Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Що Ердоган каже Путіну


Реджеп Тайїп Ердоган (п) та Володимир Путін (л), колаж
Реджеп Тайїп Ердоган (п) та Володимир Путін (л), колаж

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Звільнення командирів «Азова», нагадування про визнання територіальної цілісності України – включно з Кримом, зрозуміло, вимога продовжити «зернову угоду», відмова від вето на вступ Швеції до НАТО та підтримка євроатлантичної інтеграції України. Всі ці заяви та рішення турецького президента, поза всяким сумнівом, – удар по інтересах його російського колеги, причому удар демонстративний.

І щоразу Реджеп Тайїп Ердоган нагадує, що готовий обговорити з Володимиром Путіним усі наявні проблеми. Ось Путін прилетить у серпні до Туреччини – і ми про все поговоримо.

Напередодні президентських виборів у Туреччині Путін явно не хотів ускладнювати життя турецькому колезі

Напередодні президентських виборів у Туреччині Володимир Путін явно не хотів ускладнювати життя турецькому колезі, причому ми розуміємо, чому саме. Російський президент, гадаю, був зацікавлений у перемозі Ердогана просто тому, що був упевнений: його опонент буде набагато прозахіднішим. Розблокує членство Швеції в НАТО, згадає про Євросоюз, захоче зближення із Вашингтоном. А у Вашингтоні обов'язково нагадають про відносини з Росією. І попросять про активнішу підтримку України.

Тому «зернова угода», відмовою від якої Путін тоді погрожував вкотре, була продовжена. Тому перемога Ердогана була сприйнята в Кремлі з полегшенням. Але після цієї перемоги Путін, мабуть, вирішив, що більше не може робити турецькому колезі жодних послуг. Поготів, що Ердоган і так продовжуватиме ту політику, яка влаштовує Москву.

Президент РФ Володимир Путін (п) та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган (л) під час зустрічі в Росії, 2021 рік
Президент РФ Володимир Путін (п) та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган (л) під час зустрічі в Росії, 2021 рік

Але Володимир Путін, схоже, недооцінив турецького президента. Ердоган не був би Ердоганом, якби не вмів маневрувати. І він сам почав проводити ту саму політику, на яку російський президент очікував від Кемаля Киличдароглу. Звільнив «азовців» та заявив про підтримку України. Розблокував ухвалення в НАТО Швеції. І навіть згадав про Європейський Союз, хто б міг подумати!

Путін, схоже, недооцінив турецького президента. Ердоган не був би Ердоганом, якби не вмів маневрувати

Думаю, це і є той сигнал, який турецький президент посилає російському: не треба йти проти моїх інтересів, бо все одного прекрасного дня може змінитися до невпізнаваності. Зрозуміло, що Ердоган цінує «зернову оборудку» і з репетиційної, і з економічної точки зору. Він хоче перетворити Туреччину на «зерновий хаб», а угода – єдиний дипломатичний результат часів війни.

Але й Володимир Путін має цінувати свої відносини з Реджепом Ердоганом. Адже саме Туреччина надала фінансовий притулок російським олігархам і чиновникам, їхнім грошам та яхтам. Літаки турецьких авіакомпаній все ще літають до Росії. Російські туристи досі засмагають на турецьких курортах. І все це може, як ми розуміємо, припинитися будь-якої миті – якщо Ердоган вирішить, що Путін не хоче його почути.

Наскільки російському президенту важливо зберегти особливі відносини з турецьким колегою, наскільки Володимир Путін зберіг політичну адекватність і здатний «зчитувати» чужі сигнали, а не лише надсилати свої, ми дізнаємося вже найближчими тижнями. Але, гадаю, зрозуміло, що зараз Путін куди більшою мірою має бути зацікавлений в Ердогані, ніж Ердоган у Путіні.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG