Російський глава Криму Сергій Аксенов вважає, що будівництво опріснювальної установки в Ялті, нових водосховищ у Сімферополі та Алушті дозволить «повністю закрити» проблему з дефіцитом води на півострові.
«Закрите (питання з водою – ред.) буде повністю, коли поставимо опріснювальну установку в Ялті – це вже питання вирішене, і після того, як будуть підготовлені два водосховища, ємності додатково на 15 млн кубічних метрів зберігання води в Сімферополі – поруч з нашим водосховищем є закинутий кар'єр, є розуміння, що зробити – і в Алушті – на 8 млн кубометрів додатково», – сказав Аксенов в інтерв'ю на телеканалі «Крым24».
За його словами, зараз води у водосховищах Криму достатньо.
«У повному обсязі заходи завершаться, коли система водопостачання буде відремонтована, реконструйована, обсяг втрат – це всіх муніципальних утворень стосується – буде зменшений на 30-35%, як мінімум. Цей комплекс заходів дозволить нам надалі уникнути залежності від погоди», – додав Аксенов.
Цього тижня Аксенов повідомляв, що наповнюваність водосховищ Криму до 13 вересня становила 50,5%. «Заповнення водосховищ природного стоку, за даними на 13 вересня, – 50,5%, що становить близько 128 млн кубометрів води. Зокрема, Сімферопольське водосховище заповнене більш ніж на третину (понад 32%); Аянське – понад 84%; Партизанське – понад 55%; Чорноріченське – понад 71%; Ізобільненське – понад 45%. Загальний об'єм запасів води у кримських водоймищах, включаючи наливні, становить майже 152 млн кубометрів», – повідомляв Аксенов у своєму телеграмі.
Перед курортним сезоном графіки подачі води в Криму істотно пом'якшили, а аномальні дощі в червні й липні дали відчутний приплив у кримські водосховища. За оцінками російської влади Криму, запасів води у водосховищах вистачить Криму на 1-2 роки. Водночас кліматологи попереджають про те, що Крим не вийшов із затяжного посушливого періоду, отже криза може загостритися знову.
Разом з цим влада Криму оголосила про плани з будівництва нових водосховищ на півострові. На їхню думку, це допоможе зберігати значні обсяги води, в тому числі, отримані в результаті рясних опадів.
30 липня прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін повідомляв, що уряд Росії виділить понад 2 млрд рублів на ремонт водогонів у Криму.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.