Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

На російському військовому аеродромі в Джанкої вночі пролунали вибухи. Що сталося і що відомо про цей військовий об'єкт?


Російські ударні вертольоти Ка-52 в небі над Кримом, архівне фото
Російські ударні вертольоти Ка-52 в небі над Кримом, архівне фото

КРИМ – На російському військовому аеродромі минулої ночі пролунала серія вибухів, після яких виникли пожежі, детонація боєприпасів тривала кілька годин. Місцеві жителі повідомляють про вибите скло в будинках, моніторингові пабліки – про загиблих і поранених російських військовослужбовців. Російська влада Криму без пояснення причин перекрила дорогу, що веде до аеродрому, і офіційно ситуацію не коментувала. Детально – у матеріалі Крим.Реалії.

Сьогодні вночі в анексованому Криму пролунала серія вибухів у районі військового аеродрому в Джанкої. За даними місцевих пабліків, перший вибух пролунав о 03:40.

Російський телеграм-канал Astra опублікував кадри вибухів та великої пожежі на аеродромі.

У джанкойських групах соцмережі «Вконтакте» місцеві жителі повідомляли, що від вибухів «трясуться будинки» і що поцілили «у склад зі снарядами». Вибухи відчували навіть у селі Майському, що за 15 кілометрів від аеродрому.

У низці проросійських кримських телеграм-каналів писали, що «пролунали вибухи, причини пожежі на полі поблизу аеродрому невідомі».

Російський телеграм-канал Baza написав, що, «імовірно, по аеродрому було завдано удару 7 або 8 балістичними ракетами».

Моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер» повідомила, що супутник VIIRS/Suomi NPP зафіксував шість осередків потужних пожеж на російському військовому аеродромі в Джанкої. Час зйомки 03.41 мск». Пізніше моніторингова група наклала карту пожеж на супутникове фото аеродрому.

На знімку видно, що п'ять осередків пожежі розташовані у місцях стоянки авіаційної техніки у північно-східній частині злітно-посадкової смуги та один осередок пожежі – на льотному полі на південь від середини ЗПС. Моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер» звертає увагу на те, що «супутник часто показує не місця вибухів, а вторинні пожежі від уламків», а також на «неточність визначення супутником координат пожеж – до декількох десятків метрів».

Близько пів на восьму ранку місцеві жителі повідомляли, що на аеродромі ще триває детонація боєприпасів. Також у місцевих пабліках писали, що у деяких будинках неподалік аеродрому «вилетіли вікна».

Ще за годину міністр транспорту російського уряду Криму Микола Лукашенко заявив про закриття автомобільної дороги від Джанкоя до села Побєдного. Як повідомляється, об'їзд організований через селища Сірноводське, Рубинівка та Азовське Джанкойського району. Також було змінено схему автобусних маршрутів.

За даними телеграм-каналу «Крымский ветер», на аеродромі є загиблі та поранені серед російських військовослужбовців. Про постраждалих серед місцевого населення не повідомляється.

На момент написання цієї статті пресслужба Міноборони РФ та представники російської влади Криму офіційно ситуацію на військовому аеродромі в Джанкої не коментували.

Аеродром у Джанкої є законною ціллю для України. Так вибухи на цьому військовому об'єкті прокоментувала прессекретарка Сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі Радіо Свобода.

Наталія Гуменюк
Наталія Гуменюк

«Ми знаємо, що під час свого розташування на Кримському півострові, використовуючи його як потужний мілітарихаб, росіяни часто змінювали місця дислокації різних підрозділів та переміщали їх для того, щоб відвести від можливого ураження. Але не всі маневри були вдалими», – наголосила вона.

Що саме могло бути уражене у Джанкої, Гуменюк не вказала. Каже, треба дочекатися офіційної інформації Генштабу ЗСУ.

Аеродром з історією

Військовий аеродром розташований на околиці Джанкоя, впритул з північного заходу до нього примикає мікрорайон «Московський», який місцеві жителі називають Військове містечко.

Через зручне географічне розташування Джанкоя, що перебуває на перетині доріг, що ведуть на південь і схід півострова, військовий аеродром на східній околиці цього населеного пункту було створено ще 1920 року.

Під час Другої світової війни він активно використовувався як радянськими військами, так і німецькими під час окупації півострова.

Пам'ятник авіаторам у Джанкої, архівне фото
Пам'ятник авіаторам у Джанкої, архівне фото

Після закінчення війни на польовому аеродромі «Джанкой» дислокувалися винищувачі, потім – 369-й Яський Червонопрапорний десантно-транспортний авіаційний полк, який літав на транспортному варіанті Ту-4Д. Наприкінці 1951 року полк переформований у військово-транспортний. Полк був перебазований на аеродром «Джанкой», де увійшов до складу 7-ї військово-транспортної авіаційної дивізії, що переформується. Після перебазування полк розпочав переучування на Ан-12, будівництво бетонного аеродрому розпочалося у 1952 році.

У 84-му полк почав переучування на Іл-76, продовжуючи експлуатувати Ан-12. Після розвалу СРСР полк увійшов до складу ЗС України.

369-й Яський Червонопрапорний ВТАП розформований у 1994 році, літаки Іл-76 були передані у Запоріжжя та Мелітополь. На аеродромі «Джанкой» для підтримки життєдіяльності сформовано 21 авіаційну комендатуру в/ч А-1387, але сам аеродром не використовувався.

Місце, звідки Росія нападає на материкову Україну

Через рік після анексії українського півострова, у 2015-му, Росія на аеродромі в Джанкої сформувала 39-й вертолітний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС та ППО Південного військового округу у складі трьох авіаційних ескадрилій на Мі-8, Мі -35М, Мі-28, Ка-52.

Також на аеродромі дислокуються вертольоти прикордонної служби ФСБ РФ.

Вертоліт Мі-8 у небі над Кримом, архівне фото
Вертоліт Мі-8 у небі над Кримом, архівне фото

На початку березня 2024 року, згідно із супутниковими знімками, на базі було 10 вертольотів Мі-28, два вертольоти Ка-52 і чотири штурмовики Су-25.

OSINT-дослідник MT Anderson виявив 14 березня на льотному полі аеродрому пускові установки ракетного комплексу С-400. Також він вказував, що, крім реальної ракетної техніки, на аеродромі також розміщені її муляжі.

Щодо авіаційної техніки, то вона використовується російськими військовими для атак на Херсонському, Запорізькому та Маріупольському напрямках.

Так, Ка-52 «Алігатор» – це російський розвідувально-ударний гелікоптер нового покоління. Машина здатна вражати броньовану та неброньовану техніку, живу силу та повітряні цілі на полі бою.

Озброєний легкою багатоцільовою керованою ракетою (ЛБКР) «Виріб 305»; протитанковим ракетним комплексом (ПТРК) «Штурм-ВУ», оснащеним ПТУР 9М120-1 «Атака» з лазерною головкою самонаведення (ЛГСН); некерованими авіаційними ракетами класу «повітря-земля» калібру до 240 мм (типу С-24); УР класу «повітря-повітря» ближнього бою «Ігла-В».

Мі-28Н «Нічний мисливець» – радянський та російський ударний вертоліт, призначений для пошуку та знищення в умовах активної вогневої протидії танків та іншої броньованої техніки, а також малошвидкісних повітряних цілей і живої сили противника. Озброєння Мі-28 включає некеровані ракети, автоматичну гармату НППУ-28 (спеціальний варіант гармати 2А42), а також протитанкові ракети комплексів «Штурм» і «Атака».

Мі-24ВМ або Мі-35М – російський транспортно-бойовий вертоліт цілодобового застосування. Призначений для знищення бронетанкового озброєння і техніки, десантування та вогневої підтримки підрозділів сухопутних військ, евакуації поранених, а також перевезення вантажів у кабіні або на зовнішньому підвісі. Озброєний незнімною рухомою гарматною установкою НППУ-23 із двоствольною гарматою ГШ-23Л калібру 23 мм (450 снарядів).

Варіанти озброєння (залежно від завдання): Протитанкові ракети: «Штурм-В» або «Атака-М» (до 8 шт.). Некеровані ракети: 2 блоки Б13Л1 з НАР типу С-13 калібру 122 мм або до 4 блоків Б8В20-А з НАР С-8 калібру 80 мм. Підвісне гарматне озброєння: 2 універсальні гарматні контейнери УПК-23-250 з 23-мм гарматами ГШ-23Л (2 × 250 снарядів).

Літак Су-25 – радянський штурмовик, броньований дозвуковий військовий літак. Призначений для безпосередньої підтримки сухопутних військ за прямої видимості цілі, а також знищення об'єктів із заданими координатами цілодобово в будь-яких метеоумовах.

Озброєний авіагарматами, авіабомбами різного калібру та призначення, керованими і некерованими ракетами «повітря-земля», керованими ракетами «повітря-повітря». Загалом на штурмовик може встановлюватися 32 види озброєнь. Літак має вбудовану 2-ствольну 30-мм авіаційну гармату ГШ-30-2, решта озброєння розміщується на літаку залежно від типу розв'язуваних завдань. Літак має 10 точок підвісу додаткового озброєння та вантажів (по 5 під кожним напівкрилом). Для підвісу озброєння «повітря-земля» використовуються пілони БДЗ-25, а для підвіски УР «повітря-повітря» – авіаційні пускові пристрої АПУ-60.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG