Доступність посилання

ТОП новини

Паризький саміт у «кримських тонах»


Володимир Путін і Володимир Зеленський. Колаж
Володимир Путін і Володимир Зеленський. Колаж

Спеціально для Крим.Реалії

У понеділок 9 грудня відбудеться зустріч держав-учасників «нормандського формату» ‒ України, Росії та європейських посередників ‒ Франції та Німеччини. Незалежно від того, як завершиться саміт, для жителів анексованого Криму та окупованих районів Донбасу нічого кардинально не зміниться.

Востаннє сторони збиралися в такому форматі ще в 2016 році. Багато хто в Україні та в ЄС плекають надії на якийсь «прорив» у переговорах, який, як мінімум, дозволить стабілізувати ситуацію на сході країни. На жаль, шанси, що сторони дійдуть компромісу, залишаються невисокими.

Кремлю потрібні переговори лише для продавлювання капітуляції України. Але Київ і Москва не мають простору для політичних або ‒ кажучи в ширшому сенсі ‒ геостратегічних компромісів.

По-перше, Київ продовжує наполягати на створенні переговорного майданчика щодо анексованого Криму. Президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна поверне під контроль анексований Росією Крим і території Донбасу.

Україна продовжує наполягати на створенні переговорного майданчика щодо анексованого Криму

«Ми обов'язково повернемо наших людей і наші території. Донбас ‒ це Україна. Луганськ ‒ це Україна. Крим ‒ це Україна», ‒ сказав президент у відеоролику з привітанням з нагоди Дня Збройних сил України. Він також запевнив, що зараз країна «набагато сильніша, ніж п'ять років тому».

Виступаючи на ток-шоу «Свобода слова Савіка Шустера», Володимир Зеленський, мабуть, щоб уникнути пересудів перед самітом, у черговий раз згадав окуповані Росією території. «Коли-небудь, сподіваюся, ми віримо, що найближчим часом, я знову прийду до вас на ефір і скажу: «Добрий вечір, вся Україна! І Донбас, і Крим. Усім привіт!» ‒ зазначив глава держави.

До цього президент Зеленський говорив європейським журналістам, що переговори про майбутнє Криму можна було б вести у форматі Україна-США-Росія.

«Думаю, що у справі Криму могли б допомогти США. Такий формат переговорів міг би включати Україну, Росію, США», ‒ зазначив глава держави.

Він також додав, що запитає інших лідерів на «нормандському саміті», чи можливий такий формат. Якщо ж це неможливо, то Володимир Зеленський має намір спробувати визначити інший формат переговорів про долю українського півострова.

Питання півострова ставилося також під час останнього засідання Ради національної безпеки та оборони України (РНБО).

«Питання Криму ми не знімаємо з порядку денного, тому що питання Криму також для нас є основним. Ми свої землі, які належать Україні, ми свою територіальну цілісність будемо захищати», ‒ запевнив журналістів секретар РНБО Олексій Данилов.

Путіна категорично не влаштовує будь-який варіант обговорення кримської проблеми

Російського президента Володимира Путіна категорично не влаштовує будь-який варіант обговорення кримської проблеми. Кремлівські «балакучі голови» продовжують стверджувати, що Москва не веде переговори про долю «своїх» територій, але політичний та медійний галас навколо півострова дратує росіян. Доходить до того, що кремлівські дипломати відкритим текстом вимагають від США та ЄС перестати говорити про Крим взагалі.

У такій ситуації саме лише обговорення можливості створення переговорного майданчика щодо Криму ‒ зайвий подразник для росіян і очевидна ознака того, що питання півострова досі не «закрите».

По-друге, президент Зеленський відмовляється вести прямі переговори з керівниками так званих «ЛНР» і «ДНР», на чому категорично наполягає Москва. Єдиний «слизький момент» в цьому контексті ‒ проведення місцевих виборів на Донбасі, разом з його окупованою частиною. Виступаючи на «Свободі слова», глава держави зізнався, що розглядає таку можливість.

«Це правда. Тому що саме відчуття того, що ми одна країна, і там наші люди, має починатися навіть із цього моменту. Вибори місцеві проводяться одночасно за законами України на всій території України. Так, це наша ідея», ‒ наголосив Володимир Зеленський.

Згода Києва на якісь вибори в ОРДЛО, але без зрушень щодо Криму, дає росіянам у руки додаткові дипломатичні карти

Важливий нюанс у тому, що Крим ‒ теж Україна. Восени 2020 року вибори також будуть проведені на території півострова? Позиція багатьох скептиків (з приводу доцільності переговорів у Парижі) в Україні базується зокрема на тому, що Москва послідовно намагається вивести анексований півострів за дужки переговорного процесу. Згода Києва на якісь вибори в ОРДЛО, але без зрушень щодо Криму, дає росіянам у руки додаткові дипломатичні карти.

«Не треба поспішати провести зустріч у «нормандському форматі» без Криму. Потім представники Росії та залежні від Газпрому європейські чиновники говоритимуть, що Україна брала участь і не ставила питання «про Крим» і, отже, визнала незаконну анексію. Участь України у будь-якій зустрічі, у будь-якому форматі, де обговорюється питання окупованих територій і не обговорюється Крим, ‒ злочин перед народом України», ‒ наголосив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров.

Наступний «слизький» момент ‒ прагнення Кремля пов'язати питання мирного врегулювання та підписання нової угоди на транзит російського газу через Україну. Попутно обговорюються можливості відновлення прямого постачання російського газу зі «знижкою».

Очевидно, що вигода для української економіки ‒ це останнє, що в нинішній ситуації може цікавити Володимира Путіна. Головне питання, що Москва вимагатиме натомість? Тільки політичні поступки на всіх фронтах: проведення виборів на Донбасі на кремлівських умовах, фейкову передачу контролю над кордоном таким собі «спільним патрулям», припинення водної блокади півострова чи, як мінімум, відновлення залізничного сполучення з анексованою територією. Перелік кремлівських «хотілок» щодо Криму добре відомий.

Російській владі потрібна картинка того, як жителі материкової частини України «масово» їдуть до Криму на відпочинок або на роботу. «Втеча українців у розквітлий Крим» ‒ один з наративів кремлівської пропаганди. Для просування тільки цієї тези російська влада півострова створює та підтримує псевдонаціональні організації «кримських українців».

За такого сценарію Кремль виграє двічі: продавлює необхідні поступки з боку Києва та провокує політичну кризу всередині України, адже суспільство в цілому налаштоване проти «зради». Російська влада просто не залишає Володимиру Зеленському вибору, адже будь-який «компроміс» із Москвою стане для нього поразкою.

Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG