Доступність посилання

ТОП новини

Артилеристи з Інгушетії, десантники зі Пскова і Москви. Кого Росія перекидає у Крим?


Колаж. Президент Росії Володимир Путін президент США Джо Байден
Колаж. Президент Росії Володимир Путін президент США Джо Байден

Російські війська за 100 кілометрів від адмінкордону з Україною. Дослідники CIT (Conflict Intelligence Team)помітили ешелони з російською десантною технікою на північному сході Криму. Наразі російських десантно-штурмових підрозділів з озброєнням на окупованому півострові більше, ніж на кордоні з Україною в Ростовській області, вважають розслідувачі CIT. Керченським мостом Росія перекидає до Криму важку артилерію, на полігонах Опук і Ангарський не припиняються навчання десантників і мотострільців, у Чорному морі на стрільби вийшли малі ракетні кораблі, а в Азовське море заходять катери Каспійської флотилії Росії.

Десантна техніка зі Пскова за 100 кілометрів від адмінмежі

Дослідники СIT натрапили на відео перекидання російської військової техніки на півночі Криму. Ешелони зафільмували на станції Нижньогірська.

Це техніка 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії російської армії, так званих псковських десантників, вважають розслідувачі CIT.

10 точно подібних ешелонів, які йшли з Пскова саме в Сімферополь
Кирило Михайлов

«Ми та інші дослідники теж спостерігали, напевно, понад 10 подібних ешелонів, які йшли зі Пскова саме в Сімферополь. Це був танковий батальйон цієї дивізії, інші підрозділи цієї ж дивізії», – каже дослідник CIT Кирило Михайлов.

Від залізничної станції Нижньогірська у Криму, де відзняли ешелон із російським десантним озброєнням, автодорогами до адмінмежі з Херсонською областю поблизу села Атамань приблизно 100 кілометрів. І понад 150 кілометрів, якщо рухатися автошляхами у напрямку Чаплинки Херсонської області.

Відстань між смт Нижньогірський у Криму, де помітили військову російську техніку, до адмінмежі з Херсонською областю
Відстань між смт Нижньогірський у Криму, де помітили військову російську техніку, до адмінмежі з Херсонською областю

Розслідувачі порівняли відео ешелону під Псковом, яке виклали користувачі Tik-Тоk, з відео, відзнятим на станції Нижньогірська в Криму.

«Ми подивилися уважно на цей ешелон і виявилося, що техніка розташовна в однаковому порядку в Пскові та на цій станції Нижньогірська. Єдина різниця, на станції Нижньогірська причепили ще кілька пасажирських вагонів і вагонів для техніки. Тобто, це вже, мабуть, для перевезення особового складу. Саме так ми й довели, що це один і той же ешелон», – розповідає дослідник CIT Кирило Михайлов.

Ешелон десантної техніки з Пскова на півночі Криму на станції Нижньогірська
Ешелон десантної техніки з Пскова на півночі Криму на станції Нижньогірська

На вагонах у Криму помітні бойові машини десанту БМД-4М і десантні бронетранспортери БТР-Д.

Також там були зенітно-ракетні комплекси «Стріла-10» і засіб радіоелектронної боротьби «Інфауна»
Кирило Михайлов

«Усе це нова десантна техніка. Також там були зенітно-ракетні комплекси «Стріла-10» і засіб радіоелектронної боротьби «Інфауна». Це досить новий комплекс, їх усього 12 по всій Росії, і всі вони на озброєнні десантних частин», – каже Кирило Михайлов.

На підмогу десантникам Керченським мостом Росія перекидає до Криму важку артилерію.

«Це 152-х міліметрові самохідні артилерійські установки «Мста-С». Вони можуть бути на озброєнні в Росії у кого завгодно, тому що в Росії вони постачаються як артилерійським бригадам, так мотострілецьким і танковим. Тому, судячи з тієї інформації, яка є з Криму, що, швидше за все, це мотострілецька бригада. Одна з мотострілецьких бригад, перекинута до Криму», – переконує Михайло Жирохов.

Артилерійська установка «Мста-С» на параді в Москві, 9 травня 2019 року
Артилерійська установка «Мста-С» на параді в Москві, 9 травня 2019 року

Головні новобудови російської влади у Криму зараз для військових цілей. Трасою «Таврида», на сході Криму, регулярно йдуть колони військових машин із пальним і вантажівки для перевезення особового складу в супроводі БТР.

Чому російська армія навчається на кримських полігонах?

Серед чотирьох головних місць збору російських військових, одразу два у Криму. Це «Ангарський» полігон і «Опук», інші – у Воронезькій і Брянській областях, повідомили в Головному управлінні розвідки МО Україні. На полігоні «Опук» завершилися навчання десантно-штурмової роти морської піхоти з Феодосії. Тренувалися висаджуватись й окопуватись.

