У Криму тривають розгляди у кримінальній справі ексвіцепрем'єра місцевого уряду Євгена Кабанова та колишнього міністра будівництва й архітектури Криму Михайла Храмова. Їх підозрюють у шахрайстві в особливо великому розмірі під час будівництва водоводу від Іванівського водозабору до Міжгірського гідровузла. Крим.Реалії вирішили нагадати, що це за водовід та яку роль він відіграв у долі кримчан.
Водовід, про який йдеться, був збудований у межах Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму торік для вирішення проблеми вододефіциту в Сімферополі. Пристрасті навколо нього розгорілися наприкінці вересня, коли відповідальні за це будівництво віцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов, який опікувався ФЦП, та міністр будівництва й архітектури Михайло Храмов пішли у відставку. Відразу ж після звільнення вони були затримані за підозрою в заподіянні багатомільйонних збитків Криму при будівництві водогону.
Чиновники провину не визнають і тиждень перебували в СІЗО. 1 жовтня кримські та російські ЗМІ повідомили, що їм змінили запобіжний захід на домашній арешт після апеляційного оскарження. Це поки що єдиний публічно відомий приклад, коли фігуранти подібних справ домагаються можливості вийти з ізолятора.
Попередникам Євгена Кабанова на посаді куратора ФЦП, які потрапили в СІЗО, це не вдавалося.
Поки тривають розгляди, розповідаємо про водовід, який зробив колишніх чиновників фігурантами кримінальної справи.
Гроші в воду
Будівництво водогону від Іванівського водозабору до водоочисних споруд Міжгірського гідровузла було необхідне, щоб «у меншій кількості відбирати воду з водосховищ» і вирішити проблему вододефіциту в Сімферополі, говорив торік голова кримського уряду Юрій Гоцанюк.
За задумом кримської влади, Іванівський водозабір мав забезпечити третину потреб у воді жителів Сімферополя. Хоча, судячи з документів, цей водогін планували будувати набагато раніше, ніж у Криму трапився вододефіцит. Його затвердили як один із заходів ФЦП ще у 2015 році.
За інформацією російського порталу держзакупівель, розробка документації для будівництва водоводу та інших об'єктів почалася ще у 2018 році, все разом коштувало бюджету 20 мільйонів рублів. Документацію для будівництва водоводу завізували російський глава Криму Сергій Аксенов та Юрій Гоцанюк, підписавши відповідне розпорядження. Євгену Кабанову було доручено контролювати його виконання.
Проєктно-пошукові роботи для водогону коштували, за документами, ще шість мільйонів рублів.
На будівництво водоводу в бюджеті Криму на 2020-2021 рік передбачили 61 млн рублів.
Увага до цього будівництва з боку кримської влади була максимальною. Його контролювала тоді віцепрем'єр Юлія Жукова, згодом вона пішла у відставку. Виїжджав на місце будівництва і Юрій Гоцанюк.
Водогін запустили торік у червні. За допомогою нього воду з артезіанських свердловин Іванівського водозабору накопичують у Партизанському водосховищі. Торік воно серед кількох інших водосховищ обміліло до критичних показників.
Як міністр будівництва й архітектури Криму інспектуючи будівництво водоводу, Михайло Храмов говорив, що воно ведеться з випередженням графіка, а вся документація «відповідно до доручення глави Криму, є на об'єкті в належному вигляді».
Будь-яких претензій щодо кошторисів або ходу робіт тоді ні в кого не виникло. З'явилися вони тільки тепер.
«Не вважаю за можливе визнати, що я викрав кошти»
За версією слідства, в результаті «протиправної діяльності» Кабанова на посаді віцепрем'єра кримському бюджету були завдані збитки на суму 57,5 мільйона рублів при будівництві зазначеного водоводу в минулому році.
Не вважаю себе винним у розкраданні. Так, напевно, можливо, десь я пропустив питання ціноутворенняЄвген Кабанов
Сам Кабанов свою провину не визнав і відмовився від співпраці зі слідством.
«Я не вважаю за можливе визнати, що я викрав кошти. [Водогін був збудований] за 4 місяці при планових 12-ти, відповідав усім ГОСТам і правилам. Не вважаю себе винним у розкраданні. Так, напевно, можливо, десь я пропустив питання ціноутворення, як каже слідство, але до розкрадання я точно не причетний. Тому прошу не відсилати мене в СІЗО», ‒ цитує заяву Кабанова в суді видання «Крыминформ», близьке до кримської влади.
За інформацією видання, адвокати Євгена Кабанова надали суду відомості про фактичне повернення підрядником суми збитку, нібито завданого бюджету ексвіцепрем'єром.
Михайлу Храмову інкримінують завищення кошторису будівництва цього водогону. Він провину теж заперечує.
У кулуарах кримського Радміну зараз активно обговорюють загострення кадрової проблемиГазета «Коммерсант»
Після відставки та арешту Євгена Кабанова звільнена посада куратора ФЦП залишається вакантною.
«У кулуарах кримського Радміну зараз активно обговорюють загострення кадрової проблеми, відзначаючи, що на губернаторській «лаві запасних», з огляду на долю Кабанова та його попередників, більше не залишилося охочих займатися питаннями ФЦП й іншими сферами, які передбачають освоєння великих держкоштів», ‒ пише російський «Коммерсант».
Як писали раніше Крим.Реалії, попередники Євгена Кабанова теж опинилися в СІЗО.
Наразі функцію кураторства ФЦП взяв на себе Юрій Гоцанюк. Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов сказав, що посаду віцепрем'єра Криму, який займається реалізацію ФЦП, можуть скасувати, розподіливши ці обов'язки між профільними чиновниками.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.