У Криму залишається невідомим місце перебування Ельдара Менсітова, якого напередодні російські силовики відвезли в невідомому напрямку після слідчих заходів у селищі Молодіжне під Сімферополем. Про це 8 вересня повідомляє «Кримська солідарність» із посиланням на адвоката Рефата Юнуса.
«Затриманий після обшуку в селищі міського типу Молодіжному Сімферопольського району колишній член Меджлісу кримськотатарського народу, 51-річний Ельдар Менсітов, з 3-ю групою інвалідності, не виходить на зв'язок, інформація про нього відсутня. Адвокат Рефат Юнус відправив звернення до УФСБ Криму, прокуратуру Республіки Крим та Росії з метою встановити його місце перебування», – йдеться в повідомленні.
За даними адвоката, обшук у будинку чоловіка почався 7 вересня приблизно о 9 годині ранку і закінчився тільки опівночі. В оселі перебувала тільки його дружина, всі засоби зв'язку були вилучені, а Ельдара Менсітова відвезли в невідомому напрямку після закінчення слідчих дій. Силовики показували йому постанову про обшук, але жінці не дали з нею ознайомитися і повели в іншу кімнату, щоб упевнитися, що в будинку більше нікого немає. На цей час невідомо, чи висунуті Менсітову будь-які звинувачення і за якою статтею.
За інформацією українського омбудсмана Людмили Денісової, дії російських силовиків щодо Ельдара Менсітова, якого сьогодні відвезли в невідомому напрямку, пов'язані з «диверсією» на газопроводі під Сімферополем 23 серпня.
Раніше перша заступник голови МЗС України Еміне Джеппар назвала «продовженням репресій» затримання в Криму Ельдара Менсітова, який є свідком захисту у справі лідера кримських татар Мустафи Джемілєва, якого заочно судять в Армянську.
8 вересня стало відомо, що у селищі Молодіжне під Сімферополем російські силовики після слідчих заходів відвезли в невідомому напрямку Ельдара Менсітова, колишнього члена Меджлісу кримськотатарського народу в Сімферопольському районі.
Цю інформацію Крим.Реалії також підтвердив адвокат Микола Полозов, який повідомив, що Ельдар Менсітов є свідком у справі національного лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, якого судять у Криму заочно.
«Він (Ельдар Менсітов – КР) був свідком у справі Ахтема Чийгоза (заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу – КР), він був свідком захисту в справі Мустафи Джемілєва. Але подробиць я не знаю, де він був затриманий і де він зараз», – сказав Полозов.
Російські силовики публічно не коментують інформацію «Кримської солідарності». Крим.Реалії намагаються дізнатися подробиці події.
18 червня 2021 року в підконтрольному Росії Армянському міському суді Менсітов давав свідчення як свідок захисту у «справі Мустафи Джемілєва».
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
Адвокат Айдер Азаматов повідомив Крим.Реалії, що Шевкета Усеїнова та Ельдара Одаманова суд у Сімферополі 6 вересня заарештував на 14 і 15 діб відповідно за ст. 19.3 КоАП Росії (непокора законному розпорядженню співробітника поліції, військовослужбовця, співробітника органів ФСБ).
Заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар повідомляла, що затриманих російська влада пов'язує з нібито диверсією на газопроводі біля села Перевальне під Сімферополем, хоча точно невідомо, чи взагалі було пошкодження газопроводу, про яке йдеться – «факт пошкодження газопроводу з інших джерел підтвердити не вдалося».
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому в ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Прессекретар ГУР Микола Красний заявив у коментарі Радіо Свобода, що звинувачення Росією Головного управління розвідки Міністерства оборони України у причетності до нібито диверсії на газогоні в окупованому Криму є провокацією.
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба 6 вересня розповів американським конгресменам, які перебувають в Україні з візитом, про нову хвилю обшуків і затримань у Криму та закликав їх сприяти посиленню тиску на Кремль із метою припинення репресій на півострові.
А омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки та затримання 3-4 вересня у активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомила про відкриття кримінальних проваджень.