Дмитро і Василь КапрановиДмитро і Василь КапрановиНа початку березня три роки тому в анексованому Криму перестав виходити на зв'язок позаштатний журналіст Крим.Реалії Владислав Єсипенко. Невдовзі з'ясувалося, що журналіста затримали представники ФСБ Росії за звинуваченням у «зв'язках з українськими спецслужбами» та «зберіганні й перевезенні боєприпасів». Владислав Єсипенко провину заперечує. Три роки він ув'язнений. Весь цей час родина журналіста, редакція Крим.Реалії, корпорація RFE/RL, українська влада та міжнародні організації борються за його звільнення.
Владислав Єсипенко стверджує, що після затримання до нього застосовували тортури електрострумом, вимагаючи свідчень. Про подібну практику в катівнях ФСБ Росії заявляють і багато інших кримських політв'язнів.
Багато правозахисних організацій називають його справу політично вмотивованою. На його захист виступила влада України та міжнародна спільнота. Втім, у лютому 2022 року журналіста засудили в Криму до шести років позбавлення волі та штрафу у 110 тисяч рублів. Він перебуває в колонії Керчі.
Влада України назвала цей вирок «політично вмотивованим».
У Держдепартаменті США заявили, що це «ще один приклад зловживань російської окупаційної влади у Криму».
А Європейська федерація журналістів (EFJ) назвала вердикт кримського суду «пародією на правосуддя».
В умовах великої війни Владислав Єсипенко залишається у Криму, а його родина – у Кривому Розі, куди періодично прилітають російські ракети.
За визволення журналіста продовжують боротися його рідні, колеги, українські та міжнародні інституції. Крим.Реалії розповідають, як триває ця трирічна боротьба.
«Винний у тому, що тримав світ у курсі того, що відбувається в Криму»
Питання звільнення Владислава Єсипенка з російського ув'язнення поряд із владою України ініціюють і представники Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода.
Влад просто повідомляв правду про окупацію Криму РосієюСтівен Капус
Президент корпорації Стівен Капус обговорив це питання з главою України Володимиром Зеленським у лютому 2024 року.
«Влад просто повідомляв правду про окупацію Криму Росією. Звільнення Влада дало б серйозний сигнал, що про людей, які говорять правду, не забули, незважаючи на лихоліття. Ми цінуємо всі зусилля заради того, щоб Влад якнайшвидше повернувся до дружини Катерини та доньки Стефанії», – заявив Стівен Капус.
Корпорація вважає найвищим пріоритетом боротьбу за звільнення своїх журналістів в ув'язненні, серед яких – Владислав Єсипенко, заявила головна редакторка РРЄ/РС Нікола Карім у жовтні 2023 року.
Вона наголосила, що Владислав Єсипенко «винний ні в чому іншому, як у тому, що тримав жителів Кримського півострова та решту світу в курсі того, що насправді відбувалося у Криму». Нікола Карім висловила сподівання, що звільнити Владислава Єсипенка допоможуть переговори на рівні держав.
З такою самою позицією виступав і експрезидент RFE/RL Джеймі Флай, зазначивши, що «Влад допомагав світові розкрити очі на щоденну жорстокість життя під окупацією».
«Шукаємо шляхи повернення заручників путінського режиму»
Про участь у процесі обговорення форматів звільнення кримських політв'язнів, зокрема Владислава Єсипенка, неодноразово заявляли представники влади України. Вони стверджують, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну цей процес значно ускладнився.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пообіцяв «продовжувати шукати шляхи звільнення цивільних заручників Кремля якнайшвидше», зазначивши, що міжнародній спільноті не вистачає ефективних інструментів для вирішення цієї проблеми.
За його словами, цивільні в'язні відрізняються від військовополонених у контексті можливостей їх обміну.
«Питання цивільних в'язнів – дуже великий біль. Вони від відрізняються від військовополонених, яких можна обміняти. Але якщо проводити обмін цивільними заручниками, то ви можете заохотити Росію брати більше цивільних заручників», – заявив очільник МЗС України.
Посол України в США Оксана Маркарова назвала ім'я Владислава Єсипенка в контексті масових репресій Росії, порівнявши їх зі сталінськими часами.
На початку березня комітет Верховної Ради України із зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва підтримав ухвалу з питання українських журналістів, яких Росія тримає в заручниках. У ньому згадується, зокрема, Владислав Єсипенко.
Владислав Єсипенко Дмитро Хілюк, Вікторія Рощина, Ірина Данилович – прізвища, які мають бути постійно на слухуЯрослав Юрчишин
Цим документом Україна має намір заручитись підтримкою ООН, Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, організації «Репортери без кордонів» та інших для звільнення українських журналістів-політв'язнів, заявив голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
«Зараз відомо щонайменше про 26 медійників, яких Росія незаконно ув'язнила, тому шукаємо шляхи повернення і їх, й інших заручників путінського режиму. Владислав Єсипенко Дмитро Хілюк, Вікторія Рощина, Ірина Данилович – прізвища, які мають бути постійно на слуху. Бо тільки так ми можемо домогтися їх звільнення», – стверджує він.
«Світ не забув»
Звільнити Владислава Єсипенка та інших журналістів, заарештованих у Криму, раніше закликали Росію різноманітні міжнародні інституції. Серед них – місія США в ОБСЄ, чеська делегація в Раді ООН і представники різних країн у рамках самітів «Кримська платформа».
Ім'я Владислава Єсипенка згадується у звіті «Свобода преси в Європі: час переламати ситуацію», поданому Радою Європи у доповіді, присвяченій переслідуванням працівників преси.
У січні Європейська федерація журналістів (EFJ) вимагала звільнити українських журналістів, яких Росія переслідує на окупованих територіях. Серед них названо Владислава Єсипенка.
Кампанію на підтримку Владислава Єсипенка влітку 2023 року розпочав чеський офіс міжнародної правозахисної організації Amnesty International.
«Цією кампанією ми хочемо досягти двох речей. Перше: показати людям, які ув'язнили Владислава Єсипенка, що світ знає про цю людину і що з нею відбувається в ув'язненні. Інша річ – показати людині, що світ її не забув. Тобто, це підтримка ув'язненого, а також тиск на тих, хто ув'язнив», – заявила представниця Amnesty International у Чехії Люсі Грегорова.
Про Владислава Єсипенка говорив і президент Чехії Петр Павел, виступаючи на дискусійній панелі «Україна як спільна відповідальність» у рамках конференції «ЗМІ та Україна» у Празі в червні 2023 року.
До захисту Владислава Єсипенка та ще 13 кримських журналістів, заарештованих Росією, долучився комітет з міжнародних відносин Сенату США під керівництвом Боба Менендеса в рамках проєкту Комісії з прав людини Палати представників Конгресу США «Defending Freedoms». Цей проєкт було запущено Комісією з прав людини Палати представників Конгресу США та Amnesty International USA для підтримки в'язнів совісті у всьому світі.
«Не можна саджати людей до в'язниць за бажання бути вільними»
На підтримку Владислава Єсипенка виступають відомі діячі культури України. Відеозвернення на його захист записав KylymMan – соліст українського гурту «Kalush Orchestra», який переміг на Євробаченні у 2022 році.
Наша з вами справа – не мовчати про це, підтримувати сім'ю Владислава Єсипенка та говорити про цю несправедливістьАхтем Сеітаблаєв
Зі словами солідарності з журналістом виступив відомий український режисер Ахтем Сеітаблаєв.
«Вільна людина, особливо коли ця людина – професійний журналіст, говорить правду про те, що не можна принижувати гідність людей, не можна саджати людей до в'язниці за їхнє бажання бути вільними, жити в демократичній країні, мати право на свободу слова, захист себе та своїх близьких від будь-якої тоталітарної машини. Наша з вами справа – не мовчати про це, підтримувати сім'ю Владислава Єсипенка та говорити про цю несправедливість», – сказав він.
На захист Владислава Єсипенка в рамках акції #FreeYesypenko висловилися відомий український політик і письменник Василь Шкляр, якого називають «батьком українського бестселера», український письменник Андрій Курков, український правозахисник, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи Мирослав Маринович українські видавці та письменники Дмитро і Василь Капранови та багато інших.
«Завдання Влада – триматися, моє – робити все для його звільнення»
Поки Владислав Єсипенко ув'язнений, його ім'я лунає далеко за межами України. Його визнано лауреатом Національної премії за захист свободи слова від Національної спілки журналістів України (НСЖУ). Диплом вручили торік його дружині Катерині Єсипенко.
Журналіст також став лауреатом міжнародної премії Free Media Awards німецького фонду Zeit-Stiftung та норвезького фонду Fritt Ord. Її присуджують журналістам та ЗМІ Східної Європи, які відзначилися «професіоналізмом і громадянською мужністю».
У травні 2022 року Владиславу Єсипенку присудили нагороду американського ПЕН-клубу/Barbey Freedom to Write («Свобода писати»). Вона була заснована у 2016 році спеціально для авторів, ув'язнених за свою роботу. Цю нагороду також вручили сім'ї журналіста.
Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну історія Владислава Єсипенка допомагає українським активістам збирати кошти на потреби Збройних сил України.
Дружина журналіста Катерина Єсипенко вірить, що державні органи України, залучені до процесів переговорів про обмін політв'язнів, «роблять усе, що від них залежить, для звільнення людей». Наразі вона закликає чоловіка «триматися».
«На жаль, я не можу купити йому квиток додому. Завдання Влада – триматися, вижити. Моє – робити все для його звільнення», – скзала Катерина Єсипенко Крим.Реалії.
На процес обміну політв'язнів, на її думку, можуть вплинути як дипломатичні, так і воєнні чинники. Перспективи такого обміну наразі невідомі.
Російська влада заперечує причетність до політичних репресій у Криму. Вона стверджує, що затримані та засуджені становили загрозу безпеці в регіоні.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.