У ході масових ранкових обшуків у Криму 7 липня селі Севастянівка Бахчисарайського району співробітники російської ФСБ затримали кримчанина з інвалідністю Олександра Сизикова, повідомляє громадське об'єднання «Кримська солідарність».
Додаткові обшуки в зв'язку з його затриманням пройшли за адресою прописки його дружини в селищі Октябрське Красногвардійського району і в будинку його бабусі в селі Тургенєвка Бахчисарайського району. Про це повідомила юрист Ельвіна Семедляєва.
«Олександр Сизиков повністю втратив зір у 2009 році. Двічі виходив на одиночні пікети на підтримку політв'язня, голови релігійної громади «Топчикой», фігуранта другої бахчисарайської групи у «справі Хізб ут-Тахрір» Едема Смаїлова, який до арешту був опікуном Сизикова», – розповіла Семедляєва.
За словами активістів, які знімали обшук, Сизикова затримали разом із його дружиною, оскільки він не може пересуватися самостійно.
Обшуки пройшли рано вранці 7 липня в будинках сімох кримських татар: Еміля Зіядінова в селищі Октябрське Красногвардійського району, Ісмета Ібрагімова в селищі Курци Сімферопольського району, Аліма Суф'янова в селі Залізничне Бахчисарайського району, у Сейрана Хайретдінова в селі Білокам'янка Бахчисарайського району, Олександра Сизикова в селі Севастянівка Бахчисарайського району, у Вадима Бектемірова в селі Кам'янка Сімферопольського району і в Дилявера Меметова в Алушті. Останнього під час обшуку не було вдома, його продовжують шукати.
Про причини проведення даних заходів не повідомляється, російські силові відомства Криму ситуацію не коментують.
Адвокат Іслям Веліляєв розповів, що співробітники ФСБ його не допустили в будинок, де проводили обшук.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.