Керівник парламентської фракції ЛДПР у Держдумі Росії Володимир Жириновський повідомив, що через Україну може розпочатися війна, і Росії, можливо, «доведеться превентивно знищити київський режим». Таку думку російський політик висловив в ефірі програми «Вечір з Соловйовим», де серед іншого порівняв Україну 2019 року з гітлерівською Німеччиною 1933 року.
У вересні 2019 року Володимир Жириновський очолив список кримського відділення партії ЛДПР на виборах до російського парламенту Криму, які не визнали Україна, США, Євросоюз та низка інших країн світу. Під час анексії півострова в березні 2014 року Жириновський особисто приїжджав агітувати кримчан за приєднання до Росії, обіцяючи їм захист силою російської зброї та приїзд мільйонів заможних туристів.
Російський філософ і публіцист Ігор Чубайс вважає останні заяви Володимира Жириновського з приводу повномасштабного вторгнення в Україну провокацією на адресу російської влади.
Заяви Жириновського дуже часто нагадують тролінг владиІгор Чубайс
‒ У Жириновського дуже різні висловлювання. У нас (у Росії ‒ КР) дійсно є люди й політики, які дуже агресивно ставляться до України, наприклад, міністр закордонних справ Сергій Лавров. Як не дивно, заяви Жириновського дуже часто нагадують тролінг влади. Він говорить абсурдні речі, і заздалегідь зрозуміло, що він просто сміється. Ще перед президентськими виборами в Україні Жириновський говорив, що голосування сфальсифіковане та спотворене. З приводу слів про «похід на Київ» можу сказати, що є військові експерти, які вважають, що до літа ситуація в Україні не зміниться, у «ДНР» і «ЛНР» нічого суттєвого не відбудеться. І ось, коли реально немає ніяких планів щодо розширення вторгнення, Жириновський говорить такі речі. На мій погляд, це просто тролінг влади.
Кримський історик і політолог Олександр Севастьянов називає партію Жириновського «політичним фейком».
Жириновський говорить, а вирішує Володимир ПутінОлександр Севастьянов
‒ Спочатку Жириновський виступав зі своєю сольною програмою, у нього була певна позиція ‒ маргінальна, яка відповідала інтересам максимум 10% суспільства. Далі вся російська політична система деградувала, і це спричинило те, що думки Жириновського стали мейнстрімом. Сьогодні він виступає локомотивом страшних думок і висловлює те, що не може собі дозволити офіційний Кремль. Він спеціально лякає, провокує, але це не більше ніж деренчання порожньої бочки: Жириновський говорить, а вирішує Володимир Путін. Сама ЛДПР ‒ політичний фейк. У 1990-ті роки вона була роздута до масштабів великої парламентської сили, а зараз лише виконує роль симулякра ‒ щоб затикати ним потрібні дірки. У Криму ситуація трохи інша: Жириновський потрапив до складу російської Держради, але відмовився від мандата на користь іншого депутата на прізвище Булка.
Олександр Севастьянов переконаний, що ЛДПР не грає реальної політичної ролі в анексованому Криму.
‒ Це допоміжний загін статистів особисто для Сергія Аксенова. Є особиста домовленість, щоб у разі чого надавали допомогу йому ‒ навіть не «Единой России», а саме Аксенову.
Член делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи, народний депутат України Олексій Гончаренко пропонує юридично реагувати на подібні випади проти України.
За моїми заявами відкриті відповідні справи щодо Володимира СоловйоваОлексій Гончаренко
‒ Жириновський ‒ це не просто штатний клоун у Путіна. Дуже часто те, що у Жириновського на язиці, у Путіна в голові. Я думаю, вся ця ненависть до України та всього українського транслюється від президента, а Жириновський тонко її відчуває й артикулює. На міжнародних майданчиках я з ним не стикався, тому що навіть Росії його соромно кудись відряджати. Безумовно, треба реагувати на такі висловлювання, перш за все юридично. Я уважно подивлюся цей виступ, і якщо побачу там потенційний склад злочину, то звернуся до СБУ з приводу замаху на територіальну цілісність держави. За моїми заявами відкриті відповідні справи щодо Володимира Соловйова, я дуже сподіваюся, що в результаті він не зможе в'їжджати в країни Євросоюзу ‒ при тому, що він придбав собі віллу на озері Комо в Італії.
Депутат Верховної Ради України VIII скликання, колишній член постійної делегації України в ПАРЄ Борислав Береза впевнений, що на слова Жириновського Україні реагувати не варто.
‒ Жириновський працює під замовлення та озвучує те, що йому говорять у Кремлі. Він працює на внутрішнього споживача, а не на зовнішнього, і ретранслює те, що хочуть донести до росіян. Сприймати його можна тільки так. Жириновський фактично перетворює на клоунаду все, до чого торкається. Ми можемо слухати його, не слухати, але реагувати не має сенсу. З приводу того, щоб забрати Крим і Севастополь в України, до 2014 року висловлювався не тільки він, а й інші представники російського політикуму та навіть культурних еліт. Згадайте фразу з фільму «Брат-2»: «Вы нам еще за Севастополь ответите». Цей наратив постійно використовувався росіянами для розвитку імперських тем. Просто в певний момент вони знайшли можливість зробити це частиною фактичної політики.
Згадайте фразу з фільму «Брат-2»: «Вы нам еще за Севастополь ответите»Борислав Береза
Борислав Береза зазначає, що на тлі заяв Жириновського про захоплення України майбутня зустріч президента України Володимира Зеленського та його російського колеги Володимира Путіна в «нормандському форматі» не виглядає багатообіцяючою.
‒ Путін публічно оголосив, якщо буде обговорюватися Крим, він не поїде на зустріч. Зеленський погодився, тому наразі російський порядок денний перемагає. На жаль, відсутність досвіду і знань у нової політичної команди призводить до помилок. Бажання переграти російських опонентів підштовхує їх до ще серйозніших помилок і фактично афер, які можуть закінчитися для України катастрофічно.
Український військовий експерт Михайло Савченко стверджує, що Росії в нинішніх умовах не потрібна повномасштабна війна з Україною.
‒ Російська армія, використовуючи свою міць, може дійти до Києва за півдня. Питання в тому, чи повернеться вона назад. Але Росії це й не потрібно з точки зору внутрішньої політики: навіщо їм і Донбас, і вся Україна? Вони й так дуже багато втрачають, вкладаючи в ці напівзруйновані регіони. З точки зору міжнародної політики Росія теж не піде на таку агресію, оскільки вже отримала необхідні нюанси. Будується «Північний потік», ніби як налагодилися відносини з президентом США Дональдом Трампом ‒ Кремлю війна абсолютно не потрібна. Щоправда, з точки зору гібридної війни вони можуть спровокувати Україну, завдати удару по цим гібридним утворенням, а потім, заявляючи на весь світ, що вони миротворці, зробити якісь дії аж до розширення захоплених українських територій.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.
(Текст підготував Владислав Ленцев)