Засуха, яка накрила Крим цього року, змушує підконтрольну Росії місцеву владу шукати нові способи вирішення проблеми водопостачання півострова. Для оперативного вирішення проблеми головним їхнім завданням є наповнення пересохлих водосховищ. Зробити це в російському уряді Криму хочуть за допомогою створення штучних опадів. Експериментальні роботи можуть початися вже цього року.
Ситуація з водопостачанням Криму набуває все більших масштабів. У кримчан висихають колодязі, одні тижнями сидять без води, а в інших з кранів тече каламутна рідина. Селище Мирне під Сімферополем через відсутність води нещодавно опинилося в режимі надзвичайної ситуації.
У такому ж становищі ризикує опинитися і Сімферополь, де нижче критичної позначки обміліло водосховище, що живить місто. Щоб напоїти Сімферополь, чиновники за допомогою російських військових викачують останню воду з Тайганського водосховища в Білогірському районі, позбавляючи вологи місцеві об'єкти і населення.
Споруджений водогін з Білогірського району до Сімферополя, навіть за зізнанням самих чиновників, є тимчасовим заходом, поки не буде знайдений спосіб вирішення проблеми водопостачання Криму
Одним з таких способів у підконтрольному Росії уряді Криму наразі розглядають організацію штучних опадів на півострові. Як з'ясували Крим.Реалії, експериментальні дослідження можуть початися вже в найближчі місяці й коштуватимуть російським платникам податків 25 мільйонів рублів.
Кримські громовержці
Наразі в Держкомітеті з водного господарства та меліорації Криму шукають виконавця «експериментальних авіаційних робіт з метою штучного збільшення опадів для припливу води в водні об'єкти Криму». Спочатку тендер оголосили в липні, але потім скасували.
Повторно торги були оголошені на початку серпня. За ці роботи підконтрольна Росії влада Криму готова заплатити понад 25 мільйонів рублів.
Відповідно до тендерної документації, зазначені роботи мають виконувати із застосуванням літака, обладнаного системою вертикальної радіолокації хмар і опадів і бортовим вимірювально-обчислювальним комплексом, а також азотним генератором і пристроями для відстрілу піропатронів з йодистим сріблом (кількість зарядів відстрілу не менше ніж 300 одиниць).
На час виконання контракту цей літак має базуватися в Сімферополі.
Від виконавця робіт потрібно забезпечення всіх вимог, необхідних для штучного збільшення опадів. Зокрема, отримати всі дозволи, придбати піропатрони з йодистим сріблом та рідкий азот, провести активний вплив на хмари для збільшення опадів, підготувати науково-методичні консультації та аналіз результатів цих експериментальних досліджень.
«Виконавець забезпечує штучне збільшення опадів на території Криму не менше ніж 15% від місячної (сезонної) суми опадів», ‒ сказано в документації.
Повітряні дослідження, згідно з документами, мають бути завершені до 15 грудня нинішнього року.
15% замість обіцяних 30
Оформлене в тендері завдання збільшити опади у Криму на 15% не відповідає обіцянкам, озвученим раніше російським главою Криму Сергієм Аксеновим.
Наприкінці червня він повідомляв, що веде переговори з представниками Федеральної служби гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища про те, щоб вирішити проблему нестачі опадів у Криму, збільшивши їх на 30%.
«Дійшли домовленості про розміщення на території Криму єдиного у своєму роді повітряного судна, яке створене спеціально для збільшення кількості опадів. Потенційно використання цього літака дозволить збільшити обсяг опадів з уже сформованих хмар на 30%, при цьому не завдаючи ніякої шкоди екології. Упевнений, що спільними зусиллями і за допомогою сприятливих погодних умов ми впораємося з усіма труднощами. Крим без води не залишиться», ‒ говорив він.
На початку липня Сергій Аксенов повідомляв вже про укладену угоду з Росгідрометом. І знову говорив про збільшення опадів на 30%.
В разі виявлення грозового фронту може вилетіти, провести певні операції і викликати дощСергій Аксенов
«Ми уклали угоду з Росгидрометом, у нього єдиний літак у країні, який займається тим, що в разі виявлення грозового фронту може вилетіти, провести певні операції і викликати дощ. І, відповідно, ми очікуємо випадання до 30% опадів з виявленої хмари. Сподіваємося, що це все-таки нам дасть додаткові можливості в частині наповнення наших водойм», ‒ говорив російський глава Криму на онлайн-пресконференції РИА Новости.
Про збільшення опадів у Криму на 30% йшлося і в документації початкового тендера Держкомводгоспу Криму про експериментальні авіаційні роботи, який був скасований. У ньому йшлося про те, що «виконавець забезпечує штучне збільшення опадів на території Криму не менше ніж на 30% місячної (сезонної) суми опадів».
Відмінності у двох документах також стосуються характеристик літака, який буде викликати штучні опади в Криму. У першому випадку у нього мали бути в наявності 45 льотних годин, а в другому цю норму скоротили до 25 льотних годин.
Чому умови тендера змінили за декілька днів ‒ між скасуванням першого тендера та оголошенням другого ‒ нам поки з'ясувати не вдалося. У Держкомводгоспі Криму нам рекомендували звернутися з інформзапитом.
Ми надіслали його у відомство, а також у Росгідромет. Очікуємо на відповіді.
Раніше міністр екології та природних ресурсів російського уряду Криму Геннадій Нараєв говорив про переговори щодо можливості організації в Криму штучних опадів «з фахівцями з Ленінградської області».
«У Криму настільки швидко все робиться, що сьогодні проговорили, і може, через тиждень ми вже будемо досліди проводити й отримувати вже цю воду, може, за тиждень вже просунемося в цій частині на декілька місяців вперед», ‒ повідомляв він на пресконференції в Сімферополі у жовтні 2014 року.
Однак «просунутися в цій частині» не вдалося досі.
У Держкомводогоспі Криму раніше повідомляли про наміри збудувати на півострові підсупутниковий полігон і градобійну службу для виклику дощів. Але в підсумку від цієї йде відмовилися, оскільки в сусідній Росії «такі методи ніколи не застосовувалися».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.