Околиці Севастополя завалені будівельними відходами, місцеві активісти б'ють на сполох: місто перетворюється на звалище. У лісі і місцях масового відпочинку, біля доріг і біля історичних пам'яток, на пляжах і в житлових районах – всюди будівельне сміття. У місті сотні незаконних звалищ, офіційно ж працює тільки один полігон твердих побутових відходів. У чому причина масового забруднення – з'ясовували журналісти телепроєкту Крим.Реалії.
Вантажний автомобіль заїжджає і скидає сміття в лісі – таку картину побачили активісти і своїми силами затримали водія вантажівки. За кілька днів КамАЗи встигли привезти цілі гори сміття, звалище розтягнулася на кілька кілометрів вздовж лісової дороги.
КамАЗ був спійманий сьогодні на місці злочину. За звалищем сміття в прекрасному хвойному лісі
«Ось цей КамАЗ був спійманий сьогодні на місці злочину. За звалищем сміття в прекрасному хвойному лісі... Справа дорога на цвинтар, зліва – в напрямку Фіолента. І ось що ці хлопці протягом двох днів зробили з цим лісом. Ось так місто перетворюється на великий смітник», – демонструє сміття між чагарників і сосен блогер на YouTube-каналі Sevastopol Life.
Водій КамАЗа говорить: привіз сміття, куди вказало його керівництво, сам працює перший день і просто виконує доручення.
Це лише один із прикладів. Щоб системно піднімати питання про усунення звалищ, севастопольці створили сайт Sevsvalki.net – тут на інтерактивній карті можна побачити, які саме ділянки міста завалені сміттям. Смайликами активісти позначають місця, які вже очистили від відходів. Місцеві жителі своїми силами прибрали понад 600 звалищ, залишається ще понад 800 незаконних.
«Точну кількість звалищ зараз порахувати не може ніхто. Представники екологічних організацій стверджують, що їх приблизно тисяча, навіть більше», – говорить еколог із Севастополя Маргарита Литвиненко.
Понад половина відходів у Севастополі – бетон і асфальт. Це відходи підприємств, які ремонтують дороги в Криму
Інший приклад показують журналісти місцевого телеканалу НТС: околиця Севастополя, село Тилове – незаконне звалище з будівельних відходів. Тут дерева просто потопають у смітті, розповідає кореспондент.
«Будівельне сміття вже на два-три метри перевищує рівень землі. Руйнуються дерева», – розповідає журналіст, піднімаючись на вершину звалища.
Чистих галявин на околицях Севастополя фактично не залишилося, скаржаться місцеві жителі.
«Звалили сміття в 100 метрах від пам'ятника Інкерманському бою на вулиці Жиділова», – демонструють ситуацію блогери.
Чиновники думають
Екологи, місцеві активісти та журналісти роками сурмлять: відходами місто завалюють забудовники.
«Поки район бухти Козачої забудовується багатоквартирними будинками, буквально в декількох десятках метрів від них день за днем зростає інша бетонна конструкція. Нагромадження арматури, використаного каменю і бетонних плит часом досягає декількох метрів у висоту», – фіксують на відео ситуацію журналісти місцевого телеканалу НТС.
Найбільше новобудов у місті зводять будівельні компанії: група «Парангон», «Севастопольстрой» і «Інтербуд». Крим.Реалії звернулися до них у письмовій формі із питанням: «Куди ви вивозите свої будівельні відходи?» Відповіді не отримали, намагалися зв'язатися з забудовниками телефоном.
«Щодо цих питань ви можете залишити свій запит на нашій офіційній пошті. На це питання я вам відповісти, на жаль, не зможу... Ми не залишаємо контакти і не з'єднуємо безпосередньо з нашим керівництвом. Всі питання тільки через пошту, такі наші правила. Ми не маємо права з'єднувати нікого», – відповіла представник компанії «Інтербуд».
Після декількох спроб вдалося поговорити з представниками компанії «Севастопольстрой», там запевнили, мовляв, сміття утилізують.
«Ми це сміття просто утилізуємо. У нас є певна програма саме нашої компанії. Ми утилізуємо спеціально, навіть батарейки збираємо по місту, якщо ви про це чули. У Києві про це не говорили, що ми батарейки збираємо? Торік 500 кілограмів батарейок ми здали на переробку», – розповіли в компанії.
Понад половина відходів у Севастополі – бетон і асфальт. Це відходи підприємств, які ремонтують дороги в Криму, розповідає місцевим журналістам громадський активіст.
«Тут, на мисі Фіолент, ми бачимо результати роботи наших забудовників, які займаються ремонтом доріг. Тут видно – асфальт знятий, бордюрное покриття і так далі. Це те, що наші забудовники залишають у спадок нашому місту після виконання своїх робіт», – розповів на місці одного зі звалищ член Громадської палати Севастополя Юрій Чайкін.
Підконтрольні Кремлю керівники Севастополя все ще думають над тим, що ж робити з незаконними звалищами. Поки в розробці закон, який покликаний посилити контроль за забудовниками.
«Будь-який суб'єкт господарювання, який на сьогоднішній день на території міста здійснює будівельні роботи, повинен до введення в експлуатацію надати управлінню технічного контролю документи, що підтверджують утилізацію того відходу, який він виробляє при будівництві», – каже виконувач обов'язків директора департаменту міського господарства міста Євген Горлов.
Однак просто контролювати забудовників – мало, це не вирішить проблему зі сміттям у Севастополі, вважають екологи.
«Потрібно будувати, в першу чергу, сміттєпереробний завод або хорошу сміттєсортувальну лінію на полігоні. Ні того, ні іншого поки не передбачається», – повідомляє Маргарита Литвиненко.
У липні російська влада Севастополя заговорила про плани на будівництво заводу з переробки сміття восени 2019 року, роботи нібито повинні бути закінчені до 2021 року.
Не полігон – звалище звичайне
Єдине місце, куди в Севастополі можна законно викидати сміття – Первомайський полігон, але й він працює з порушеннями, вказують екологи.
«Згідно з правилами, кожен шар сміття певної товщини повинен бути присипаний шаром грунту, теж певної товщини. Не завжди це відбувається так... Це звичайне звалище, що не відповідає нормативам», – зазначає Маргарита Литвиненко.
На Первомайський полігон можна викидати тільки побутове сміття, вивозити сюди будівельні відходи заборонено. Легально «поховати» будівельні відходи в Севастополі ніде, утилізацією займаються місцеві приватні компанії. Ціна такої послуги становить приблизно 100 гривень (в еквіваленті) за один метр кубічний. У Києві, для порівняння, це коштує приблизно 70 гривень.
У Севастополі залишається єдиний офіційний полігон для відходів і приблизно тисяча незаконних звалищ, однак деякі місцеві жителі проблеми не бачать.
«У період Російської Федерації, слава Богу, що нас взяла Росія, місто стало чистішим набагато. Дороги з'явилися хороші, транспорт, прекрасні розв'язки, маршрути. Це все чудово», – каже жителька села Тилове.
Приїжджі росіяни також нерідко зазначають, що міські вулиці Севастополя чисті і впорядковані.
Але, згідно зі статистикою, анексований Росією Севастополь виявився одним з аутсайдерів у російському екологічному рейтингу, опублікованому в середині вересня 2019 року. Серед 85 місць рейтингу Севастополь зайняв 73-у позицію.