Доступність посилання

ТОП новини

Чорноморська безпека: чи загрожують Криму військові навчання НАТО «Steadfast Defender 2024»?


Військові навчання НАТО «Steadfast Defender 2024» («Стійкий захисник 2024») біля берегів Португалії, 27 травня 2021 року. Архівне фото. З палуби авіаносця HMS Queen Elizabeth видно інший військовий корабель. Навчання відбуваються в Атлантиці, Європі та Чорноморському регіоні.
Військові навчання НАТО «Steadfast Defender 2024» («Стійкий захисник 2024») біля берегів Португалії, 27 травня 2021 року. Архівне фото. З палуби авіаносця HMS Queen Elizabeth видно інший військовий корабель. Навчання відбуваються в Атлантиці, Європі та Чорноморському регіоні.

У січні-травні НАТО проводить масштабні військові навчання «Steadfast Defender 2024» («Стійкий захисник 2024»), їх основна ідея – опрацювання практичних навичок з відсічі прямого нападу на члена Альянсу в межах статті 5 Атлантичного договору. У зв'язку з цим в анексованих Криму та Севастополі поспішають звинуватити союзників – США та Європу – у спробі ескалації в регіоні Чорного моря через проведення таких військових заходів. Крім того, йдеться про невідворотний «рух Росії до зіткнення з НАТО», про що розповідають місцеві вчені та російські аналітики на підконтрольних Росії інформаційних майданчиках у міжнародній мережі Інтернет. Які оцінки навчань НАТО лунали в окремій програмі севастопольського російського порталу ForPost зокрема, а також у публічній сфері Кримського півострова та Росії загалом? Хто й навіщо їх озвучував? Які цілі Альянсу та Росії в Чорному морі? Чи є передумови військового протистояння в Чорноморському регіоні, чи це загрожує Криму, і хто насправді «нагнітає напруженість»? Крим.Реалії спробували знайти відповіді на ці запитання.

Російські експерти: «Навчання НАТО – загроза для Чорного моря та Севастополя»

Про те, «які небезпеки несуть масштабні навчання НАТО для Севастополя та Чорного моря», намагалися міркувати й у програмі російського порталу ForPost «Сьогодні у світі». Як повідомляється, цю програму було створено за участі студентів та викладачів Російського університету дружби народів (РУДН, Москва) та Севастопольського державного університету (СДУ), сформованого російською владою на базі привласненого нею українського Севастопольського національного технічного університету.

Я не виключаю, що після навчань ця техніка осяде в Європі, а не повернеться за океан
Віталій Данилов

Відповідаючи на запитання ведучого – аспіранта російського СДУ Сергія Абрамова – кандидат історичних наук, директор російського Центру прикладного аналізу міжнародних трансформацій РУДН імені Патріса Лумумби Віталій Данилов назвав Крим «стратегічною одиницею в обороноздатності Росії», а Севастополь – містом, яке нібито завжди було «військовим», – таким, що «перебуває на вістрі подій».

«Концепція «петля анаконди» Збігнєва Бжезинського передбачає участь у військовому конфлікті проти Росії Туреччини, Румунії та Болгарії. А це означає, що в рамках цих навчань НАТО відбудуться окремі елементи відпрацювання перекидання військової техніки до Румунії та Болгарії, щоб перевірити логістику. І я не виключаю, що після навчань ця техніка осяде в Європі, а не повернеться за океан», – наголосив він.

Віталій Данилов, російський експерт, Центр прикладного аналізу міжнародних трансформацій РУДН (Москва). Скриншот з відео
Віталій Данилов, російський експерт, Центр прикладного аналізу міжнародних трансформацій РУДН (Москва). Скриншот з відео
Чорне море є, скоріше, другорядним, аніж головним напрямом, де може відбутися ескалація напруженості
Максим Нікулін

У свою чергу, кандидат історичних наук, експерт Центру прикладного аналізу міжнародних трансформацій РУДН Максим Нікулін назвав «заяви про те, що НАТО готується до війни», і риторичним прийомом, і одним з елементів «триваючої ескалації відносин між РФ і колективним Заходом», який нібито продовжує «провокувати Кремль на певні дії».

«Чорне море є, скоріше, другорядним, аніж головним напрямом, де може відбутися ескалація напруженості. Тут є Туреччина, яка, будучи членом НАТО, все ж таки проводить більш стриману політику і намагається підтримувати добросусідські відносини з Росією. Але при цьому зберігається можливість зростання напруженості у разі, якщо в регіоні – у Болгарії та Румунії – на узбережжі будуть розміщені якісь комплекси протикорабельних ракет», – додав він.

Максим Нікулін, російський експерт, Центр прикладного аналізу міжнародних трансформацій РУДН (Москва). Скриншот з відео
Максим Нікулін, російський експерт, Центр прикладного аналізу міжнародних трансформацій РУДН (Москва). Скриншот з відео

Одним з головних спікери визначили також можливий наступ Альянсу на «традиційно російські території».

Навчання – це тривожний дзвіночок, оскільки на них опрацьовуватимуться механізми наступу на традиційні російські території
Олександр Ірхін

«...Потрібно розуміти, що в Чорноморському регіоні, крім Туреччини, є і Болгарія, і Румунія, які приєдналися до НАТО після закінчення холодної війни. Тобто сил і засобів буде достатньо, щоби обійти... статтю конвенції (Конвенції Монтрьо – КР) та створити напруженість у Чорноморському регіоні, що для нас є першорядною проблемою. І тут Росії, яка перебуває на межі конфлікту, і потрібно буде створювати механізми його недопущення, стримування та усунення. А взагалі, ці навчання – це тривожний дзвіночок, оскільки на них опрацьовуватимуться механізми наступу на традиційні російські території. Тобто ми рухаємося до прямого зіткнення з НАТО», – заявив, зокрема, у програмі російський доктор політичних наук, завідувач кафедри СГУ Олександр Ірхін.

Олександр Ірхін, російський експерт, доктор політичних наук, завідувач кафедри Севастопольського державного університету (СДУ). Скриншот з відео
Олександр Ірхін, російський експерт, доктор політичних наук, завідувач кафедри Севастопольського державного університету (СДУ). Скриншот з відео

ФСБ та російська пропаганда – в основі думок російських експертів

На думку керівника військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» (Київ) Павла Лакійчука, висловленому в бесіді з журналістом Крим.Реалії, організатори нової програми ForPost зібрали у «місті російських моряків» «колоритний «московський десант».

«Віталій Данилов, Максим Нікулін – із Центру міжнародного аналізу – «кузні кадрів ФСБ» імені Патріса Лумумби. Для кращого колориту додали «міжнародне представництво» – Аду Яо Нікеза – африканця «з тієї самої контори». Представникам спільнот, які збирають дані на кримських колаборантів, було б цікаво звернути увагу на аспіранта політичних наук російського севастопольського вишу Сергія Абрамова, головного редактора севастопольського пропагандистського видання ForPost. Молодий дар, який заявляє про «похід НАТО» проти Росії!» – зазначив він.

Павло Лакійчук, керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» (Київ)
Павло Лакійчук, керівник військових програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХI» (Київ)

Павло Лакійчук розповів, що у 2000-ні роки, на рубежі століть, у Севастополі регулярно проводили «круглі столи», організовані Центром «Номос» (сьогодні низка експертів Центру незаконно позбавлені волі російською владою, стали політичними в'язнями та відбувають покарання на території РФ за фейковим рішеннями судів – КР) та присвячені зміцненню в регіоні Чорного моря архітектури довіри і безпеки. На думку експерта, серед учасників таких «натовських» заходів виділявся молодий доцент Таврійського національного університету Олександр Ірхін.

Севастополь, під «бавовну» тихо чекає на звільнення з-під російської окупації
Павло Лакійчук

«Він щиро тоді вітав «загальні механізми посилення регіональної безпеки НАТО та України», а також був гостро стурбований зростанням регіональної ролі «пантюркістської Туреччини». Загроза створення «Великого Турану» була основною «фішкою», основним меседжем молодого «дикорослого агента ГРУ». Минуло двадцять років, Московія перейшла у наступ по всіх напрямках. Наративи для Чорноморського регіону змінилися, тепер із вуст Ірхіна лунає: Росія – господиня та домінанта в Чорному морі, будь-які «ворушіння» незгодних – загроза конфлікту, який Москва буде «купіровать» силою. Та й Анкара – вже не ворог. Навпаки, її «туранські амбіції» – вже плюс, аби тільки Ердоган йшов у фарватері Москви. Маски скинуто! А що Севастополь? Севастополь, під «бавовну» тихо чекає на звільнення з-під російської окупації. Подивимося!» – підсумував Павло Лакійчук.

