Доступність посилання

ТОП новини

Вакарчук про «формулу Штайнмаєра»: не допустимо втрати українського суверенітету


Святослав Вакарчук
Святослав Вакарчук

Партія «Голос» збирається використовувати всі можливі конституційні важелі, щоб не допустити фундаментальних компромісів, які загрожують втратою незалежної української державності. Про це народний депутат України, лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук повідомив на зустрічі з представниками української діаспори Північної Каліфорнії, США, інформує кореспондент Крим.Реалії.

Зокрема, він мав на увазі заяву президента України Володимира Зеленського, який 1 жовтня в Києві повідомив, що українська сторона в Тристоронній контактній групі в Мінську щодо врегулювання ситуації на Донбасі узгодила текст «формули Штайнмаєра».

Лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук пояснив, що згідно із порядком, запропонованим російською стороною, після розведення військ і забезпечення безпеки відповідно до стандартів ОБСЄ, на непідконтрольних територіях повинні відбутися вибори, і тільки після цього Росія погоджується передати Україні контроль над її кордоном.

«Це означає впровадження в Україні плацдарму для подальшої окупації країни. Якщо реалізовуватиметься такий сценарій, ми використаємо всі конституційні засоби для того, щоб цього не допустити», – запевнив нардеп.

Що стосується питання про виправданість самих Мінських угод, Вакарчук нагадав, що вони схвалюватися в складних для України умовах.

«Проте вони так і не були ратифіковані Радою. Можливо, зараз необхідна вже нова, досконаліша формула. Прихильники Мінських угод підкреслюють, що до них прив'язані санкції щодо Росії. З одного боку, це дійсно так, але з іншого боку, справжня причина цих санкцій у тому, що Росія порушила чинний міжнародний порядок. Прив'язка санкцій до Мінських угод має політичний, а не юридичний характер. Насправді санкції залежать виключно від політичної волі наших західних партнерів, і, на мій погляд, те, що окремі країни намагаються прив'язати їх не до дій Москви, а до конкретних підписаних угод, свідчить про бажання цих країн зняти санкції з Росії», – вважає Святослав Вакарчук.

Тристороння контактна група в столиці Білорусі Мінську 1 жовтня узгодила й підписала документ, що розвиває так звану «формулу Штайнмаєра». Документ передбачає запровадження закону про особливий статус окупованої частини Донбасу після проведення там місцевих виборів відповідно до законодавства України.

Підписання в Мінську так званої «формули Штайнмаєра» є «серйозною дипломатичною перемогою республік Донбасу», повідомили ресурси бойовиків із посиланням на Наталю Ніконорову, яку вони називають «головою МЗС ДНР».

Цю формулу запропонував свого часу колишній міністр закордонних справ Німеччини і на той час голова ОБСЄ Франк-Вальтер Штайнмаєр. Згідно з його пропозиціями, Донбас отримує «особливий статус» (тимчасово набуває чинності закон про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО) в день проведення виборів на окупованих територіях на тимчасовій основі. Після того, як ОБСЄ засвідчує законність таких виборів, закон набуває чинності постійно.

Неможливість для Києва отримати контроль над кордоном прямо визначає третя з Мінських домовленостей, так званий Мінський комплекс заходів. За цим документом, відновлення повного контролю над державним кордоном із боку уряду України в усій зоні конфлікту має розпочатися «в перший день після місцевих виборів» і завершитися лише «після всеосяжного політичного врегулювання».

Водночас перша з трьох Мінських домовленостей, так званий Мінський протокол, передбачає «забезпечити постійний моніторинг на українсько-російському державному кордоні і верифікацію з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки у прикордонних районах України і Російської Федерації». Цей пункт досі не виконаний.

XS
SM
MD
LG