Президент України Володимир Зеленський повідомив, що питання деокупації Криму поки залишається лише в «санкційному форматі» обговорення на міжнародних майданчиках. Він хоче повернути кримське питання до порядку денного з поновленням переговорів у «нормандському форматі».
Про це він сказав під час пресмарафону 10 жовтня в Києві.
«Для мене нормандський формат – це ще й можливість повернутися до вирішення кримського питання. Просто хоча б повернутися до обговорення цього питання. Тому що зараз немає будь-якого треку, де б це обговорювалося, крім наших західних партнерів, яким ми дійсно вдячні. Питання Криму там є, але воно є тільки в санкційному форматі, поки тільки так», – пояснив Зеленський.
Напередодні Зеленський в ексклюзивному коментарі Крим.Реалії сказав, що «Формули Штайнмайера» для Криму немає»і без міжнародних партнерів деокупація півострова неможлива.
Обговорюється, що після тривалої перерви вже найближчим часом може відбутися новий саміт у «нормандському форматі», за участі керівників України, Франції, Німеччини та Росії. Із закликами провести такий саміт виступає президент України Володимир Зеленський. Він також пропонував розширити коло учасників за рахунок керівників Великої Британії і США, але ця пропозиція поки не знайшла підтримки.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.