В анексованому Севастополі знаходиться другий за величиною у Криму нафтоналивний термінал, а також головна нафтобаза Чорноморського флоту РФ. Що це за об'єкти та наскільки це важливі цілі для Збройних сил України після нещодавнього удару по нафтобазі у Феодосії, розбиралися Крим.Реалії.
Після удару вночі 7 жовтня по нафтовому терміналу у Феодосії потужна пожежа на цьому об'єкті не припиняється вже декілька діб. На відновлення працездатності нафтобази піде багато місяців, якщо не роки.
Через цей термінал постачали російські військові частини на Кримському півострові. На зберіганні у великих цистернах були дизельне пальне, бензин і, як повідомляє Telegram-канал «Крымский ветер» з посиланням на джерело, гас. Останній вид палива, а саме авіаційна гас, використовується для заправки літаків.
Тепер російські військові відчуватимуть певний дефіцит і затримки постачання паливно-мастильних матеріалів (ПММ), оскільки виведено з ладу важливий логістичний хаб у Феодосії.
Чи є альтернативи нафтотерміналу Феодосії на Кримському півострові? Так, і обидві точки постачання перебувають у Севастополі. Це нафтоналивний термінал «Югторсан» та нафтобаза Чорноморського флоту РФ в Інкермані.
Раніше вже палав
Нафтоналивний термінал «Югторсан» розташований на мисі Маганарі, що відокремлює Комишову бухту від Козачої.
Як повідомляє на власному сайті підконтрольне РФ підприємство «Севастопольський морський порт», ТОВ «Югторсан» є органічним нафтоперевалочним терміналом зі своїми службами та спеціалізованими підрозділами; мазут різних марок і сира нафта поставляється залізницею; для зберігання нафтопродуктів використовують резервуари загальним обсягом 135 тис. кубометрів.
Злив нафтопродуктів із залізничних цистерн здійснюється на залізничних естакадах, на яких одночасно можуть розміщуватись 72 вагоноцистерни. Для виконання функцій зливу нафтопродуктів та наливу їх на танкери на підприємстві є технологічні насосні станції.
Термінал «Югторсан» уже раніше був атакований українськими безпілотниками – це сталося 29 квітня 2023 року. Як повідомляв кореспондент Крим.Реалії, спалах сильний, дим почав частково розсіюватися лише до ранку.
Російський глава міста Михайло Развожаєв заявив, що горять резервуари з паливом. «За попередньою інформацією спалах відбувся через влучення БПЛА... На місці працюють усі необхідні спецслужби. Площа пожежі близько 1000 квадратних метрів, пожежі надано четвертий клас клас [небезпеки]», – написав він в Telegram.
На відео, що публікували Telegram-канали, стовп диму було видно за кілька кілометрів, небо над терміналом почорніло.
Російський глава міста тоді пообіцяв, що пожежа не вплине на постачання міста паливом – за його словами, знищені вогнем резерви використовувалися для постачання пального на автозаправні станції.
Водночас український військовий експерт заявив, що зі сховищ «Югторсану» отримували ПММ російські силовики.
«Бавовна» в Козачці – це було очевидно. Рано чи пізно «Югторсан» мав вибухнути. І не тільки тому, що він живить половину Чорноморського флоту, але це ще й такий сильний удар по всій ФСБшній банді, що годується від цього», – сказав у коментарі Крим.Реалії керівник проектів із безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.
У зведенні від 30 квітня 2023 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що у Севастополі під час атаки на нафтобазу було знищено 10 резервуарів із нафтопродуктами, які призначалися для Чорноморського флоту РФ. У ГУР уточнили, що під час атаки БПЛА на Севастополь знищено резервуари з нафтопродуктами загальною ємністю близько 40 тис. тонн.
Чи відновлені ці ємності на даний момент, невідомо.
Головна нафтобаза ЧФ РФ
Чорноморський флот РФ зберігає стратегічні та поточні запаси ПММ на нафтобазі в Інкермані, розташованій у Нафтовій гавані – це частина великої Севастопольської бухти. Тут знаходяться десятки наземних цистерн різного об'єму, а також є підземне сховище.
Підземна споруда була збудована у 1970-х роках. 2019 року Росія проводила відновлення цього сховища.
«У складі комплексу робіт на об'єкті виконано ремонт залізобетонних основ, улаштування систем антикорозійного захисту, обшивку стінок резервуара новим листовим металом, а також встановлено нові системи пожежогасіння, насосно-фільтраційне обладнання, замінено технологічний трубопровід, обладнано систему сучасної комплексної безпеки», – розповідав заступник міністра оборони Росії Дмитро Булгаков у жовтні 2019 року під час інспекції ремонтних робіт.
За його інформацією, загальний обсяг сховища – понад сім залізничних ешелонів.
За словами генерального директора компанії-підрядника «ТЭКСтрой инжиниринг» Дмитра Массова, унікальність підземного складу ПММ полягає в тому, що воно розташоване в скелі Мекензієвих гір.
«Висота резервуара становить понад 32 метри. Відстань на початок резервуара під першим рівнем становить понад 350 метрів. Дана споруда є комплексною і має ряд автономних систем. Наприклад, технологічну насосну станцію, систему вентиляції, електропостачання та інші системи», – констатував він.
Над складом знаходиться понад 30 м гірської породи. Окрім цього, резервуар закритий залізобетонною плитою. Загалом таких резервуарів, за словами гендиректора «ТЭКСтрой инжиниринг», чотири одиниці.
З нафтобази постачаються паливно-мастильними матеріалами кораблі, авіація, берегові частини Чорноморського флоту РФ на анексованому Кримському півострові.
Як повідомляло Міноборони РФ, у 2022 року силами трубопровідної роти Чорноморського флоту було розгорнуто трубопровід ПМТП-100 протяжністю 13 км від бази пального в Інкермані до складу пального аеродрому «Бельбек». Під час експлуатації трубопроводу вперше було апробовано видачу авіаційного гасу безпосередньо із залізничних цистерн.
Чи використовується зараз цей трубопровід, даних у відкритому доступі немає.
Нові цілі для ЗСУ
Обидві нафтобази в Севастополі, як зазначено, переважно поповнюють свої запаси зі складів, що прибувають залізницею.
Однак на нафтобазу ЧФ РФ ПММ може доставлятися танкерами. Так, у вересні 2019 року прокуратура АРК повідомила про підозру капітанові судна MRIYA, яке заходило до закритого порту «Севастополь» з метою доставки нафтопродуктів на головну нафтобазу Чорноморського флоту.
Аналогічно, згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ, танкери може приймати і термінал «Югторсан».
Протягом весни та літа Сили оборони України сильно послабили можливості Росії доставляти паливо до Криму залізничним транспортом. Керченський міст для цього не використовується з першого підриву в жовтні 2022-го, а залізничні пороми Керченської переправи знищені або виведені з ладу.
При цьому постачання танкерами нафтопродуктів до Феодосії було відносно безпечним, а ось Севастополь і морський шлях до його портів перебувають під ударом українських засобів поразки – ракет, БПЛА та морських дронів.
Термінал «Югторсан» відкрито з усіх боків і вже одного разу атакували. Поруч за бухтою, за кілометр дислокується 810-та бригада морської піхоти ЧФ. Район її розташування та нафтотерміналу прикритий засобами ППО, розміщеними на півострові Херсонес.
Набагато складнішою метою є нафтобаза ЧФ в Інкермані. Основні ємності зберігання заховані у скельному масиві. На Зеленій гірці на протилежному березі бухти стоїть ЗГРК «Панцир-С1», про що повідомляв «Крымский ветер». Немає сумніву, що прикрито й іншу сторону бухти.
Впоратися з поразкою підземного сховища зможуть британські та французькі ракети Storm Shadow та SCALP, а також модернізовані українські «Нептун» – якщо проб'ють укріплені двері у сховище. Можливо, є інші способи поразки, включаючи диверсійну роботу.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.