Доступність посилання

ТОП новини

У Криму розпочалося нове коло репресій ‒ активісти


Обшук у Криму, ілюстративне фото
Обшук у Криму, ілюстративне фото

2019 рік в анексованому Криму розпочався з обшуків і тиску на інакодумців. У ток-шоу «Кримський консенсус» на російському телеканалі «Міллет» заступник голови президії «Громадського руху кримськотатарського народу «Кирим» Тейфук Гафаров сказав, що є група осіб, готових до фізичних дій проти кримськотатарських активістів.

«У Криму, може, мало хто це помітив, кристалізується інша група, інше ставлення. Я знаю, в нашу громадську організацію хлопці підходили. Вони кажуть: слухайте, а скільки можна, ось люди виходять і кажуть, що моряків підтримують, ще щось, а давайте ми цих товаришів якось приберемо з цієї, не те що політичної арени, а з цих площ, нам це не подобається, ми їх не підтримуємо. Це й підприємці, і спортсмени, і так далі. Я вважаю, що в якийсь момент їх ніхто стримувати не зможе й цих товаришів, тих, хто з грін-картами в кишені сьогодні створюють масовку під той чи інший захід, я думаю, їм в один день влаштують, виженуть з-під усіх цих адміністративних будівель. На цьому історія закінчується», ‒ заявив проросійський громадський активіст.

За його інформацією, цього року варто очікувати «цікавих» подій.

«Цей рік буде дуже цікавим, я думаю, за ним варто спостерігати. Я ось нещодавно аналізував інформацію, скільки різних проектів і спроб було створити на території Криму різні громадські організації, на темі мови, крематорію, на яких тільки темах не намагалися промацати населення, розгойдати. Знову ж, частина ось цих товаришів з грін-картами в кишені, які у нас сьогодні намагаються створити якісь настрої», ‒ розповів в ефірі Гафаров.

Тейфук Гафаров
Тейфук Гафаров

При цьому він зазначив, що, на його думку, цього року проти незалежних кримськотатарських активістів вживатимуть жорсткі заходи з боку проросійських кримських татар з руху «Къырым».

«У русі «Къырым» змінився керівник. Багато молодих хлопців приходять і підприємці, які говорять, ну, набридло, чому відкриваєш Facebook ‒ ми там військових підтримуємо, ми ще щось, ще якісь ситуації. І є ступінь напруженості, і хлопці вже не витримують. Я вам скажу, що цього року ми побачимо багато змін, тобто багатьом тим, хто намагався тут, на території Криму, створювати настрої, в Сімферополі показують, що там є якась підтримка, їм просто не дадуть. Я думаю, що ті ж молоді хлопці вийдуть, як люблять в Україні, зеленкою мітити, я думаю, якісь такі заходи жорсткі будуть, насправді вся ця історія завершиться», ‒ повідомив заступник голови руху «Къырым».

На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, Тейфук Гафаров перейнявся не тими питаннями.

«По-перше, впадає в око те, що всю програму (і не вперше) присвятили Україні. Що, в «російському» Криму проблем немає? Чи реалізовані хоч якісь права кримськотатарського народу? Чи припинені репресії, що проводяться напоказ, для залякування? Чи скасована заборона на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, до складу якого, в мирний час, прагнув і потрапив, пройшовши процедуру виборів, Тейфук Гафаров? Чи наші діти та внуки здобувають освіту рідною мовою? Чи не знищується автентичність об'єктів єдиного збереженого палацу кримських ханів під виглядом ремонту? Цей перелік можна продовжувати й продовжувати...», ‒ сказав у коментарі Крим.Реалії Умеров.

Ільмі Умеров
Ільмі Умеров

На його думку, слова Гафарова ‒ не що інше, як відкрита загроза.

«Фраза Тейфука на адресу активістів, які виходять на підтримку українських моряків, з якими розбиратимуться «підприємці» і «спортсмени» ‒ не що інше, як відкрита загроза. Організовуватиме ці «розборки» ФСБ руками Тейфука та Ейвазова, разом з «підприємцями» та «спортсменами» (так зазвичай називають «тітушек» і бандитів). Один випадок (як мінімум) вже був. Я маю на увазі напад на Різу Асанова в Карасубазарі. Мабуть, нам треба знати, що це не випадково й не востаннє. «Цього року це має статися», ‒ сказав Тейфук Гафаров, який виступив рупором окупаційної влади. На щастя, у переважної більшості кримських татар є стійкий імунітет проти таких типів, як ці учасники «Кримського консенсусу», які залишаться в пам'яті як поплічники тимчасової окупаційної влади», ‒ зазначив заступник голови Меджлісу.

Активіст Заїр Смедляєв вважає, що в Криму почався новий виток репресій проти громадських діячів.

Очевидно, почався новий виток репресій, замахів на життя активістів, анонс вже оголошений
Заїр Смедляєв

«Очевидно, почався новий виток репресій, замахів на життя активістів, анонс вже оголошений. Заява на телебаченні одного з колаборантів про нібито бажання деяких спортсменів прибрати тих, хто заважає владі, є не що інше, як анонсування фізичного усунення неугодних активістів, яке, в принципі, вже повторилося цього року. Так, 2 січня побили Різу Асанова, одного з тих, хто займався наданням допомоги українським морякам, а 14 січня невстановлені особи стріляли, імовірно, з пневматичної зброї, в заступника голови Центральної виборчої комісії Курултаю кримськотатарського народу Назіма Меметова», ‒ повідомив у коментарі Крим.Реалії активіст.

Заїр Смедляєв
Заїр Смедляєв

Він упевнений, що напади на активістів не дадуть потрібного їхнім організаторам ефекту ‒ залякати людей не вдасться.

«Очевидно, що арешти та суди створюють купу проблем особам, які займаються цими процесами, відповідно, і охочих реалізовувати злочинні замовлення тих, хто зараз перебуває при владі, стає менше, у зв'язку з чим і відбувається повернення до їхньої старої методики ‒ фізичного усунення. Напади на правозахисників так само не принесуть очікуваного результату, як не вдалося раніше залякати їх різними нападами, викраденнями, вбивствами та арештами. Якщо влада не має стосунку до всіх цих злочинів, то питання її честі ‒ знайти організаторів і виконавців усіх злочинів проти активістів, скоєних з моменту її приходу», ‒ зазначив активіст.

На півострові посилився тиск не тільки на кримськотатарських активістів, розповів блогер «Эхо Москвы» Олександр Горний, який переїхав жити до Криму. Він також зіткнувся з проблемами.

За мною та ще деякими кримськими блогерами-громадськими активістами упродовж декількох років вели стеження
Олександр Горний

«Інформація, яку мені повідомили, просто за гранню. За мною та ще деякими кримськими блогерами-громадськими активістами упродовж декількох років вели стеження. Про це ми здогадувалися і раніше за різними ознаками. На жаль, я дав підписку про нерозголошення наявної інформації, але це факт. Про це було кілька витоків трохи раніше, ми чули про те, що в результаті оперативної діяльності співробітників низки відомств були виявлені ці факти. Я зараз проходжу в статусі потерпілого», ‒ розповів Крим.Реалії блогер.

Олександр Горний
Олександр Горний

На його думку, стеження за ним організували високопоставлені особи з російського уряду Криму.

«Кому це може бути вигідно? Можу зробити припущення, висловивши своє оцінне судження ситуації. Інтересанти ‒ ті, кого я критикував. Ті, хто мав адміністративні та технічні можливості організації стеження. Йдеться про віце-прем'єрів та їхніх підлеглих. Чи знає Сергій Аксенов, я не знаю, але хотів би це знати. Я припускаю, що могли бути й фізичні заходи на ліквідацію. Було кілька випадків, коли мене у Феодосії фізично переслідували з гонитвою, про що я писав, і, може, це частина цієї історії. Припускаю, що мій телефон цими товаришами і прослуховувався. Я впевнений, що потрібна тотальна зачистка кримських органів влади», ‒ зазначив Горний.

За його інформацією, в такому ж статусі потерпілого перебуває тепер і кримський блогер Олександр Таліпов.

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG