У грудні 2019 року тристороння контактна група з врегулювання конфлікту на Донбасі узгодила обмін «усіх встановлених на всіх встановлених». Обмін утримуваними особами відбувся 29 грудня на КПВВ «Майорське» у Донецькій області. Президент України Володимир Зеленський оголосив, що має намір домагатися звільнення кримчан, яких із політичних мотивів утримують в анексованому Криму та в Росії.
Раніше Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова озвучувала різну кількість українських політв'язнів, які перебувають в ув'язненні в Росії: від 113 до 115, серед них понад 80 ‒ кримські татари. У списку Кримськотатарського ресурсного центру значаться 86 кримських політв'язнів. Такі ж цифри ‒ у Кримської правозахисної групи.
Більшість кримчан, які очікують обміну ‒ кримські татари, вони фігурують у низці кримінальних справ, зокрема у «справах Хізб ут-Тахрір», «Таблігі Джемаат» (організації, заборонені в Росії, але дозволені в Україні). Правозахисники та адвокати називають ці кримінальні справи переслідуванням за релігійною ознакою. Фігуранти цих кримінальних справ ‒ правовірні мусульмани.Крим.Реалії в серії публікацій «Незабуті» розповідають про кримчан, які очікують звільнення з СІЗО та в'язниць у Росії та анексованому Криму. Про першу сімферопольську групу «справи Хізб ут-Тахрір» читайте тут, про севастопольську групу «справи Хізб ут-Тахрір» та братів Сейтосманових читайте тут. Про фігурантів «справи Таблігі Джемаат» та ялтинську групу «справи Хізб ут-Тахрір» читайте тут. Про кримських мусульман із Бахчисарая читайте тут. Про фігурантів кримських справ про «тероризм» читайте тут.
У шостому матеріалі з циклу «Незабуті» ‒ історії мусульман зі «справі Хізб ут-Тахрір» із Красногвардійського, Білогірського та Сімферопольського районів, а також Великої Алушти.
«Справа Хізб ут-Тахрір»: «Красногвардійська група»
В межах цієї справи переслідують трьох кримських татар із Красногвардійського району. Вони були затримані співробітниками ФСБ Росії в лютому 2019 року. Провину не визнають. Їхню справу правозахисники та адвокати вважають політично мотивованою.
Рустем Емірусеїнов
Житель селища Октябрське Красногвардійського району. Активіст громадського руху «Кримська солідарність».
Його батько Решат Емірусеїнов у жовтні 2017 року був одним з одиночних пікетників, який вийшов на вулицю з плакатом «Путіне, наші діти ‒ не терористи!» і був за це оштрафований на 10 тисяч рублів.
Представники кримського главку ФСБ Росії звинуватили Рустема Емірусеїнова в організації осередку «Хізб ут-Тахрір». Його справа розглядається в суді, вирок ще не ухвалений.
Під арештом перебуває з 14 лютого 2019 року.
На волі в нього дружина та троє дітей.
Ескендер Абдулганієв
Житель селища Октябрське Красногвардійського району. До арешту працював вантажником. Наймолодший з усіх затриманих у цій групі, йому 21 рік. Не одружений, дітей немає.
Звинувачується в причетності до «Хізб ут-Тахрір» (частина 2 статті 205.5 КК Росії). Вирок поки не ухвалений.
Під арештом із 14 лютого 2019 року.
Арсен Абхаїров
Житель села Амурське Красногвардійського району. До арешту працював різноробочим.
Звинувачується в участі в «Хізб ут-Тахрір». Вирок поки не ухвалений.
Під арештом із 14 лютого 2019 року.
На волі в нього дружина та троє дітей.
Справа «Хізб ут-Тахрір»: «Вісімка»
У межах цієї справи влітку цього року були затримані вісім кримських татар з Білогірського та Сімферопольського районів, а також Великої Алушти. Російські спецслужби звинувачують їх у зв'язках із «Хізб ут-Тахрір». Правозахисний центр «Меморіал» кваліфікує ці переслідування як політично мотивовані.
Руслан Нагаєв
Житель села Малоріченське (Велика Алушта). У минулому працював на риболовецьких судах судновим електриком, потім проводив екскурсії в Ялтинському морському порту. Перед арештом був екскурсоводом на теплоходах у рідному Малоріченському. Щоп'ятниці проводив молитву в мечеті, також проводив похорони, поминальні та святкові молебні.
Звинувачується у причетності до «Хізб ут-Тахрір» (стаття 205.5 КК Росії). Вироку немає.
Під арештом з 10 червня 2019 року.
На волі ‒ дружина та дві дочки.
Руслан Месутов
Житель села Малий Маяк (Велика Алушта).
Звинувачується у причетності до «Хізб ут-Тахрір» (стаття 205.5 КК Росії). Вироку немає.
Після арешту у нього залишилася смертельно хвора мати.
Під арештом із 10 червня 2019 року.
На волі ‒ дружина та троє дітей.
Ельдар Кантеміров
Житель села Зарічне Сімферопольського району. До арешту був підприємцем, займався торгівлею. У 2017 році російські силовики провели в його будинку обшук, але ніяких звинувачень тоді не висунули.
Другий обшук відбувся у червні 2019 року, під час нього Ельдар Кантеміров був затриманий за звинуваченням у зв'язках із «Хізб ут-Тахрір». Вироку немає.
Під арештом ‒ із 10 червня 2019 року.
Ленур Халілов
Житель села Ізобільне (Велика Алушта). До арешту очолював місцеву релігійну громаду «Алушта», в управлінні якої перебувала мечеть 19-го століття, через яку з громадою судиться Духовне управління мусульман Криму, підконтрольне місцевій російській владі.
Ленура Халілова звинувачують в організації осередку «Хізб ут-Тахрір». Вироку немає.
Під арештом з 10 червня 2019 року.
Енвер Омеров
Житель Білогірська. Звинувачується в організації осередку «Хізб ут-Тахрір».
Під арештом ‒ з 10 червня 2019 року.
На волі в нього дружина та троє дітей.
Різа Омеров
Житель Білогірська, син Енвера Омерова. Звинувачується в участі в «Хізб ут-Тахрір». Вироку немає.
У родині Омерових заарештовані всі чоловіки. На волі залишилися тільки жінки та семеро дітей.
Під арештом з 10 червня 2019 року.
На волі ‒ дружина та четверо дітей, молодший син народився після затримання батька.
Айдер Джеппаров
Житель селища Зуя Білогірського району. До арешту працював електриком, а також відвідував суди у політичних справах у Криму. Правовірний мусульманин, нещодавно повернувся з умри (мале паломництво).
Звинувачується в участі в «Хізб ут-Тахрір». Вироку немає.
Під арештом з 10 червня 2019 року.
На волі ‒ дружина та восьмеро дітей.
Ескендер Сулейманов
Житель села Строганівка Сімферопольського району. Став другим чоловіком у сім'ї, якого затримали за звинуваченням у зв'язках з «Хізб ут-Тахрір». Його брат Руслан Сулейманов фігурує у «другій сімферопольській групі» «справи «Хізб ут-Тахрір».
Під арештом із 10 червня 2019 року.
На волі залишаються літні батьки.
Про інших кримчан, які очікують звільнення з СІЗО та в'язниць у Росії та анексованому Криму, читайте в наступних публікаціях із серії «Незабуті» на сайті Крим.Реалії.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.