Це захоплення необладнаного морського узбережжя. Так називається вправа
Михайло Жирохов

«Це захоплення необладнаного морського узбережжя. Так називається вправа. Тобто це захоплення й висадка і спроба його утримання. Там вони копають відразу ж окопи. Коли вони зістрибують із вертольотів, там добре видно, вони відразу ж копають спочатку комірки стрілецькі та відбивають атаку умовного противника», – каже військовий оглядач Михайло Жирохов.

Російські війська проводять навчання на одному з гірських полігоні у Криму. За легендою, мотострілецький підрозділ потрапив у засідку.

«Це відпрацювання дій під час потрапляння в засідку. До того ж потрапляння в засідку в лісистій місцевості. Усе за наукою. Справа зістрибують (із БТР). Такі ж елементи відпрацьовуються і нашими. Але це дуже рідко відбувається. Це не стандартна схема для мотострільців», – пояснює Михайло Жирохов.

Ще одні не типові навчання відбулися на полігоні «Ангарський». Заняття схожі на зачистку захопленого населеного пункту, – пояснює Михайло Жирохов. За російською, легендою військова поліція ліквідовує диверсантів.

Для посилення сухопутного угруповання до Криму вже перекинули десантників із Пскова і Московської області, їх помічали на півострові. За новими даними дослідників CTI, до Криму прямують додаткові мотострілецькі й артилерійські підрозділи з Кавказу.

Ми бачимо, що туди (в Крим) йдуть війська з Кавказу
Кирило Михайлов

«Ми бачимо, що туди йдуть війська з Кавказу, наприклад. 136-та мотострілецька бригада, яка служить у Дагестані, 291-ша артилерійська бригада (Інгушетія)», – розповідає дослідник CIT Кирило Михайлов.

Навіщо Росія перекидає до Чорного моря Каспійську флотилію?

У Чорне море росіяни вивели два малі ракетні кораблі. «Вишній Волочок» увійшов до складу Чорноморського флоту Росії 2018 року, а «Грайворон» лише в січні. Кораблі провели навчання протиповітряної оборони та стрільби.

Малий ракетний корабль «Грайворон», Севастополь, 30 січня 2021 рік
Малий ракетний корабль «Грайворон», Севастополь, 30 січня 2021 рік

«Їхня головна зброя – це 8 ракет «Калібр». До того ж на цих кораблях вони перебувають в ударному варіанті для стрільби по наземним цілям. Що цікаво, цілевказання їм видавались за допомогою БПЛА. Це такий новий тактичний прийом, який, можливо, тільки останні кілька років застосовується», – пояснює капітан I рангу, експерт Центру оборонних стратегій Андрій Риженко.

До узбережжя Криму прямують 15 десантних катерів Каспійської флотилії, повідомило Міноборони Росії. Катери вийшли з Махачкали, понад 100 кілометрів подолали Волго-Донським каналом, далі зупинилися на рейд у Ростові-на-Дону.

Катер класу «Серна» армії Росії в Ростові-на-Дону, прямує до Азовського моря
Катер класу «Серна» армії Росії в Ростові-на-Дону, прямує до Азовського моря
Ми думаємо, що скоріше за все, оці катери «Серна», вони залишаться в Азовському морі
Андрій Риженко

«Ми думаємо, що скоріше за все, оці катери «Серна», вони залишаться в Азовському морі, і до речі, вони ідеальні для дій на Азовському морі, тому що у них невелика осадка – трохи більше метра. І вони можуть бути застосовані для висадки десантних сил», – каже Андрій Риженко.

Катери цього класу можуть транспортувати 500-600 десантників зі стрілецькою зброєю. Один катер може взяти на палубу 1 танк чи 2-3 бронетранспортери.

Десантні катери армії Росії прямують до Азовського моря
Десантні катери армії Росії прямують до Азовського моря
Зараз до Чорного моря йде загін десантних кораблів з Північного флоту Росії
Андрій Риженко

«На ось цій ділянці між Одесою і Севастополем, якщо підуть десантні кораблі, про які ви в мене запитували, от ті «Серни» і «Дюгоні» – це вже другий ешелон буде, а першими підуть класичні десантні кораблі. Під прикриттям, з артилерією, з ракетами. Їх потрібно зупинити на переході. Зараз до Чорного моря йде загін десантних кораблів із Північного флоту Росії, загін перебуває на переході», – розповідає Андрій Риженко.

Артилерійські навчання ЗСУ на адмінмежі з Кримом

Українські військові провели навчання вздовж адмінмежі з Кримом, перевірили танковий та артилерійський резерви. Протитанкова батарея провела стрільби стоміліметровими гарматами МТ-12 «Рапіра», відбила наступ танків.

