Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: «Кримські дні» Олександра Лукашенка


Олександр Лукашенко та Крим. Колаж
Олександр Лукашенко та Крим. Колаж

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Зустріч Олександра Лукашенка з головою окупаційної адміністрації так званої «Донецької народної республіки» Денисом Пушиліним не лише широко висвітлювалася у медіа, а й стала причиною заяви українського зовнішньополітичного відомства.

В українському МЗС заявили, що «ця зустріч є ще одним підтвердженням, що позиція нинішньої влади Білорусі щодо суверенітету і територіальної цілісності України продиктована виключно вказівками Кремля й не має нічого спільного ні з міжнародним правом, ні з міжнародними зобов'язаннями Республіки Білорусь». І звернулися безпосередньо до білоруського народу, закликавши громадян сусідньої країни усвідомити, що «на тлі неодноразових контактів посадовців Білорусі з російськими маріонетками з наших тимчасово окупованих територій постійні заяви Олександра Лукашенка про його «теплі почуття» до «братнього українського народу» звучать як глузування, а його практичні дії руйнують принципи добросусідства та взаємної поваги, на яких будувалися відносини між українським та білоруським народами».

Схоже, таким нехитрим «радянським» способом білорусів привчають до російської «нормальності» Криму

Проте «дні Республіки Крим» у Білорусі, які відбуваються саме в ці дні, значно менш помітні, ніж офіційні зустрічі у резиденції Лукашенка. А тим часом проведення цього заходу розраховане саме на те населення, до якого апелює офіційний Київ. Концерти у Вітебську, виставка у Мінську, зустріч бізнесменів у Бресті… Схоже, таким нехитрим «радянським» способом білорусів привчають до російської «нормальності» Криму. І проведення «днів» окупованого українського регіону в Білорусі – ще один крок Лукашенка назустріч Путіну. Крок, який демонструє, що жодних можливостей для маневру після придушення народних протестів проти фальшування підсумків президентських виборів у 2020 році у Лукашенка вже не залишилося.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко (л) та президент РФ Володимир Путін (п). Росія, Санкт-Петербург, 27 січня 2024 року
Президент Білорусі Олександр Лукашенко (л) та президент РФ Володимир Путін (п). Росія, Санкт-Петербург, 27 січня 2024 року

У минулому білоруський правитель намагався маневрувати між Росією та її сусідами, обстоюючи для себе право посередника на пострадянському просторі. Після російсько-грузинської війни 2008 року Лукашенко не лише не розірвав стосунки з тодішнім президентом Грузії Михайлом Саакашвілі, а й надав можливість оприлюднити позицію Тбілісі на державному білоруському телебаченні.

2014 року він зустрічається з виконувачем обов'язків президента України, головою Верховної Ради Олександром Турчиновим – при тому, що Кремль називає нове українське керівництво «хунтою». Та й переговори про припинення війни на Донбасі відбувались саме у Мінську, до білоруської столиці тоді прилетіли не лише Петро Порошенко та Володимир Путін, а й Ангела Меркель із Франсуа Олландом – це був вінець дипломатичних успіхів Лукашенка. І, зрозуміло, на цьому тлі про жодні «дні Республіки Крим» і мови бути не могло.

«Нормандська четвірка»: (справа наліво) президент України Петро Порошенко, президент Франції Франсуа Олланд, канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін. Білорусь, Мінськ, 11 лютого 2015 року
«Нормандська четвірка»: (справа наліво) президент України Петро Порошенко, президент Франції Франсуа Олланд, канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін. Білорусь, Мінськ, 11 лютого 2015 року
Росія повільно, але вірно веде Лукашенка до визнання її уявлень про «новий світовий порядок»

Але, мабуть, коли Лукашенко зрозумів, що єдина для нього можливість збереження влади – спертися на підтримку Москви, оскільки підтримки власного народу вже немає, він втратив нагоду відмовляти Путіну. І Росія повільно, але вірно веде Лукашенка до визнання її уявлень про «новий світовий порядок» та зневажання міжнародного права.

Почалося все, до речі, з тієї ж Грузії, коли Лукашенко відвідав фактично контрольовану Москвою Абхазію, а потім прийняв у Мінську президента самопроголошеної республіки Аслана Бжанію. Але навіть тоді білоруський диктатор намагався переконати світ, що йдеться про приватну зустріч, а не переговори з лідером суверенної країни. Тодішній міністр закордонних справ самопроголошеної республіки Інал Ардзінба, втім, говорив про фактичне «економічне визнання» Абхазії Білоруссю.

Олександр Лукашенко (п) та Аслан Бжанія (л)
Олександр Лукашенко (п) та Аслан Бжанія (л)

Однак, щоб там не розповідав Лукашенко про свою зустріч із Бжанією, а ось зустріч із Пушиліним – це цілком протокольний контакт. І це навіть не легітимізація Пушиліна, а, впевнений, визнання того неприємного факту, що рівень самостійності Лукашенка цілком порівнянний із рівнем самостійності його гостя з «ДНР».

Залишилося лише провести «дні Республіки Крим», аби це остаточно довести.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG