Доступність посилання

ТОП новини

Нові правила на адміністративному кордоні Криму з материковою Україною: що змінить скасування вільної економічної зони «Крим»


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Українська митниця більше не перевірятиме громадян при перетині адміністративного кордону з Кримом. З 21 листопада 2021 року український митний пост припиняє роботу на КПВВ «Чонгар» та «Каланчак», повідомляють у Представництві президента України в АРК. У відомстві посилаються на ухвалення Верховною Радою України низки законодавчих актів про скасування режиму вільної економічної зони «Крим».

У представництві пояснили, що зміни дозволять відновити статус резидентів України для жителів Криму, суттєво спростять порядок перевезення речей через адмінкордон Криму з материковою Україною, а також створять можливості закінчити спадкові справи, розпочаті до анексії півострова.

Що зміниться при перетині адміністративного кордону з Кримом та переміщенні товарів після 21 листопада 2021 року? Як поновлення статусу резидентів України вплине на життя кримчан? Як скасування режиму вільної економічної зони «Крим» вплине на товарообіг між Кримом та материковою Україною?

Ці та інші актуальні теми у студії Радіо Крим.Реалії у ток-шоу «Кримське питання» обговорив ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: заступниця постійного представника президента України в АРК Таміла Ташева; український юрист-міжнародник Борис Бабін; заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко.

У представництві президента України в АРК пояснили, що після набуття чинності положеннями українського закону:

  • буде відновлений статус резидентів України для жителів Криму;
  • суттєво спроститься порядок перевезення особистих речей через адміністративний кордон із материковою Україною;
  • зі скасуванням вільної економічної зони «Крим» при перетині адмінкордону припиняють діяти норми Митного кодексу України, зокрема статті 370, яка визначає фактично вичерпний перелік речей, які можна перевозити через адмінкордон;
  • з'явиться можливість завершити спадкові справи, розпочаті до анексії Криму.

«Час показав, що створення вільної економічної зони «Крим» на тимчасово окупованій території спричинило систематичні порушення прав тих, хто залишився проживати в Криму після початку збройної агресії Російської Федерації. Статус «нерезидентів», дискримінація, перелік речей, які не можна вивозити, що можна провозити через адміністративний кордон та інше створювали низку проблем для громадян України», – зазначають у представництві.

Також повідомляється, що «контроль в'їзду та виїзду з метою виявлення, запобігання переміщенню товарів на тимчасово окуповану територію та з такої території за межами контрольних пунктів в'їзду-виїзду з 21 листопада проводитимуть уповноважені посадові особи Державної прикордонної служби України».

Крим.Реалії звернулися за поясненнями порядку до Державної прикордонної служби України, однак на момент трансляції ефіру відповіді відомства не отримали.

Ще у травні 2017 року Верховна Рада України рекомендувала скасувати вільну економічну зону «Крим» та ухвалити закон «Про тимчасову окупацію Росією території України».

У березні 2021 року постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич повідомляв, що стратегія деокупації Криму передбачає, зокрема, ліквідацію закону про вільну економічну зону «Крим».

Але це не означає, що буде відновлене перевезення великих партій товарів, ми маємо низку законів, які забороняють економічну діяльність
Таміла Ташева

Скасування дії закону спростить низку формальностей, які досі заважали громадянам перетинати адмінкордон із материковою Україною, зазначає в ефірі Радіо Крим.Реалії заступниця постійного представника президента України в АРК Таміла Ташева.

– Перевірка митницею особистих речей, звіряння їх із дозволеним списком створювало великі проблеми тим, хто переїжджав на материкову частину України на постійне місце проживання з усіма речами. Наразі цього списку особистих речей не буде, є низка заборонених речей.

Таміла Ташева
Таміла Ташева

Уже є закон, але низку підзаконних актів ще мають опрацювати. Прикордонники виконуватимуть окремі митні зобов'язання, важливо, щоб до 21 листопада ці норми були врегульовані.

Але це не означає, що буде відновлене перевезення великих партій товарів, ми маємо низку законів, які забороняють економічну діяльність. Прикордонники зупинятимуть громадян, які вирішать порушувати цей порядок. Тобто везти коробками товари не вийде.

Усі дискримінаційні норми, які були пов'язані з вільною економічною зоною «Крим» та усі наступні документи, які були ухвалені, мають бути скасовані та врегульовані заново. Зокрема абсурдна норма про перевезення рублів із прирівнюванням до суми у гривнях.

Усі дискримінаційні норми, які були пов'язані з вільною економічною зоною «Крим» мають бути скасовані
Таміла Ташева

Щодо сплати податку за провадження комерційної діяльності на території Криму, це залишається на розсуд кримчан-підприємців. За бажанням можна сплатити податок на території України, але такого зобов'язання немає.

Громадянам дозволяється перевозити з собою особисті речі в ручній поклажі та багажі. Перелік та обсяги обмежених чи заборонених до переміщення речей, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей, затверджуються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, зазначено в законі.

І зразок такого списку вже підготовлений, каже в ефірі Радіо Крим.Реалії заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко.

– Ми проводимо консультації із відомствами для затвердження такого переліку. Ми хочемо чітко окреслити заборонені для перевезення речі чи обмеження, все, що не потрапить до цього списку – можна провозити.

Ми також плануємо розширювати пункти «Каланчак» та «Чонгар»
Ігор Яременко

Так ми хочемо полегшити життя громадянам і зробити процес прозорішим, щоб не було зайвих запитань, що можна, а що ні. У частині провезення грошей ми намагаємося вивести еквівалент суми, яка буде дозволена до перевезення без додаткових пояснень походження цієї суми, все, що перевищуватиме цей еквівалент, вимагатиме пояснень.

Для зручності громадян ми також плануємо розширювати пункти «Каланчак» та «Чонгар». Для цього міністерство працює над тим, щоб взяти собі на баланс й утримувати ці пункти пропуску, а Державна прикордонна служба здійснюватиме контроль над режимною зоною. На цих КПВВ буде обладнано повноцінні сервісні зони, з банківськими відділеннями, медичними пунктами, нормальними туалетами тощо.

Український юрист-міжнародник Борис Бабін в ефірі Радіо Крим.Реалії пояснює, що функції митниці на адмінкордоні з Україною вичерпані.

Борис Бабін
Борис Бабін
Поки діяв цей закон, важко навіть говорити про систему кроків для деокупації
Борис Бабін

– Митниця мала контролювати оборот товару, але після початку громадянської блокади Криму у 2015 році, промислового товарообігу практично не було. Тепер ситуація зміниться, подивимося, наскільки це буде важливим практично. Скасування цього закону – серйозний крок, але сьогодні, з урахуванням карантину, пасажиропотік зіштовхується з іншими труднощами, тому скасування закону не таке важливе з гуманітарної точки зору, як підкреслює позицію щодо деокупації півострова. Поки діяв цей закон, важко навіть говорити про систему кроків для деокупації.

У серпні 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про скасування вільної економічної зони «Крим». До цього 1 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт про скасування вільної економічної зони «Крим». За ініціативу проголосували 328 депутатів, її ухвалили за основу й загалом.

Також 1 липня депутати ухвалили загалом 330 голосами закон про внесення змін до Митного кодексу України у зв'язку зі скасуванням ВЕЗ «Крим». Закон набуде чинності з дня, наступного за днем його публікації, але не раніше набуття чинності скасування ВЕЗ «Крим».

(Текст підготувала Інна Аннітова)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG