Доступність посилання

ТОП новини

«Скочуємося в радянське минуле»: про каральну психіатрію у Криму на прикладі фігуранта «справи Хізб ут-Тахрір»


Інвалід першої групи через зір Олександр Сизиков уже понад два тижні проходить судово-психіатричну експертизу в Севастопольській міській психіатричній лікарні. Провести її ухвалив підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя за клопотанням ФСБ Росії, однак адвокати наполягають, що це рішення незаконне.

Олександр Сизиков ‒ фігурант четвертої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір». Російські силовики затримали його, а також двох кримських татар Аліма Суф'янова та Сейрана Хайретдінова, цьогоріч у липні. За версією слідства, Сизиков створив осередок цієї забороненої в сусідній Росії організації, до якої входили Суф'янов та Хайретдінов. Раніше обвинувачений уже пройшов судово-психіатричну експертизу амбулаторно, і та показала, що він психічно здоровий. Про те, навіщо російським силовикам знадобилося поміщати сліпу людину в психіатричний стаціонар, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Олександр Сизиков повністю втратив зір у 2009 році в результаті аварії. З огляду на цю обставину, на першому засіданні підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя відіслав обвинуваченого під домашній арешт. Як кажуть адвокати, до цього Сизиков активно брав участь у житті мусульманської громади в Бахчисарайському районі, спілкувався з активістами з об'єднання «Кримська солідарність», сім'ями заарештованих російськими силовиками кримських татар, і загалом цікавився темою прав людини в Криму. Після арешту опікуна Едема Смаїлова Олександр Сизиков двічі виходив з одиночними пікетами на його підтримку: у квітні 2019-го та у травні 2020-го років. У руках Сизиков тримав плакати з написами: «Звільніть Едема Смаїлова! Він мій помічник», а також «Інваліди проти затримань мусульман Криму».

Олександр Сизиков
Олександр Сизиков

Раніше кримський адвокат Еміль Курбедінов висловив думку, що російські силовики хочуть визнати Олександра Сизикова неосудним, щоб за всяку ціну позбавити його волі:

«З огляду на його хворобу, його не можна утримувати ні в СІЗО, ні в колонії, тому силовики використали такий інструмент. ФСБ планомірно йде до того, щоб Олександра Сизикова визнали неосудним, виділили цю справу в окреме провадження й призначили йому примусове психіатричне лікування на довгі роки. Я хотів би помилятися, але все виглядає саме так, і ми не можемо про це мовчати. Є серйозне, обґрунтоване занепокоєння».

Еміль Курбедінов
Еміль Курбедінов

За інформацією адвокатів, слідчий ФСБ Олександр Лавров, за клопотанням якого Олександр Сизиков уже два тижні перебуває в Севастопольській психіатричній лікарні, раніше вів справу кримчанина Юнуса Машаріпова, обвинуваченого в незаконному виготовленні та зберіганні вибухових речовин. У червні підконтрольний Росії Верховний суд Криму залишив чинним рішення Ялтинського міського суду про утримання Машаріпова у психіатричній лікарні на стаціонарному лікуванні з інтенсивним спостереженням.

Кримський адвокат Сафіє Шабанова розповіла Крим.Реалії, що захист всіляко намагався не допустити спрямування Сизикова на стаціонарну психіатричну експертизу.

Боїмося, що визнання Сизикова неосудним дозволить суду ухвалити рішення про примусове лікування
Сафіе Шабанова

– Рішення першої, амбулаторної експертизи свідчило, що попри високі інтелектуальні здібності та нормальний розвиток, лікарі не можуть відповісти на поставлені запитання про стан психічного здоров'я Сизикова й тому рекомендують спостереження в умовах стаціонару. Мій підзахисний сам собою не зовсім звичайний фігурант «справи Хізб ут-Тахрір», з огляду на те, що він повністю сліпий. Ми погодилися саме на амбулаторну експертизу, щоб не обтяжувати стан його здоров'я, щоб не завдавати йому незручності, і сподівалися, що його не помістять у стаціонар і не заберуть із пристойних умов життя. Однак наші надії не виправдалися. Ми не можемо з упевненістю сказати, якими саме будуть висновки стаціонарної експертизи, але боїмося, що визнання Сизикова неосудним дозволить суду ухвалити рішення про примусове лікування.

Сафіє Шабанова підтверджує, що в іншому випадку суд не зможе призначити її підзахисному тюремний термін, оскільки за російськими законами людей із такою інвалідністю не утримують у колоніях.

Тривале утримання в умовах психіатричних клінік нічим не краще за великий термін у в'язниці
Сафіе Шабанова

– Але мені здається, тривале утримання в умовах психіатричних клінік нічим не краще за великий термін у в'язниці. Ми боїмося, що саме там, під час лікування, Сизиков і стане неосудним. Ми оскаржили постанову Київського районного суду, на 6 листопада призначений розгляд. Ми також надіслали скаргу в прокуратуру. Завдяки моїм колегам-адвокатам вдалося встановити чергування: вони відвідують мого підзахисного у стаціонарі. Почувається він задовільно. Завдяки цим візитам, завдяки тому, що є увага преси до цієї справи, Сизикову зараз не вводять ніяких лікарських препаратів ‒ просто спостерігають. На жаль, підзахисним під час таких експертиз, окрім запитань про те, як вони росли та розвивалися, також ставлять запитання про висунуте обвинувачення ‒ і це за відсутності адвокатів! Потім це можуть врахувати в суді як справжні свідчення.

За словами Сафіє Шабанової, стаціонарна експертиза Олександра Сизикова має закінчитися до середини листопада. Адвокат Едем Семедляєв ‒ один із тих, хто відвідує обвинуваченого в лікарні ‒ вже повідомив, що умови утримання для сліпої людини там вкрай несприятливі:

«Без допомоги сторонніх осіб він не може пересуватися, сам себе обслуговувати, робити елементарні речі. Він дуже скаржився на санітарні умови в туалеті. Сизиков – мусульманин, йому треба здійснювати п'ятиразовий намаз кожен день, обмивання. Звісно ж, у лікарні нічого для цих цілей не пристосоване. Як захисники ми дуже турбуємося про його життя та здоров'я. Навіть, коли у нього просто беруть аналізи, він не розуміє: це дійсно беруть аналіз чи ж роблять ін'єкцію. Сизиков не може судити про те, чи є якісь лікарські препарати в його їжі».

Едем Семедляєв
Едем Семедляєв

Кримський плавець-марафонець Олег Софяник потрапив до Севастопольської психіатричної лікарні ще наприкінці 1980-х ‒ туди його помістили на цілий рік після спроби втечі з СРСР. За словами дисидента, певним чином подібні установи були навіть гірші за в'язниці.

Каральна психіатрія знову в дії. Сизиков перебуває у великій небезпеці
Олег Софяник

– Спочатку тебе поміщають у наглядову палату десь на 10-15 місць. Там дуже тісно, ліжка стоять одне біля одного, виходити можна тільки в туалет у супроводі санітара, їжу приносять у палату. Туди привозять справжніх психічних хворих, людей із різними психозами, тобто сусіди в тебе, м'яко кажучи, неспокійні. Їх прив'язують, колють, тому що вони поводяться буйно. Такій людині, як Сизиков, який потрапив під політичні репресії, буде дуже важко там перебувати. Через 5-10 днів тебе переводять, як то кажуть, «на коридор», там низка палат. У них утримують зокрема й тих, кого привезли зі спецпсихлікарень, а заправляють усім справжні кримінальники. Якщо людина слабка, над нею знущатимуться ‒ аж до припікання сигаретами, я таке спостерігав. Каральна психіатрія, як ми бачимо, знову в дії. Сизиков перебуває у великій небезпеці.

Олег Софяник
Олег Софяник

Російський журналіст і дисидент Олександр Подрабінек переконаний, що в сучасній Росії повним ходом відроджуються репресивні практики радянського часу.

Каральна психіатрія ще не стала повноцінним інструментом у руках співробітників ФСБ, але до того йде
Олександр Подрабінек

– Каральна психіатрія ще не стала повноцінним інструментом у руках співробітників ФСБ, але до того йде. Радянські методи повертаються і в суспільному, і в державному житті. Пояснення цьому просте: щоб країна та люди були вільними, треба докладати зусилля в цьому напрямку, а суспільство у нас досить ліниве. Люди не люблять захищати свої права й свободи, частіше довіряються якимсь недобросовісним політикам. Тому ми поступово скочуємося в радянське минуле ‒ втім, як і багато інших колишніх республік СРСР. У Радянському Союзі каральна психіатрія теж починалася з поодиноких випадків і тільки поступово перетворилася на систему ‒ мені здається, зараз відбувається щось подібне. Влада намагається пристосувати цей інструмент і заодно подивитися, як реагують на це громадяни та міжнародна спільнота.

Олександр Подрабінек
Олександр Подрабінек

Тим часом 15 правозахисних організацій вимагають від російської влади негайно звільнити Олександра Сизикова з психіатричної лікарні Севастополя. За оцінкою менеджера з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Романа Громика, практика каральної психіатрії в анексованому Криму застосовується Росією принаймні з 2016 року ‒ проти кримських татар, які відкрито говорили про свою громадянську позицію і незгоду з російською окупацією. Так, у відділення стаціонарної судово-психіатричної експертизи поміщали заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова, якого звинувачували в «закликах до порушення територіальної цілісності Росії» за слова про український Крим.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

XS
SM
MD
LG