Рік 2023 відзначився посиленням протестних настроїв в анексованому Криму. Українське підпілля не лише розвідує розташування та переміщення російської військової техніки та особового складу, а й наводить на цілі українські дрони та ракети. Протестні акції проводять організовані рухи «Жовта стрічка» і «Кримські бойові чайки», а також кримчани, які не перебувають у них. На противагу проросійська організація «Кримський СМЕРШ» вишукує громадян, які симпатизують Україні, і займається їх цькуванням.
Під наглядом «Атеш» і «Кримського вітру»
З вересня 2022 року на півострові діє партизанська організація «Атеш», яка називає себе «військовим рухом українців і кримських татар» на окупованих Росією українських територіях та в самій Росії. «Атеш» у перекладі з кримськотатарської мови означає «вогонь».
Члени партизанського руху стежать за розташуванням російських військ у Криму, переміщенням техніки та озброєння, а також станом особового складу російської армії. Як стверджують координатори партизанів, їхні агенти є у багатьох військових частинах, а також у російських владних структурах на анексованому півострові. Про свою роботу партизани звітують у телеграм-каналі.
«Наш агент зафіксував процес перевантаження старих радянських самохідних артилерійських установок 2С1 «Гвоздика» на залізничній вантажній станції в Євпаторії. Загалом було зафіксовано півтора десятки установок», – йдеться у повідомленні від 22 грудня.
Напередодні «Атеш» виявив місце базування військової техніки в Джанкої, також його агенти вели розвідку на Тульському заводі зброї в сусідній Росії. Подібні повідомлення оприлюднюють майже щодня, координатори руху стверджують, що вся інформація передається Збройним Силам України.
У вересні організація «Атеш» заявила, що саме її агенти завдали ракетного удару по російському великому десантному кораблю «Минск» та підводному човну «Ростов-на-Дону», що стояли на ремонті в Севастопольському морському заводі.
У коментарі Крим.Реалії представники організації «Атеш» розповіли, як вони готувалися до атаки на російські кораблі.
Росіяни або виведуть свої судна з Криму, або будуть знищеніПредставники організації «Атеш»
«Ми вже деякий час співпрацюємо з Силами оборони України та допомагаємо їм у пошуку та ідентифікації цілей для ураження. Завдяки широкій підтримці населення Криму нам вдається залучати до своїх лав людей із різних сфер. Так було й цього разу. Близько тижня наші люди ідентифікували морські судна росіян, стежили за їх активністю та залучали максимальну кількість контактів для виконання завдання. Це, як зазначалося, і військові ВМФ Росії, і цивільні люди – прості севастопольці. Ми справді уважно стежимо за Чорноморським флотом Росії, але це не єдина важлива ціль на півострові. Однак як носії крилатих ракет, які тероризують всю Україну, ці судна мали бути знищені, що й сталося. Ми можемо гарантувати, що це не остання така операція. Росіяни або виведуть свої судна з Криму, або будуть знищені. Вибір за ними», – заявили в організації.
Проукраїнські телеграм-канали, які російські кіберфахівці так і не навчилися блокувати, не лише стали в Криму одним із засобів оперативного отримання інформації про те, що відбувається на півострові та за його межами, а й центром згуртування українських активістів.
Одним із таких телеграм-каналів є «Кримський вітер» («Крымский ветер»), створений одразу після початку повномасштабного військового вторгнення російської армії в Україну. Наразі його аудиторія налічує понад 80 тисяч передплатників, а повідомлення цитують не лише українські, а й світові ЗМІ.
У своєму маніфесті творці каналу пишуть, що його мета – мати «очі та вуха у кожному населеному пункті Криму», тому що «отримувати оперативну інформацію з кожного куточку Криму – це означає наблизити його визволення. Кримський вітер – це вітер cвободи».
«Крымский ветер» також регулярно публікує інформацію про російські війська в Криму. Адміністратори телеграм-каналу стверджують, що її оперативно передають ЗСУ.
«Наші очі» все бачать: із переправи через Керч везуть військову техніку. Інформація передана ЗСУ», – йдеться в одному з повідомлень.
«Наші очі» всі бачать: суховантажне судно San Cosmas прибуло за краденим українським зерном у Феодосійський порт», – стверджується в іншому пості з фотографіями судна.
Ненасильницький спротив
Ще однією формою спротиву українців у Криму є підпільні рухи, які займаються розклеюванням листівок, написанням у помітних місцях проукраїнських гасел тощо. Все це створює ефект присутності України в Криму для неактивних політично жителів півострова.
Одним із таких є рух «Жовта стрічка», який працює не лише в Криму, а й на всіх окупованих територіях України. Основною метою учасників підпілля є дати українцям в окупації сигнал: у місті залишаються люди з проукраїнськими поглядами.
«Люди на окупованих територіях перебувають в інформаційному вакуумі, росіяни спеціально глушать наших мобільних операторів, а їхній інтернет – цензурований. Тому жовті стрічки, листівки, написи у національних кольорах – це можливість дати людям знак, вивести їх з розпачу», – каже один із координаторів підпільного руху «Жовта стрічка» Ярослав Божко.
Жовті стрічки на Графській пристані у Севастополі, в людних місцях Феодосії та Керчі, графіті з українськими прапорами та літера «Ї» – Ярослав каже, що це – «найкраща ознака українськості».
На своїх сторінках у соціальних мережах і в телеграм-каналі координатори руху розповідають про безпечні способи розміщення листівок та написів, також публікують мапу розташування відеокамер у населених пунктах Криму, макети агітаційних матеріалів тощо.
У грудні 2022 року в Європейському парламенті відбулася урочиста церемонія вручення парламентської премії Сахарова, яку торік отримав «сміливий народ України в особі президента Зеленського, обраних лідерів і громадянського суспільства». Серед представників України, які отримували нагороду, був і учасник громадянського руху спротиву «Жовта стрічка» Ярослав Божко.
Утворені у вересні 2022 року підпільний опір «Кримські бойові чайки» («Крымские боевые чайки») – менш помітна організація, але вона також проводить свої акції. Учасники руху «попереджають окупантів, що покарання за злочини, вчинені ними за роки окупації, є неминучим».
Зокрема, «Кримські бойові чайки» поширювали плакати з малюнком бавовни з підписом «Сезон кримської бавовни, біжи, москаль» та зображенням російського глави Криму Сергія Аксьонова (за документами Аксенов) у вигляді гобліна з підписом «Біжи, гоблін, біжи». Також активісти розклеюють листівки з меседжем «Деокупація близько».
«Це рухи, що зароджуються, вони не такі потужні, як би хотілося. Але це чудово, що вони є – це найголовніше, що вони є… Люди ризикують, вони розуміють: що вони роблять, заради чого це роблять», – прокоментував для Крим.Реалії появу протестних рухів у Криму голова Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.
Росія жорстоко протидіє
У Криму російські силовики активно розшукують українське підпілля. На півострові триває посилення російських адміністративно-поліцейських заходів у зв'язку зі спробами росіян знайти партизанів серед місцевого населення, повідомляв у жовтні Центр національного спротиву (ЦНС).
Як зазначають у ЦНС, «ворог стурбований активністю та підвищеною ефективністю руху спротиву в Криму», через що посилив «контррозвідувальний режим» з метою виявлення і боротьби з українським підпіллям.
У квітні ЦНС поінформував, що російські силовики на півострові «провели обшуки квартир у тих, кого вони підозрюють у «нелояльності». Обшуки проводили у тому числі без присутності господарів». Також, за даними Центру, на вулицях кримських населених пунктів почастішали випадки вибіркових перевірок.
Також уздовж залізниці почали встановлювати камери стеження, після того, як наприкінці лютого невідомі підірвали колію в Бахчисарайському районі, внаслідок чого зупинився рух поїздів.
Силові структури Росії оцінюють протестний потенціал півострова у 30 тисяч осіб. Під егідою ФСБ РФ було створено мережу ресурсів для доносів. «Найпопулярніший» серед них – «Крымский СМЕРШ», яким керує проросійський блогер із Феодосії Олександр Таліпов. Російські спецслужби культивують у Криму атмосферу 1937 року – заохочують знаходити та викривати «порушників».
Добровільні донощики готові здати сусідів за будь-яку комбінацію жовто-синіх кольорів чи прослуховування української музики. Під підозрою перебувають жителі Криму, які мають родичів на території вільної України, колишніх військовослужбовців, співробітників Збройних сил України та силових відомств, осіб, які обіймали посади в органах державної влади та місцевого самоврядування до анексії півострова у 2014 році.
Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева, відповідаючи на запитання Крим.Реалії під час брифінгу, присвяченого підсумкам роботи відомства у 2023 році, заявила, що станом на кінець грудня 2023 року зафіксовано 191 випадок позбавлення волі з політичних мотивів щодо жителів Криму, 123 з них – кримські татари. Усі справи ведуть відповідні органи Російської Федерації, звинувачуючи кримчан у «тероризмі» та «диверсіях».
За словами Тамілі Ташевої, загальна сума штрафів за «дискредитацію» армії РФ складає вже понад 15 мільйонів рублів для кримських проукраїнських активістів.
«Крим – це велика військова база з великою кількістю ФСБ та правоохоронних органів, а тому це невеликі демонстрації. Як це виглядає: це підняття українського прапора, це вилити жовто-блакитну фарбу на окупаційну адміністрацію, як це зробив Богдан Зіза, це Саша Тарапон, який розповсюджував антивоєнні листівки, це Андрій Білозеров, який поставив пісню «Bayraktar» в аудиторії», – розповіла Ташева.
Україна поверне собі окуповані території, і там буде кому вивісити з вікон українські прапориЯрослав Божко
Активіст «Жовтої стрічки» Ярослав Божко вважає, що прояв України на окупованих територіях – знак і для Заходу, що люди там чекають на ЗСУ.
Водночас, для Росії це сигнали тривоги про те, що навіть у тривалій окупації люди не змирилися з російською владою, а готові протестувати.
«Ми позиціонуємо дуже чіткий посил: Україна поверне собі окуповані території, і там буде кому вивісити з вікон українські прапори», – каже Ярослав Божко.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.