Військові навчання ЗСУ на адмінмежі з Кримом. Артилерійські стрільби.
Військові навчання ЗСУ на адмінмежі з Кримом. Артилерійські стрільби.

«Розвідка визначила основні вогневі засоби противника. Для протидії наступу підняті за тривогою танковий резерв та протитанкова артилерія. До речі, танкові та протитанкові підрозділи завжди тренуються в умовах максимально наближених до бойових», – повідомив командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв.

Херсонська область і, якщо далі виїжджати, це голий степ. Рівний степ – це ідеальне місце для роботи артилерії
Михайло Жирохов

«Херсонська область і, якщо далі виїжджати, це голий степ. Рівний степ – це ідеальне місце для роботи артилерії. Тобто наша артилерія, підтягнута на другий третій рубіж, за всіх цих умовностей, вона здатна завдати досить значних втрат. Втрати особливо під час висадки на Азовському узбережжі будуть величезні. Звісно, в Росії ніхто ніколи не зважав на втрати, головне, виконати завдання. Ми за ціною не постоїмо», – вважає військовий оглядач Михайло Жирохов.

Перевірка армійського резерву та навчання териториальної оборони в Херсоньскій області
Перевірка армійського резерву та навчання териториальної оборони в Херсоньскій області

Хто підтримує Україну?

Підтримку Україні висловили генсек НАТО і президент Туреччини.

«Ми серйозно стурбовані розвитком подій, і НАТО дуже уважно стежить за ситуацією. За останні тижні Росія перекинула тисячі боєздатних військових до кордонів України, це найбільше нагромадження російських військ після незаконної анексії Криму 2014 року», – заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Туреччина потужно захищає незалежність і суверенітет України
Реджеп Ердоган

«Туреччина потужно захищає незалежність і суверенітет України. Ми ще раз підтвердили наш головний принцип – ми не визнаємо незаконну анексію Криму», – сказав президент Туреччини Реджеп Ердоган.

Президент України Володимир Зеленський і президент Туреччини Реджеп Ердоган
Президент України Володимир Зеленський і президент Туреччини Реджеп Ердоган

Президент США Джо Байден телефонував Володимиру Путіну щодо ситуації на кордоні України. А в Брюсселі відбулися переговори міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Це боротьба, яка точиться між демократіями й авторитаризмом. І в цій боротьбі підтримка Сполучених Штатів дуже необхідна
Дмитро Кулеба

«Росія стягує свої війська не тільки вздовж кордону з Україною, а й вздовж кордону усього демократичного світу. На тисячі кілометрів у північному і східному напрямках від нашого кордону з Росією немає демократії. Тому – це боротьба, яка точиться між демократіями та авторитаризмом. І в цій боротьбі підтримка Сполучених Штатів дуже необхідна і ми її дуже цінуємо», – за підсумками зустрічі заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба

Раптова перевірка бойової готовності військ Західного і Південного військових округів – це реакція на загрозливу для Росії військову діяльність НАТО, – пояснив міністр оборони Росії. Перевірку планують закінчити за 2 тижні. У Кремлі заявляють, що їхні війська перебувають на території Росії, тому робитимуть що завгодно.

«Ставляться питання, а що робить Росія на кордоні з Україною? Відповідь дуже проста. Ми там живемо. Це наша країна», – заявив голова МЗС Росії Сергій Лавров.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров

За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, перекидання російської військової техніки до кордонів України та адмінмежі з Кримом триватиме до кінця місяця. Зі слів міністра оборони Росії Сергія Шойгу, упродовж трьох тижнів дві армії та три з'єднання ПДВ Росії були успішно перекинуті на західні рубежі Росії в райони виконання навчально-бойових завдань.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Мілітаризація Криму

Після анексії Криму в 2014 році Росія проводить регулярні військові навчання на півострові та в акваторії Чорного моря, а також завозить військову техніку, зокрема, системи протиповітряної оборони.

У січні 2018 року в районі мису Фіолент на бойове чергування заступили російські зенітно-ракетні комплекси С-400 «Тріумф». У вересні 2018 року такі ж комплекси розмістили і в Євпаторії, а наприкінці року – в Джанкої.

У Генштабі України дії російських військових в Криму називають незаконними.

Заступник постійного представника України в ООН Юрій Вітренко висловив побоювання щодо можливого розміщення Росією ядерної зброї на півострові. Заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Сергій Кривонос повідомив, що в Криму є кілька об'єктів, де може бути ядерна зброя. Він вважає, що можливість її розміщення на півострові «досить велика».

У 2016 році представник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що Росія не має наміру ні з ким обговорювати розміщення ядерної та неядерної зброї в Криму.

Генасамблея ООН у грудні 2019 року ухвалила резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.

XS
SM
MD
LG