Навчання НАТО не перші та й не останні, але особливі

Навчання дійсно віддзеркалюють серйозність НАТО щодо колективної оборони
Стівен Пайфер

«Навчання Steadfast Defender 2024 стануть найбільшими навчаннями НАТО за останні десятиліття, але врахуйте, що вони включатимуть цілий набір навчань меншого масштабу, які проводяться протягом декількох місяців. Ви не побачите, щоб майже сто тисяч військовослужбовців одночасно брали участь в одних діях. Проте навчання дійсно віддзеркалюють серйозність НАТО щодо колективної оборони, яка посилилася з 2014 року й особливо з початку 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну», – так пояснив дії НАТО Російській службі «Голосу Америки» Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, науковий співробітник Центру міжнародної безпеки та співробітництва Вільяма Перрі у Стенфордському університеті.

Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, науковий співробітник Центру міжнародної безпеки та співробітництва Вільяма Перрі у Стенфордському університеті
Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, науковий співробітник Центру міжнародної безпеки та співробітництва Вільяма Перрі у Стенфордському університеті

Західні військові аналітики та спостерігачі не дивуються агресивній риториці Кремля у зв'язку з військовими навчаннями НАТО, а також тону відповідних заяв заступника міністра закордонних справ Росії Олександра Грушка «про збільшення ризиків воєнних інцидентів».

Кремль заявить, що навчання і бойова підготовка «ведуть до ескалації», що вони «загрожують Росії»
Роберт Гамільтон

«Кремль робитиме те, що Кремль зазвичай робить: вони заявлятимуть, що навчання і бойова підготовка «ведуть до ескалації», що вони «загрожують Росії», що НАТО має «агресивні наміри», хоча за кілька років до повномасштабного вторгнення Росії в Україну Москву регулярно запрошували відправити спостерігачів на подібні навчання, щоб російські військові могли переконатися у відсутності агресивного сценарію щодо Росії на цих навчаннях», – цитує «Голос Америки» військового експерта, доцента кафедри євразійських досліджень у Військовому коледжі армії США, керівника програми Інституту досліджень зовнішньої політики України Роберта Гамільтона.

Роберт Гамільтон, керівник досліджень Євразійської програми Інституту досліджень зовнішньої політики (США)
Роберт Гамільтон, керівник досліджень Євразійської програми Інституту досліджень зовнішньої політики (США)

Бюджет Туреччини на 2024 рік передбачає рекордне збільшення видатків на оборону та безпеку – 40,5 млрд доларів США, у 2023 році було 16 млрд доларів. У Болгарії заявили, що навчання НАТО Steadfast Defender 2024 покликане показати, що вона готова захищати територію, про це пише грецька MilletNews. У навчаннях у Румунії, оскільки враховується також напад на цю країну, візьмуть участь війська США, Німеччини, Польщі, Іспанії та Туреччини, і військові використовуватимуть бойові снаряди для гаубиць калібру 152 та 155 мм та системи HIMARS, повідомляє румунська GEODEF.

Турецька броньована машина «Вуран» Об'єднаної оперативної групи на полігоні під час навчань НАТО «Стійкий захисник 2021». Румунія, травень 2021 року
Турецька броньована машина «Вуран» Об'єднаної оперативної групи на полігоні під час навчань НАТО «Стійкий захисник 2021». Румунія, травень 2021 року

