Доступність посилання

ТОП новини

«Рекордний процес». Адвокати ‒ про порушення в ялтинській «справі Хізб ут-Тахрір»


Фігуранти ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір»
Фігуранти ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір»

Шестеро фігурантів ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір» Муслім Алієв, Інвер Бекіров, Емір-Усеїн Куку, Вадим Сірук, Арсен Джеппаров і Рефат Алімов четвертий рік перебувають у слідчому ізоляторі. Після затримання і подальшого арешту в лютому 2016 року, ці кримчани пережили кілька етапів, одне повернення справи з Ростова-на-Дону до Криму й назад. Фігуранти ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір» змінили три СІЗО. За словами адвоката, їх цькували собаками. Усіх звинувачують за трьома статтями кримінального кодексу Росії: «підготовка до злочину» (частина 1, стаття 30 Кримінального кодексу Росії), «терористичний акт» (частини 1 і 2, стаття 2015 Кримінального кодексу Росії) та «насильницьке захоплення влади» (частина 1, стаття 278 Кримінального кодексу Росії). Російський прокурор Євген Колпиков вимагав загалом 98,8 років позбавлення волі для шістьох фігурантів ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір».

Адвокати називають цей процес «рекордним»: по-перше, тому що Муслім Алієв, Інвер Бекіров, Емір-Усеїн Куку, Вадим Сірук, Арсен Джеппаров і Рефат Алімов перебувають під арештом три роки й дев'ять місяців. По-друге, найбільший термін, запитаний російським прокурором Євгеном Колпиковим, становить 20 з половиною років для Інвера Бекірова. Бекірову 59 років, адвокат Едем Семедляєв вважає, що прокурор фактично запросив для нього «довічний термін». По-третє, за словами адвокатів, кількість порушень, допущених з моменту арешту до судових засідань по суті, «була рекордною». За весь час кримських судових розглядів «справ Хізб ут-Тахрір», не було зафіксовано такої кількості фальсифікацій, стверджують адвокати.

Одна людина за двох свідків

Під час судового процесу 27 серпня 2019 року був допитаний свідок з боку звинувачення Асан Курбанов. У той день і обвинувачені, й адвокат Айдер Азаматов запідозрили свідка в тому, що Курбанов видає себе за двох свідків з боку звинувачення. За словами адвоката, секретний свідок, який виступав раніше через аудіозв'язок під псевдонімом Мехметов, нагадав своєю манерою розмови Асана Курбанова.

Айдер Азаматов
Айдер Азаматов

Наші підзахисні також повідомили, що це одна й та сама людина. Але суд вирішив, що це припущення
Айдер Азаматов

«Чому я роблю висновок, що це одна й та сама людина: в обох випадках під час допиту в нього була досить специфічна, я б навіть сказав, агресивна манера відповідей на запитання. Він постійно намагався сперечатися із захистом, а іноді навіть відповідати запитанням на запитання. Саме це його видало. До того ж, у нього є особливість мовлення ‒ він гаркавить. Наші підзахисні також повідомили, що це одна й та сама людина. Але суд вирішив, що це припущення», ‒ розповідав пізніше Азаматов.

Адвокат Еміль Курбедінов критикує процедуру засекречування свідків у «справах Хізб ут-Тахрір». За його словами, допит прихованого свідка відбувається у спеціальній кімнаті в будівлі суду, обладнаній апаратурою.

Еміль Курбедінов
Еміль Курбедінов

«Голос дуже спотворений, часто годинами налагоджують цю апаратуру, щоб більш-менш розрізняти голос. При цьому Кримінально-процесуальний кодекс прямо говорить про те, що має бути вимкнене візуальне спостереження, але нічого не говорить про те, щоб було голосове спотворення. Ми постійно звертаємо на це увагу», ‒ описує особливості подібного допиту Курбедінов.

Адвокат стверджує, що під час допиту в суді мікрофон постійно вимикається.

Я називаю це «режим рації». Ставиться запитання, ми чуємо клацання, він (свідок ‒ КР) відповідає на запитання, вимикається мікрофон
Еміль Курбедінов

«Я називаю це «режим рації». Ставиться запитання, ми чуємо клацання, він (свідок ‒ КР) відповідає на запитання, вимикається мікрофон. І ми не знаємо, що там взагалі відбувається, коли ми ставимо запитання. Може, йому хтось підказує, може, читає. Взагалі невідомо, як він відповідає на ці питання. Ми теж на це звертали увагу суду, просили не вимикати мікрофон свідка, щоб він постійно був на зв'язку, і ми чули хоча б, що відбувається в цій кімнаті», ‒ говорить Еміль Курбедінов.

Свідок, який не пізнав «місце злочину»

За словами адвоката Еміля Курбедінова, у справі ялтинської групи «Хізб ут-Тахрір» були заявлені чотири секретні свідки, один з яких вирішив виступати під власним ім'ям. Йдеться про завгоспа Краснокам'янської середньої школи, Шаміля Ільясова, в якого також провели обшук у лютому 2016 року.

«Коли дійшла черга до секретних свідків, його привезли на той момент ще в Північно-Кавказький окружний військовий суд (суд змінив назву на Південний окружний військовий суд ‒ КР). Привели в цю таємну кімнату, і коли на нього почали навішувати апаратуру та прийшли судді, щоб перевірити його особу, він сказав: «Це що таке? Я не хочу так виступати». Він вийшов із цієї кімнати, прийшов до зали судового засідання, і там дав абсолютно адекватні свідчення», ‒ розповідає адвокат.

Шаміль Ільясов стверджує, що на нього чинили тиск співробітники ФСБ, і що вони не повідомили про статус секретності у цій справі. Пізніше, під час другого етапу судових засідань, Ільясов повторно дав свідчення в суді. Адвокат Курбедінов передбачає, що на цю людину може чинитися тиск досі: «він у Краснокам'янці перебуває, багато про що не говорить, і я зараз багато про що не можу сказати, але я впевнений, що на цю людину чиниться колосальний тиск. Але при цьому всьому він поводиться гідно».

Допит одного з трьох засекречених свідків, який давав свідчення під псевдонімом Ібрагімов, запам'ятався адвокатам та фігурантам тим, що допитуваний не зміг описати «місце злочину» ‒ мечеть Юхари-Джамі в Алушті. Проте під час допиту він наполягав на тому, що бував у цій будівлі.

Коли ми почали запитувати його про те, як виглядає будівля мечеті зсередини, свідок сказав, що вона двоповерхова. Насправді у цій мечеті один поверх
Айдер Азаматов

«Сторона звинувачення стверджує, що саме в цій мечеті наші підзахисні й збиралися, здійснюючи так званий злочин. Прихований свідок стверджував, що він був присутній на цих зборах неодноразово та чув, як нібито наші підзахисні закликали до захоплення влади й вербували нових членів у партію. Але коли ми почали запитувати його про те, як виглядає будівля мечеті зсередини, свідок сказав, що вона двоповерхова. Насправді у цій мечеті один поверх», ‒ розповів Айдер Азаматов.

Він пояснив, що зовнішній вигляд будівлі мечеті Юхари-Джамі може ввести в оману: «У цій мечеті два ряди вікон, а не один. І з вулиці здається, що вона двоповерхова, хоча це не так».

Дочка Мусліма Алієва Гульсум заходить у мечеть Юхари-Джамі
Дочка Мусліма Алієва Гульсум заходить у мечеть Юхари-Джамі

«Явна фальсифікація документа»

Понятий Руслан Кудрявцев також є свідком з боку обвинувачення. Він був присутній на огляді речових доказів ‒ дисків з аудіо та відеофайлами.

За словами адвоката Азаматова, «на цих дисках будується взагалі все обвинувачення». Під час допиту з'ясувалося, що у слідчих діях Кудрявцева попросив взяти участь його друг, співробітник ФСБ. За словами Кудрявцева, коли він прийшов у відділення, слідчий Сергій Бушуєв не переглядав при ньому диски. Руслан Кудрявцев не читав протокол огляду, пославшись на те, що «довіряв своєму другові з ФСБ», а пізніше з'ясувалося, що на протоколах взагалі стоїть не його підпис.

«Перебуваючи в суді, я показав свідку протокол, на якому нібито стояв його підпис. Кудрявцев сказав, що підпис під протоколом не його. Його підпис виглядає інакше. Тобто є явна фальсифікація документа. Якщо йти далі ланцюжком, то саме цей протокол став основою проведення лінгвістико-релігієзнавчої експертизи, на якій і ґрунтується все звинувачення наших підзахисних. Значить, вся експертиза проведена незаконно», ‒ зазначає Айдер Азаматов.

«Експерти змінювали сенс слів»

Згідно з лінгвістико-релігієзнавчим висновком групи експертів Башкирського інституту ім. Акумуллаєва на чолі з Оленою Хазімулліною, «всі підсудні висловлювали явну стійку тенденцію до захоплення влади, до просування осередку «Хізб ут-Тахрір» і залучення до нього нових членів». Однак деякі експерти, залучені адвокатами, наголосили, що експертний висновок не відповідає вимогам і «не може бути прийнятним».

Адвокат Еміль Курбедінов як приклад розповів про підміну слів в експертному висновку співробітників Башкирського інституту, який регулярно співпрацює з ФСБ Росії: «Експерти, коли цитували людей, у цих цитатах змінювали сенс слів. Наприклад, людина запитує: «Де такий-то?», той відповідає: «Він пішов робити намаз (молитва у мусульман ‒ КР)». Експерти пишуть: «Де такий-то?», відповідь: «Він поїхав у ХАМАС». І далі ‒ розшифровка: «ХАМАС ‒ терористична організація, заборонена в таких-то, таких-то країнах». Це один маленький приклад з величезної кількості порушень у цих експертизах».

«Сліди технічного втручання»

Під час розгляду доказів, поданих стороною обвинувачення, адвокат Айдер Азаматов виявив сліди «технічного втручання» в одному з аудіозаписів.

Ми думаємо, що за допомогою звичайної комп'ютерної програми контекст аудіозапису був змінений
Айдер Азаматов

«Я оголосив про необхідність проведення додаткової фонографічної експертизи щодо аудіофайла допиту мого підзахисного Арсена Джеппарова співробітником ФСБ Олександром Компанейцевим. Сторона захисту наполягає, що на цьому аудіофайлі є елементи монтажу та технічного втручання. Ми думаємо, що за допомогою звичайної комп'ютерної програми контекст аудіозапису був змінений», ‒ каже адвокат.

Його колега Еміль Курбедінов стверджує, що запис був зроблений одним із співробітників ФСБ: «Арсен Джеппаров відразу сказав, що ця розмова, яку прослухали, починається не з початку, і немає її кінця. Навіть більше, там є моменти, які взагалі прибрали. Там йшлося про армію, а вийшло так, що взагалі йдеться про Хізб ут-Тахрір. Наприклад, є фраза: «Я присягу приймав?», за допомогою монтажу щось вирізали, і вийшло «Я присягу приймав Хізб ут-Тахрір». Айдер Азаматов кілька разів просив, щоб зробили фонографічну експертизу, але суд постійно йому в цьому відмовляв».

Зникнення документів з матеріалів кримінальної справи

Під час одного із засідань адвокат Сергій Локтєв розповів, що слідчий у справі ялтинської групи «Хізб ут-Тахрір» Сергій Махнєв відсилав документи кримінальної справи, експерту-лінгвістові Олені Хазімулліній електронною поштою, що не передбачають норми Кримінально-процесуального кодексу Росії. Пізніше з'ясувалося, що надіслана експерту стенограма зникла з матеріалів справи.

«Цей документ є супровідним листом від слідчого Сергія Махнєва експерту-лінгвістові Олені Хазімулліній. У ньому міститься стенограма спілкування наших підзахисних, на підставі якої була зроблена експертиза стороною обвинувачення, в якій стверджується, що вони (фігуранти справи ‒ КР) пов'язані з «терористичною діяльністю», ‒ повідомив адвокат Едем Семедляєв.

Едем Семедляєв
Едем Семедляєв

Адвокат пояснив, що у процесі вивчення матеріалу справи було виявлено, що супровідний лист зник. За словами Семедляєва, цей документ необхідний, щоб довести, що передача стенограм здійснювалася процесуальним шляхом.

Загроза позбавлення батьківських прав

«Якщо твоя мама розповідає вам, що тато поїхав працювати до Туреччини, не вір. Твій батько зв'язався з поганими хлопцями, він сидітиме 12 років і згниє в тюрмі», ‒ згадує син Еміра-Усеїна Куку, Бекір, фрагмент бесіди зі співробітником ФСБ, яка відбулася після арешту його батька, коли хлопчик навчався у третьому класі.

Бекір Куку
Бекір Куку

Ми розраховували, що вони розберуться з цим співробітником. А тут почалася ціла кампанія проти нашої родини
Мер'єм Куку

У 2016 році адвокат Олександр Попков вимагав притягти цього співробітника ФСБ до відповідальності. Замість цього російська прокуратура в Криму почала перевірку факту «невиконання обов'язків з виховання неповнолітнього» щодо Еміра-Усеїна Куку.

«Мені почала телефонувати інспектор у справах неповнолітніх, запрошувати на бесіди. Я сказала, що ні з ким не розмовлятиму. Після цього ми зв'язалися з адвокатом. Ми розраховували, що вони розберуться з цим співробітником. А тут почалася ціла кампанія проти нашої родини, де винним намагалися виставити Еміра-Усеїна за те, що він не займається вихованням дітей. Хоча в той момент він вже був у в'язниці. Ось такий абсурд», ‒ розповідає дружина Еміра-Усеїна Куку, Мер'єм.

Мер'єм Куку
Мер'єм Куку

Під час розгляду справи «ялтинської групи «Хізб ут-Тахрір» адвокати написали кілька заяв про злочини за фактами фальсифікації експертиз і доказів. Еміль Курбедінов називає незаконним настільки довге тримання людей в СІЗО.

«Це взагалі незаконно: більше ніж три роки тримати в СІЗО. Це просто недоцільне тримання в умовах слідчого ізолятора. Вдумайтеся тільки, вони сидять довше, ніж термін громадянського журналіста Нарімана Мемедемінова», ‒ каже адвокат.

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG