Цієї осені російські суди в Криму масово штрафують місцевих жителів за проукраїнські заяви. Часто свідчення проти кримчан дають сусіди чи перехожі, які почули слова «Слава Україні». Фігурантам таких справ дають максимальні штрафи. Крим.Реалії продовжують вивчати репресивну практику за антивоєнні протести на Кримському півострові.
Антивоєнні протести у Криму фіксують від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Російська влада анексованого півострова застосовує проти кримчан статті адміністративного та кримінального кодексів РФ про «дискредитацію» російської армії. Судова практика показує, що найчастіше їх переслідують за адміністративною статтею 20.3.3 КоАП (дискредитація Збройних сил Росії). У правозахисній спільноті вважають такі факти порушенням права людей на свободу висловлення поглядів.
Що ближче Збройні сили України до Криму, то частіше його жителів переслідують за антивоєнні заяви та проукраїнські висловлювання. Останнім часом у Криму почастішали випадки, коли людей судять за слова, висловлені на вулиці та почуті знайомими чи випадковими перехожими.
«Називав російських військових фашистами та вбивцями»
На початку жовтня підконтрольний Москві Київський районний суд Сімферополя оштрафував кримчанина за те, що той у барі Новофедорівки «під час конфлікту з іншими відвідувачами назвав російських військовослужбовців «фашистами» і «вбивцями».
У судовому засіданні фігурант справи провину визнав і у скоєному покаявся. Суддя Денис Діденко розцінив це як «дискредитацію російської армії» та оштрафував кримчанина на 45 тисяч рублів за статтею 20.3.3 КоАП Росії.
Ще один штраф присуджено сімферопольцю, який біля будівлі російського парламенту Криму «висловлювався у грубій формі на адресу народного ополчення та російських військових, демонструючи своє невдоволення проведенням спеціальної військової операції (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) на території України», зазначено у матеріалах суду. Обвинувачений провину не визнав. Хоча й не заперечував, що перебував поруч із парламентом у вказаний силовиками час, а також мав конфлікт із людиною, яка фігурує в адмінпротоколі. Суддя підконтрольного Росії Центрального районного суду Сімферополя Сергій Деменюк оштрафував сімферопольця за дискредитацію Збройних сил Росії на 50 тис. рублів.
«Чекає, щоб ЗСУ навели лад»
Ще один подібний випадок стався у Сімферополі у вересні. Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя оштрафував чоловіка за слова, які він промовив, визираючи з вікна своєї квартири. Він, зокрема, заявив, що «військовослужбовці Росії є «окупантами», «вигукував фразу «Слава Україні» і сказав, що «чекає на військовослужбовців України, щоб вони «навели лад у Криму і Крим увійшов до складу України», йдеться в матеріалах справи.
Силовики склали адміністративний протокол за цим фактом на підставі опитування свідків. Кримчанин провину в суді визнав. Суддя Євген Пронін призначив йому штраф у 45 тис. рублів.
«Вимагав повалити владу Путіна»
У вересні підконтрольний Росії Ленінський районний суд Севастополя оштрафував жителя міста на 30 тисяч рублів за статтею 20.3.3 КоАП Росії. Його звинуватили в тому, що він у публічному місці вигукував фрази «Слава Україні» та «Ні СВО, ні війні» (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР). Суддя Юлія Степанова розцінила це як «дискредитацію використання Збройних сил Росії з метою захисту інтересів Росії та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки на підставі рішення Верховного головнокомандувача Збройних сил Росії-президента Росії».
Приводом для переслідування севастопольця, згідно з матеріалами справи, стали заяви сусідів, які стверджують, що він нібито вигукував фрази «Слава Україні», «вимагав повалити владу Путіна», «знищити 2-4 під'їзди будинку» та «слухає нацистську музику» (про яку саме музику йдеться, не зазначено – КР).
Обвинувачений на судовому засіданні провину не визнав. Він стверджує, що таких слів не говорив. «Пояснив, що за України жилося краще, висловив вкрай негативне ставлення до проведення спеціальної військової операції (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) та до Росії загалом. Також висловив жаль, що у будинку, в якому він живе, не залишилося жодного українця», – йдеться у рішенні суду.
У Севастополі у вересні розглядали ще одну справу зі схожими обставинами. Той самий – Ленінський районний суд – оштрафував ще одного місцевого жителя за те, що він вигукував слова «Слава Україні – героям слава». Проти нього свідчили містяни. Вони стверджували, що були очевидцями того, як севастополець «сперечався з жінкою, вигукував гасло «Слава Україні – героям слава», не реагуючи на зауваження», говорив, що «він – корінний мешканець Севастополя і любить Україну».
Свідок з боку захисту пояснив суду, що обвинувачений «промовляв це гасло, але засуджував режим Зеленського».
Севастополець, своєю чергою, провину не визнав. Пояснив, що обговорював зі знайомим відеоролик з Інтернету про організації, гаслами яких є слова «Слава Україні – героям слава», а також «у категоричній формі засуджував» їхню діяльність. Проте суддя Надія Істягіна все одно оштрафувала його на 40 тис. рублів.
«Крим чекає та вірить у деокупацію»
Незважаючи на російську практику придушення антивоєнних голосів, масові протести проти агресії Росії щодо України тривають. На Кримському півострові зафіксовано пів тисячі фактів переслідувань людей за «антивоєнною» статтею з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, повідомляють у Представництві президента України в АРК.
«Зафіксовано 514 випадків надходження матеріалів до судів, складених за статтею 20.3.3. З них у 435 випадках було винесено ухвали про штрафи, у 12 випадках розгляд матеріалів триває. У 38 випадках матеріали повернуто «органу», який його склав, у 10 випадках виробництво припинено. Крим чекає на деокупацію і продовжує активно допомагати Збройним силам України, демонструючи активний спротив окупантам. Наші співвітчизники не втомлюються підтримувати рух спротиву, знову і знову демонструючи свою незламність і віру в неминучу деокупацію півострова та повернення в Україну», – заявили у відомстві.
Представниця президента України в АРК Таміла Ташева вважає, що «чим ближче будуть Збройні сили України, тим більше протестів буде в Криму».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.