості, будівельники все-таки вирили траншеї та проклали нові труби.
Під час цих робіт постраждала частина прилеглих будинків. Наприклад, гранітні сходи кінотеатру «Перемога». У сквері між вулицею Велика Морська та спуском Шестакова був зруйнований парапет із кримбальського каменю, збиті з постаментів та зруйновані бетонні кулі. На опорній стінці на площі Лазарєва замінили міцний камінь на крихкий і там уже помітні тріщини.
Я не думаю, що Севастополь, особливо його історична частина, гідний того, щоб перетворитися на навчальний полігон для будівельниківАнатолій Пряшников
На думку севастопольського реставратора, члена наглядової ради реконструкції Анатолія Пряшникова, московські проєктувальники порушили принцип автентичності в реставрації.
«Порушений найголовніший принцип реставрації ‒ це принцип автентичності. Тобто, тут наш кримбальський камінь багатостраждальний був замінений на звичайний ракушняк. Усе це побілене та видане за реставраційні роботи. Я не думаю, що Севастополь, особливо його історична частина, гідний того, щоб перетворитися на навчальний полігон для будівельників, які себе хочуть видавати за реставраторів», ‒ вважає севастопольський реставратор.
Представники архітектурно-художньої ради Севастополя наголошують: були переплановані дві площі, а цього будівельники не мали права робити, оскільки їхній історичний вигляд охороняється законом. Севастопольських реставраторів обурило також те, що будівельники зруйнували Таврійські сходи. Їх розбили для того, щоб техніка могла дістатися до іншої пам'ятки ‒ кінотеатру «Перемога».
Реставратор Анатолій Туманов звернувся зі скаргою до російської прокуратури Севастополя. Він стверджує: роботи на цих пам'ятках проводилися без ліцензій на реставрацію і без фахівців.
«Були демонтовані три прольоти Таврійських сходів. Дванадцять сходинок зламані, розбиті й викинуті на смітник. Як можна зіпсувати один об'єкт культурної спадщини, щоб працювати на іншому? Були діабазові сходинки одного розміру, поклали гранітні іншого розміру, змінився градус підйому, змінилася навіть кількість сходинок ‒ було дванадцять, стало чотирнадцять», ‒ розповів журналістам Крим.Реалії Анатолій Туманов.
Місцеві архітектори та реставратори звернули увагу також на те, що в деяких місцях Велика Морська стала значно вужчою, ніж раніше. Московські автори проєкту погоджуються з деякими зауваженнями і пояснюють це тим, що будівельні роботи таких масштабів завжди не ідеальні.
«Знаєте, все-таки будівельники ‒ це така окрема своя структура і життя, не завжди вдається вчасно зупинити або виправити. Таких, звісно, у проєкті такої складності, на такій великій площі, з такими завданнями швидкими ‒ більш ніж...» ‒ сказав у відповідь на претензії севастопольської громадськості засновник московського архітектурного бюро «WowHaus» Олег Шапіро.
Тим часом російські керівники міста хочуть продовження реконструкції. Як повідомив підконтрольний Кремлю виконувач обов'язків губернатора Севастополя Михайло Развозжаєв, у керівництві міста планують порушити питання очищення фасадів будинків, які на тлі оновленої вулиці виглядають програшно.
Потім російська влада Севастополя звернеться до московської мерії з пропозицією долучитися до реконструкції ще однієї центральної вулиці міста ‒ вулиці Леніна.