Місія України при Організації Об'єднаних Націй повідомила, що проінформувала Раду безпеки ООН про загострення на Донбасі, а також нарощування Росією військової присутності в Криму, на сході та біля кордонів країни.
«Проінформували партнерів-членів РБ ООН про загострення ситуації з безпекою на Донбасі і нарощування військової присутності РФ на окупованих територіях і на кордоні з Україною. Цінуємо їхню підтримку, впевнені, що спільні зусилля і тиск на Росію дозволять припинити військове нагнітання», – йдеться в заяві місії.
Раніше державний секретар у закордонних справах та справах співдружності націй і розвитку Великої Британії Домінік Рааб заявив, що Лондон уважно стежить за діями Росії та висловив переконання, що «будь-яка спроба Росії піти на масштабну військову ескалацію матиме для неї важкі наслідки».
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що обговорив із главою США Джо Байденом «Кримську платформу» і його приїзд в Україну.
У Білому домі офіційно підтвердили факт телефонної розмови між президентами Джо Байденом і Володимиром Зеленським та повідомили, що американський глава підтвердив незмінну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України «перед лицем тривалої агресії Росії на Донбасі та в Криму».
Раніше цього тижня вже відбулися розмови державного секретаря Ентоні Блінкена, начальника Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі та міністра оборони Ллойда Остіна з їхніми українськими колегами. В усіх цих розмовах ішлося про ескалацію збройного протистояння на Донбасі та концентрацію російських військ на українському кордоні.
Раніше цього тижня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак повідомив, що Росія додатково перекинула до східного кордону країни приблизно чотири тисячі військових. Ідеться про батальйонні тактичні групи, які, за даними штабу ЗСУ, приведені до стану бойової готовності.
26 березня поблизу населеного пункту Шуми Донецької області в результаті мінометного обстрілу з боку російських гібридних сил загинули четверо українських військовослужбовців, ще двоє зазнали поранень. Українська влада звинуватила Росію в ескалації конфлікту.
Мілітаризація Криму
Після анексії Криму в 2014 році Росія проводить регулярні військові навчання на півострові та в акваторії Чорного моря, а також завозить військову техніку, зокрема, системи протиповітряної оборони.
У січні 2018 року в районі мису Фіолент на бойове чергування заступили російські зенітно-ракетні комплекси С-400 «Тріумф». У вересні 2018 року такі ж комплекси розмістили і в Євпаторії, а наприкінці року – в Джанкої.
У Генштабі України дії російських військових в Криму називають незаконними.
Заступник постійного представника України в ООН Юрій Вітренко висловив побоювання щодо можливого розміщення Росією ядерної зброї на півострові. Заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Сергій Кривонос повідомив, що в Криму є кілька об'єктів, де може бути ядерна зброя. Він вважає, що можливість її розміщення на півострові «досить велика».
У 2016 році представник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що Росія не має наміру ні з ким обговорювати розміщення ядерної та неядерної зброї в Криму.
Генасамблея ООН у грудні 2019 року ухвалила резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.