У Криму російські суди заарештували на два місяці чотирьох кримських татар, затриманихі вранці 9 лютого під час обшуків. Про це Крим.Реалії повідомили активісти «Кримської солідарності».
«Захист просив залишити чоловіків під домашнім арештом, посилаючись на позитивну характеристику затриманих та відсутність наміру до втечі», – йдеться у повідомленні.
Київський районний суд Сімферополя заарештував до 7 квітня Марлена Мустафаєва та Іметхана Абдулвапова. Їх утримуватимуть у СІЗО-1 Сімферополя.
Ленінський районний суд Севастополя залишив під арештом Ансара Османова та Ернеса Сейтосманова до 6 квітня. На час слідства вони перебуватимуть у СІЗО.
У Криму вранці 9 лютого в будинках кримських татар російські силовики провели обшуки, після чого були затримані: Ансар Османов, Аметхан Абдулвапов, Марлен Мустафаєв, Ернест Сейтосманов.
Родичі кримських татар, яких вранці 9 лютого затримали російські силовики, розповіли, що обшуки почалися з 4 ранку, при цьому мобільного зв'язку та можливості звернутися до адвокатів не було. Дружина затриманого Ансара Османова Мер'єм стверджує, що російські силовики підкинули книги під час ранкового обшуку.
У «Кримській солідарності» повідомляють, що затримані Ансар Османов, Ернест Сейтосманов і Марлен Мустафаєв – активісти, котрі відвідували судові процеси у «справах кримських мусульман».
ФСБ Росії стверджує, що затримані після обшуків у Криму 9 лютого четверо кримських татар належали до руху «Хізб ут-Тахрір» та здійснювали «антиконституційну діяльність».
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар, коментуючи нові обшуки російських силовиків у кримськотатарських активістів, закликала Росію «забратися з Криму» і звільнити всіх громадян України, і звільнити всіх громадян України, яких незаконно утримують.
Прокуратура АРК та Севастополя після проведення затримань та обшуків російськими силовиками у будинках кримських татар відкрила кримінальне провадження за частиною 2 статті 162 Кримінального кодексу України (порушення недоторканності житла).
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.