Доступність посилання

ТОП новини

Сенцов про Путіна: «За маскою миротворця – особа диктатора і вбивці»


Олег Сенцов і директор Amnesty International у Великій Британії Кейт Аллен. На екрані – незаконно ув'язнені Росією громадяни України. Лондон, 13 листопада 2019 року
Олег Сенцов і директор Amnesty International у Великій Британії Кейт Аллен. На екрані – незаконно ув'язнені Росією громадяни України. Лондон, 13 листопада 2019 року

Звільнений із російського ув’язнення Олег Сенцов виступив у лондонській штаб-квартирі міжнародної правозахисної організації Amnesty International – «Міжнародна амністія». Сенцов подякував за підтримку, розповів про переслідування з релігійних мотивів, які Росія здійснює проти кримських татар, зокрема у рамках «справі Хізб ут-Тахрір​» і закликав боротися за звільнення усіх громадян України, яких Росія незаконно тримає за ґратами із політичних міркувань.

Колишній політв’язень Кремля, український кінорежисер Олег Сенцов, виступаючи у штаб-квартирі Amnesty International у Лондоні, звернув увагу «Міжнародної амністії» на вирок російського суду щодо шістьох громадян України у так званій «ялтинській справі Хізб ут-Тахрір​».

Їх покарали лише за їхнє громадянство і за їхнє віросповідання

«Їх покарали термінами від 8 до 18 років ув’язнення суворого режиму лише за їхнє громадянство і за їхнє віросповідання. Вони не скоїли жодних злочинів, як не скоював і я», – сказав Сенцов.

Він наголосив, що і його й інших українських політв’язнів судили у цьому самому російському суді Ростова-на-Дону.

«Це дуже показово. В системі нічого не змінилося. Жодного перемир’я Путін не хоче, і вірити йому не можна», – наголосив Олег Сенцов, назвавши діяльність російського керівництва злочинною і щодо самої Росії, і щодо України.

Сенцов про Путіна

Я не вірю Путіну. Маска миротворця на ньому – це лише маска. Під нею – обличчя диктатора і вбивці

«Я не вірю Путіну. Ви повинні розуміти, що це дуже хитра, дуже цинічна, дуже жорстока, безпринципна людина. Маска миротворця на ньому – це лише маска. Під нею – обличчя диктатора і вбивці… Коли ви розумітимете це, то знатимете, на які кроки піде Росія далі», – так відповів Сенцов на запитання учасників зустрічі в «Міжнародній амністії» про те, чи готова Москва припинити війну на Донбасі.

Але при цьому Олег Сенцов наголосив, що багато росіян Путіну вірять.

«Путін хоче показати світу, що він хороший хлопець» – Сенцов (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 1:33:19 0:00
Завантажити на комп'ютер

Олег Сенцов за п'ять років несвободи у російських місцях ув’язнення мав можливість спілкуватися із представниками різних прошарків населення Росії, і він переконався, що дуже багато росіян підтримують дії Путіна.

«Навіть у в’язниці люди, щодо яких ця система безжалісна і несправедлива, – каже Сенцов, – ненавидять систему, але вірять у доброго Путіна. Це результат понад 20-річної пропаганди, яка нав’язує людям образ Путіна як єдиного правильного керівника в країні», – розповів Олег Сенцов.

Водночас, пояснює він, у Росії є люди, які не довіряють російському президентові. «Але при цьому вони ненавидять Україну, Європу і підтримують його політику. Бо їм щодня з телевізора п'ять років тлумачать, як в Україні фашисти захопили владу і як Америка та Європа хочуть напасти на Росію або зашкодити їй, бо заздрять», – каже Олег Сенцов.

Справа Сенцова та Кольченка

Кримського режисера Олега Сенцова і анархіста Олександра Кольченка затримали представники російських спецслужб у Криму в травні 2014 року за звинуваченням в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва свою провину не визнали.

Олег Сенцов відбуває покарання в місті Лабитнангі, на півночі Росії. Олександр Кольченко перебуває в колонії міста Копейськ, на Уралі.

Після 145 днів голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів, які перебувають у російських в'язницях, Сенцов «письмово погодився на прийом їжі». Він назвав це «вимушеним заходом через загрозу насильницького годування». Amnesty International заявила, що примусове годування є катуванням. 25 жовтня 2018 року Сенцову присудили премію Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова.

Правозахисний центр «Меморіал» вніс Сенцова і Кольченка в список політв'язнів. Петицію на сайті Білого дому із закликом врятувати засудженого в Росії Олега Сенцова підписали понад 100 тисяч осіб.

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

XS
SM
MD
LG