НАТО та безкарність Росії у регіоні Чорного моря: Грузія, Крим, Україна

Павло Лакійчук повідомив Крим.Реалії, що Росія в певний період намагалася приєднатися до деяких програм НАТО, але не з метою підвищення безпеки регіону Чорного моря, а для диверсій і провокацій усередині Альянсу. «08 лютого виповнилося 30 років від моменту підписання Україною «Програми заради миру». Для багатьох країн, включаючи наших сусідів по Чорноморському регіону Румунію та Болгарію, ця програма стала перехідним етапом між конфронтацією та членством в оборонному блоці. Україна, яка сьогодні стоїть на порозі НАТО, приєдналася до цієї програми в лютому 1994 року. А в червні 1994 року, слідом за нею, – Російська Федерація, яка стала «вовком у овечій шкурі». Тепер уже ясно, що це був усвідомлений крок Кремля для перспективного демонтажу партнерства зсередини. Тридцять років тому це не було очевидним», – зазначив експерт.

Представники органів влади, громадських організацій, військові історики, аналітики та спостерігачі зібралися 08 лютого у прес-центрі УКРІНФОРМ для того, щоб обговорити рівень співробітництва між Україною і НАТО. Ініціатором дискусії виступила «Громадська Ліга Україна-НАТО» (Київ) на чолі зі старшним лейтенантом Збройних Сил України Сергієм Джерджем.

Нашим друзям в Альянсі потрібно «опускатися з неба на землю», ухвалювати жорсткі та складні рішення
Володимир Огризко

«З одного боку, наші друзі в Альянсі перебували і перебувають у полоні того, що їм нав'язували та нав'язують із Росії. А з іншого – самі наші друзі по Альянсу багато чого вигадували та вигадують про Росію. Адже всі агресивні та антидемократичні дії Кремля проводились на очах у НАТО. Чому не було реакції? А тому, що в колах НАТО було ухвалено рішення: Росія – друг назавжди. Там вважали, що Володимир Путін – чудовий політик, з ним усі хочуть перезавантажити стосунки. Потім Володимир Путін у 2007 році виступив у Мюнхені й відкрито заявив про те, що Росія атакуватиме Захід. Реакція наших друзів у НАТО – ніяка, вони цього не почули. Грузію у 2008 році НАТО також не помітило. Путін сприйняв це як запрошення до агресії в Україні, і ця агресія сталася. По-третє, НАТО, який має десятикратну перевагу над Росією, досі боїться Кремля та Москви, оскільки божевільний Дмитро Медведєв (заступник голови Ради безпеки РФ – КР) погрожує ядерними бомбами. Думаю, що нашим друзям в Альянсі потрібно «опускатися з неба на землю», ухвалювати жорсткі та складні рішення, оскільки фашистський путінський режим розуміє лише одну логіку – логіку сили», – заявив під час дискусії український дипломат, міністр закордонних справ України ( 2007-2009), політичний та громадський діяч Володимир Огризко.

Володимир Огризко, український дипломат, міністр закордонних справ України (2007-2009)
Володимир Огризко, український дипломат, міністр закордонних справ України (2007-2009)

На думку першого заступника міністра оборони України (2005-2008) Леоніда Полякова, НАТО, як організація, значно змінилася: тридцять років тому це був оборонний Альянс, потім він перетворився на миротворчий, і тільки зараз, із проведенням навчань «Steadfast Defender 2024», починає думати про те, щоб знову стати оборонним Альянсом.

Прогнозую в цьому плані посилення європейської складової в Альянсі та зниження залежності від США
Леонід Поляков

«Хоча, якщо та особа, яка заявляла, що взагалі не виконуватиме статтю 5 і виведе країну з НАТО у разі обрання президентом США (Дональд Трамп – КР), стане главою Америки, то, очевидно, ці зміни необхідно буде враховувати. Прогнозую в цьому плані посилення європейської складової в Альянсі та зниження залежності від США. Тільки таким чином НАТО зможе зберегтися як дієва міжнародна організація ефективної безпеки. Ті події, що відбуваються зараз у США, на жаль, оптимізму не додають», – зазначив у своєму виступі в УКРІНФОРМ Леонід Поляков.

Леонід Поляков, перший заступник Міністра оборони України (2005-2008)
Леонід Поляков, перший заступник Міністра оборони України (2005-2008)

Німеччина, Польща та Нідерланди підписали угоду про прискорення розгортання збройних сил, а на Заході обговорюють сценарії війни Росії з НАТО та роль України.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG