Доступність посилання

ТОП новини

Чорноморська безпека – український Крим у пріоритетах Києва та Анкари


Президент України Володимира Зеленський (л) та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган (п) у Стамбулі. Туреччина, 8 березня 2024 року
Президент України Володимира Зеленський (л) та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган (п) у Стамбулі. Туреччина, 8 березня 2024 року

Нещодавно відбувся робочий візит президента України Володимира Зеленського до Туреччини, де він зустрівся з главою республіки Реджепом Таїпом Ердоганом. Відбулось також двостороннє спілкування делегацій у розширеному форматі. Під час діалогу розглядалися і порушувалися питання широкого спектра, в тому числі проблеми безпеки в Чорноморському регіоні та шляхи їх вирішення в контексті триваючого повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про що говорили представники сторін та яких домовленостей досягнули? Чи згадувався Крим і в якому контексті? Яка роль Туреччини в забезпеченні Чорноморської безпеки на тлі триваючої агресії Росії? На які кроки можна очікувати від офіційної Анкари після заяви Києва про неприйняття присутності Росії на запропонованих Туреччиною мирних переговорах у Стамбулі? Детальніше щодо цих питань – у матеріалі Крим.Реалії.

Військова і торговельна співпраця, повернення заручників Кремля – цілі України

Під час візиту Володимир Зеленський відвідав Стамбульську суднобудівну верф, де турецька сторона будує корвети для Військово-Морських сил Збройних Сил України відповідно до Стратегії їх розвитку до 2036 року. Другому корвету класу Ada цього ж дня своїм указом він надав ім'я «Гетьман Іван Виговський». Перший корвет, закладений раніше, носить ім'я «Гетьман Іван Мазепа», але через повномасштабну війну, розв'язану Росією проти України, його відправку в Україну перенесено на пізніші терміни.

Президент України та члени екіпажу корвету «Гетьман Іван Мазепа» на суднобудівній верфі у Стамбулі. Туреччина, 8 березня 2024 року
Президент України та члени екіпажу корвету «Гетьман Іван Мазепа» на суднобудівній верфі у Стамбулі. Туреччина, 8 березня 2024 року

У присутності лідерів держав міністр оборони України Рустем Умєров і міністр торгівлі Туреччини Омер Болат підписали «Угоду між урядом України та урядом Турецької Республіки про створення системи електронного обміну попередньою інформацією щодо товарів і транспортних засоби, які переміщуються між сторонами». Згідно з документом, інформаційний обмін здійснюватиметься між Державною митною службою України та Міністерством торгівлі Туреччини. На підставі угоди буде створено систему електронного обміну попередньою інформацією (набором даних в електронній формі). Інформація, отримана митними органами сторін, сприятиме прискоренню руху товарів і транспортних засобів через кордони обох держав, а також протидії митним правопорушенням.

«Завдяки посередництву Туреччини нам вдалося досягти значних гуманітарних результатів. Зараз ми розраховуємо на подальші зусилля. Я передав сьогодні список наших громадян України, зокрема кримських татар, які були репресовані Росією на окупованій території України та утримуються в російських тюрмах і таборах у надзвичайно жорстоких, нелюдських умовах. Маємо звільнити їх усіх – і воїнів, і цивільних, і тих, хто був захоплений у полон, захищаючи свій народ, і тих, хто зазнає російських репресій тільки через те, ким він чи вона є, – українці, кримські татари, усі… Такі, як Наріман Джелял, Леніє Умерова, Сервер Мустафаєв та всі інші наші незаконно полонені», – наголосив президент України вже на спільній із турецьким главою пресконференції за підсумками візиту. Крім того, він розповів, що під час візиту провів зустріч із представниками турецького оборонно-промислового комплексу, і в оборонній сфері – і на урядовому рівні, і на рівні компаній двох держав – досягнуто домовленості щодо спільних проєктів.

Стамбульська ініціатива та кримські татари

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на підсумковій пресонференції заявив, що Анкара має намір продовжувати підтримку Києва. Він додав, що сторони обговорили зернову угоду та безпеку в Чорному морі. «Я наголосив на територіальній цілісності та незалежності нашого стратегічного партнера – України. Регіональні та глобальні наслідки конфлікту посилюються», – наводить слова Реджепа Ердогана офіційний сайт глави держави. За словами президента України, Реджеп Ердоган ніколи не змінював своєї думки щодо підтримки територіальної цілісності України, включаючи Крим.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган

Крім того, турецький лідер додав, що «існування кримських татар є одним із важливих елементів, які зміцнюють дружбу між двома країнами, і кримськотатарський народ – невід'ємна частина України – веде запеклу боротьбу за відновлення територіальної цілісності країни». Анкара бачить і цінує зусилля України щодо зміцнення статусу автономії та забезпечення прав кримських татар. Туреччина завжди підтримувала і підтримуватиме їх надалі. Президент Ердоган підтвердив: його країна підтримує євроатлантичні цілі України та готова інтенсивно сприяти повоєнному відновленню української держави. При цьому «робота над завершенням війни справедливим миром на основі переговорів, зберігаючи солідарність з Україною, буде продовжена, і Туреччина готова провести мирний саміт за участі Росії».

У свою чергу, Володимир Зеленський за підсумками зустрічі заявив, що Україна «не бачить представників Росії на цьому саміті, не бачить, як можуть запрошувати людей, які все блокують, руйнують та вбивають, і хотіла б отримати результат справедливого миру для української держави».

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

З Москви та від імені російської влади Криму йде демонстративний негатив

Візит, заяви сторін і перебіг розвитку українсько-турецької співпраці прокоментували в Росії, а також від імені підконтрольної їй влади Криму.

«Україна просуває свою «формулу миру», яка, серед іншого, передбачає виведення російських військ, на багатосторонніх конференціях у різних країнах. Швейцарія планує провести таку конференцію до початку літа, повідомляв міністр закордонних справ країни Іньяціо Кассіс. На неї, як і попередні такі заходи, не запросили Росію.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак припускав запрошення РФ на «другий саміт» на цю тему.

Керівник МЗС РФ Сергій Лавров називав запропоновану Україною «формулу миру» «плодом хворої уяви». Кремль вважає, що формати обговорення врегулювання без Росії є несерйозними та сміховинними. Росія неодноразово заявляла про готовність до переговорів з Україною «з урахуванням реалій», – так цитує розвиток подій за словами політиків проросійський портал у Севастополі ForPost.

Дмитро Бєлик
Дмитро Бєлик

Невизнаний депутат Держдуми РФ від Севастополя, член комітету з міжнародних справ Дмитро Бєлик назвав «відмову Володимира Зеленського від мирного саміту за участі Росії порочною звичкою самозакоханої людини». Його слова як реакцію всієї Держдуми наводить «РИА Новости».

Заур Смирнов
Заур Смирнов

А представлений ЗМІ сусідньої Росії «головою «Кримської міжнаціональної місії» колишній член Меджлісу кримськотатарського народу та голова російського Рескомнацу Заур Смирнов назвав зустріч у Стамбулі «провалом двосторонніх переговорів щодо врегулювання українського конфлікту».

Офіційна Анкара втратила можливість ініціювати мир у регіоні?

З таким питанням та з проханням прокоментувати перспективи у подальших відносинах України та Туреччини Крим.Реалії звернулися до кандидатки політичних наук, старшої аналітикині Атлантичної Ради та Центру досліджень сучасної Туреччини Євгенії Габер. «Якщо Туреччина хоче «виграти мир» у регіоні, вона спочатку має допомогти Україні виграти війну з Росією. Наразі будь-які варіанти переговорів між Росією та Україною за посередництва Туреччини українською стороною виключаються. Про що і з ким говорити? І мені здається, що в Туреччині це теж добре розуміють», – наголосила експертка.

Президент України Володимира Зеленський (л) та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган (п) у Стамбулі. Туреччина, 8 березня 2024 року
Президент України Володимира Зеленський (л) та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган (п) у Стамбулі. Туреччина, 8 березня 2024 року

На її думку, в Анкари все-таки є своє бачення ситуації та свої інтереси.

«Вони полягають у наступному: Україну потрібно підтримувати для того щоб вона не програла і для того щоб Росія не змогла окупувати нові території в Україні, оскільки це є загрозою для самої Туреччини. Для цього потрібно зафіксувати ті успіхи, яких Україна досягла з частковою деокупацією територій, захоплених Росією. Водночас для Анкари залишається важливим, щоб Росія також «цілком не програла», щоб не було ескалації, дезінтеграції, розвалу та занепаду в Росії, її внутрішньої дестабілізації. Для досягнення цих цілей Туреччина зацікавлена у перемир'ї. Другий інтерес Анкари – це участь турецьких компаній у відновленні та реконструкції України, для цього також необхідне закінчення активної фази воєнних дій. Третій інтерес – дипломатична присутність та лідерська роль Туреччини в Чорному морі та регіоні загалом. Для цього Туреччині потрібно бути за столом переговорів, виступати з новими ініціативами, які б дозволили зміцнитися в цьому статусі», – зазначила Євгенія Габер.

Вона додала, що зараз переговори за посередництва Туреччини не ведуться, зернова ініціатива у відповідному старому чотиристоронньому форматі (Україна-Росія-Туреччина-ООН) стала неактуальною, оскільки Київ побудував свої гуманітарні коридори, а обмін полоненими за посередництва Туреччини зупинено з вини Росії. Також, на думку співрозмовниці Крим.Реалії, немає сфер, де сьогодні Туреччина була б активною своєю присутністю, крім тристоронньої (Болгарія-Румунія-Туреччина) ініціативи щодо розмінування Чорного моря.

«Відповідно Туреччині треба заявляти про себе. Це, власне, те, про що говорив президент Ердоган на підсумковій пресконференції у Стамбулі: навіть якщо не вдасться досягти миру, принаймні, ми спробували, і вся світова громадська думка, світова спільнота знатиме, що Туреччина намагалася помирити Україну та Росію», – так описала завдання Анкари Євгенія Габер.

Вона вважає, що значення та роль Туреччини для досягнення безпеки в Чорноморському регіоні не знизилися, і назвала низку пріоритетних сфер, де участь Анкари могла б сприяти встановленню справедливого миру.

«По-перше, розвиток співпраці з Україною у сфері ВПК з метою посилення обороноздатності України і Туреччини. По-друге, розширення співпраці із західними партнерами, у тому числі те, що ми зараз спостерігаємо – зі США: намагатися відновити втрачений потенціал у цих відносинах, у тому числі й в оборонній та військово-технічній сферах, зокрема, спільне виробництво 155 мм снарядів. Наступний пункт – участь Туреччини у конкретних ініціативах із чіткими завданнями. Наприклад, розмінування Чорного моря, патрулювання, обмін полоненими. Це сфери, де Анкара може відіграти позитивну роль. Решту можна обговорювати, але очевидно, що жодні мирні переговори зараз не зможуть забезпечити мир в Україні та безпеку в Чорному морі», – наголосила Євгенія Габер.

Церемонія закладки другого корвету проєкту ADA для ВМСУ в Стамбулі. Туреччина, 18 серпня 2022 року
Церемонія закладки другого корвету проєкту ADA для ВМСУ в Стамбулі. Туреччина, 18 серпня 2022 року

Туреччина братиме участь у всіх форматах мирного врегулювання – експертка

Як вважає Євгенія Габер, офіційна Анкара підтримує територіальну цілісність України, включаючи Крим, підтримує членство України в Європейському Союзі та НАТО, підтримує кримських татар, які зазнають тиску, репресій і переслідування з боку російської окупаційної влади. Анкара також заявила про готовність докладати зусиль для відновлення продовольчої безпеки, свободи судноплавства в Чорному морі.

«Таким чином низка пунктів із формули миру президента Володимира Зеленського вже отримала підтримку президента Реджепа Ердогана. Туреччина і раніше заявляла про таку підтримку, ми це чули з нещодавніх заяв глави ТР на саміті Україна-Південно-Східна Європа. Але при цьому все це не означає, що Анкара припинить спроби створення альтернативних майданчиків, де була б присутня Росія. Причина – в Туреччині існує бачення, що без Росії неможливо досягти стабільного миру, і що дві сторони, які воюють, повинні домовитися, як вважають в Анкарі, російська присутність за столом переговорів є необхідною. Тому ТР і надалі просуватиме цю ідею, для Туреччини важливо відігравати роль лідера у цьому процесі, і щоб це все звучало як турецькі ініціативи щодо мирного врегулювання. До того ж, Росія зробить усе можливе, щоб використати свої важелі впливу на Анкару для забезпечення участі в них Росії. Думаю, що Анкара одночасно буде присутня у різних форматах: на швейцарському саміті, зберігаючи стамбульський майданчик», – підсумувала експертка.

Турецькі ЗМІ за підсумками зустрічі у Стамбулі головними позначили слова президента Ердогана: Туреччина готова забезпечити проведення саміту Україна-Росія. ЗМІ Росії підхопили іншу «сенсацію»: анонс особисто президентом Туреччини «муніципальних виборів 31 березня як останніх у його політичній кар'єрі», наголосивши на готовності турецької опозиції провести дострокові вибори президента ТР.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG